reklama

Ako sa chrániť pred povodňou lacno, rýchlo a efektívne

V príspevku "Úpadok strechy Európy" (http://kravcik.blog.sme.sk/c/260690/Upadok-strechy-Europy.html) som uviedol príklad hrozby vzniku povodní, sucha a klimatickej zmeny. Jednou z najvážnejších príčin vzniku povodni i sucha sú cesty v lesnej i poľnohospodárskej krajine, ktoré zrýchľujú odtok dažďovej vody z prirodzených i poškodených ekosystémov (http://www.povodne.sk). Na príklade revitalizácie krajiny v Ťahanovciach pri Košiciach ponúkam návod, ako je možné znižovať riziko vzniku povodní, sucha i klimatickej zmeny rýchlo, efektívne a lacno. Projekt bol realizovaný z rezervy premiérky Vlády SR a dokončený 15. marca 2011. Prvú povodňovú skúšku projekt obstál 18. marca 2011, keď celý systém vodozádržných prvkov zadržal dažďovú vodu a ochránil obec pred povodňou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (238)

Územie patrí do Košického lesoparku so súvislým porastom lesa, starším viac ako 50 rokov. V území sa nachádzali staré zvážnice, približovacie linky a hlboké erózne ryhy, ktoré vznikli pri ťažbe dreva pred viac ako 50 rokov. Tieto zvážnice, približovacie linky a hlboké erózne ryhy slúžili v čase výdatných dažďov zberu dažďovej vody a jej odvádzaniu do historickej obce Ťahanovce, kde vznikali lokálne záplavy po výdatných dažďoch. Teraz je tomu koniec. Projektom sa zrevitalizovalo viac ako 6 km viac ako 50 rokov starých zvážnic a vytvorili sa kaskády vodozadržných zemných hrádzi, ktoré dokážu jednorázovo zadržať takmer 8.000 m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti spôsobovala lokálne záplavy a spôsobovala traumu občanom obce. Likvidacia starých lesných ciest sa urobila vytváraním priečnych jám s rozrušením zhutnenia, aby dažďová voda mohla ľahšie vsakovať do pôdy priamo na cestách. Projekt stál 30.000 EUR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z ciest vznikli retardéry s jamami na zber a vsak dažďovej vody...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nasypaním zeminy na konci plytších eróznych brázd v čase dažďa vznikli drobné jazierka...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V hlbších eróznych ryhách vznikla sústava jazierok, ktoré v čase dažďa sa naplnili...

Obrázok blogu

... a prilákali divé kačky (pi návšteve 28.3. ich bolo počuť).

Obrázok blogu

Ponaučenie pre tých, ktorí majú traumu z povodní:

Ak máte v obciach povodne, je potrebné nad obcami v lesnej a poľnohospodárskej krajine odstrániť všetky staré lesné a poľné cesty, ktoré nepoužívate a po ktorých steká dažďová voda na vaše hlavy. V roklinách a hlbokých eróznych ryhách môžte vybudovať celé kaskády vodozádržných prvkov, v ktorých sa bude zbierať dažďová voda, ostávať v krajine, obohacovať ju, prinášať nový život a nespôsobovať povodne.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu