reklama

Košický príbeh protipovodňovej ochrany

Košický parlament schválil 24. februára 2005 Košický protokol pre vodu. Súčasťou uznesenia Mestského zastupiteľstva bolo aj vyčlenenie 2,8 mil. Sk na realizáciu prvých projektov protipovodňovej prevencie v meste tak, aby projekty spĺňali potreby integrovanej ochrany vôd, posilňovania biodiverzity i zmierňovania negatívnych dôsledkov  klimatických zmien. Jeden zo zrealizovaných projektov v Košiciach na sídlisku KVP môže byť inšpiráciou, ako na to, keďže v súčasnom období mestá a obce už niekoľko krát do roka ohrozované prívalovými dažďami i ich rýchlym splachom do potokov a riek, čím hladiny dramatický stúpajú a ohrozujú občanov i ich majetok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Prvý projekt na území mesta Košice bol zrealizovaný v decembri 2005 až jún 2006. Protipovodňová ochrana pozostáva z výstavby svahových zasiakavacích pásov (vodoholdingov) po vrstevniciach, ktoré udržujú dažďovú vodu vo svahu, aby nestekala do areálu športového centra. Pri extrémnych prívalových dažďoch má dôležitú funkciu jazierko, do ktorého stekajú dažďové vody podzemnou prepadovou rúrou z Vodoholdingov. Celý systém je riešený tak, že vodoholdingy a jazierko zadržalo všetky dažďové vody, ktoré padnú na lokalitu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obr: Mapka pilotného projektu protipovodňovej prevencie na sídlisku KVP s drevorezbou KVAPKY od drevorezbáda Lipovského z Dubovice

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Erózia dažďovej vody zo sídliska spôsobovala zanášanie tenisových kurtov bahnom po každom intenzívnom daždi (foto: august 2005)

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Stav vybudovaných vrstevnicových hrádzi (vodoholdingov) so zadržaou dažďovou vodou (foto: máj 2006)

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obnova lhkomilnej vegetácie vo vohoholdingoch (foto: jún 2007)

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Charakter druhu vegetácie pri „samovývoji" vo vodoholdingoch spôsobená zadržaním dažďovejvody

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Výsledkom zrealizovaného projektu je funkčný systém protipovodňovej prevencie, ktorý po každých prívalových dažďoch zachytí desiaty kubíkov dažďovej vody (jednorázovo až 400 m3). Od decembra 2005 boli vodoholdingy už niekoľko krát naplnené. Dažďová voda s bahnom neodteká na tenisové kurty a neprispieva k povodňovým rizikám priamo na lokalite ani smerom po toku, ale zadržaná dažďová voda vsakuje do pôdy a vyparuje sa do atmosféry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prívalové dažde za posledné 4 roky otestovali spoľahlivosť systému a výsledkom je spokojnosť majiteľa športového centra, ako aj samosprávy, že dokázala vyriešiť dlhoročný problém, za čo bola kritizovaná. Tento jednoduchý projekt môže byť zdrojom inšpirácie vytvárania pracovných príležitostí v každej komunite pri riešení prevencie pred povodňami, ako chrániť a vytvárať vodné zdroje, ako zmierňovať negatívne dôsledky klimatických zmien, obnovovať biodiverzitu priamo na lokálnej úrovni.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu