reklama

Rómovia revitalizujú krajinu a úspešne

Asi pred 10-tími rokmi som stretol známeho, ktorý sa vracal z pracovnej cesty so skvelým biznisom. Vzdelával Rómov pracovať na počítačoch. Bol zjavne potešený, že lepší vzdelávací kšeft dovtedy nemal. Nevedno, ako dopadli absolventi počítačového kurzu. Prešlo 10 rokov a problém chudobných rodín na Slovensku narástol do absurdných rozmerov. Najväčšia chudoba je tam, kde je nedostatok práce. Najmenej práce je na severovýchode a na juhu stredného Slovenska. Paradoxne, práve v týchto regiónoch je najviac poškodená krajina, ktorá produkuje traumatizujúce povodne. Tu je navyše aj najväčšia koncentrácia rómskych komunít. Preto je logické, že na oprave  poškodenej krajiny je príležitosť vytvárať pracovné príležitosti. Minulý týždeň Rómovia prišli do Bratislavy protestovať, že chcú prácu. Zjavne ten, ktorý zorganizoval tento zvláštny protest nepochopil, že práca je priamo tam, kde žijú rómovia a nie v Bratislave. Je len prirodzene, že práca s hlinou, vodou, drevom a kameňom pri oprave poškodenej krajiny je pre Rómov oveľa prirodzenejšia, ako práca v bratislavských biznis centrách za počítačom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (104)

Program revitalizácie krajiny sa momentálne realizuje v 190-tich obciach. Najväčšia koncentrácia projektov je práve v najchudobnejších regiónoch, pretože tam je aj najviac poškodená krajina a najčastejšie riziko vzniku povodní i súch. Doposiaľ som prešiel 57 projektov a na 5-tich projektoch dokonca pracujú čisto rómske tímy (Ratková, Kyjov, Kružlová, Jakubany, Jarovnice). 

Keďže naďalej sa na Slovensku pestujú mýty a špekulatívnom správaní sa Rómov bez záujmu o prácu, tak sme sa rozhodli pozvať štátnu tajomníčku Luciu Nicholson obzrieť si projekty, ktoré realizujú Rómske tímy. Je logický, že sa patrí ísť do Jarovníc, kde v roku 1998 bola najtragickejšia povodeň v histórii Slovenska. Na projekte v Jarovniciach pracuje 12 členný tím Rómov. Pri realizácii projektu používa miestny materiál (kameň, drevo). Druhá zastávka viedla do obce Jakubany, zo severnej strany Levočských vrchov, kde pracuje 10 členný tím z rómskej osady. O Jakubanoch som písal [1] , preto sa sústredím na Jarovnice a ponúkam zopár fotiek i postrehov.   

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Vodní robotníci v diskusii so Splnomocnencom Vlády pre revitalizáciu krajiny nad rozostavanou zrubovou hrádzou. Evidentne práce na hrádzke sú profesionálne zvládnuté a môžu byť vzorom pre ostatných...

Obrázok blogu

Vodní robotníci diskutujú so štátnou tajomníčkou Luciou Nicholsonovou...

Obrázok blogu

Zástupca starostu Jarovníc vysvetľuje generálnej riaditeľke sekcie práce MPSVaR systém práce na projekte.

Obrázok blogu

Vodný majster vysvetľuje štátnej tajomníčke ako sa buduje zrubová hrádza...

Obrázok blogu

...a štátna tajomníčka sa bez váhania pridáva k práci.

Obrázok blogu

Napriek tomu, že je pomerne teplo a sucho, v rokline je vlhko a chladno. Oheň patrí k tomu... 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Historický mediálny rozhovor Vodného majstra...

Obrázok blogu

Do rokliny prišli aj médiá a vyspovedali štátnu tajomníčku...

Obrázok blogu

Vodní robotníci kladú štátnej tajomníčke zásadnú otázku, prečo zamestnanie na projekte musí končiť po 6-tich mesiacoch práce s návratom do evidencie nezamestnaných, keď už nabrali celkom slušné zručnosti a mohli by pracovať ďalej. Štátna tajomníčka si uvedomuje, že na takýto druh práce je užitočné legislatívne podporovať na viac rokov, aby sa využili rozvinuté zručnosti pre vytváraní ďalších pracovných príležitostí.

Obrázok blogu

Spoločná fotka pre archív projektu. Každý z vodných robotníkov v ďalšom kole sa môže stať vodným majstrom a na seba viazať ďalších vodných robotníkov. Tým sa môže vytvoriť štruktúra niekoľko vodných tímov, ktorí môžu pracovať 3-4 roky na revitalizácii poškodených častí krajiny. V Jarovniciach je potenciál vytvoriť 300 - 400 pracovných príležitostí na revitalizáciu krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hľadáme programy pre dlhodobo nezamestnaných, rómske komunity, realizujeme projekty prevencie pred drogami, učíme ľudí k pracovným návykom, riešime konflikt medzi majoritou a minoritou, implementujeme projekty na zvyšovanie tolerancie v komunitách atď., atď. V každom katastri, kde sú rómske osady je krajina náchylná na eróziu a výskyt častých bleskových povodní. Ak by sa projekt opravy poškodenej krajiny masovo rozvinul vo všetkých komunitách, kde je veľa chudoby, nedostatku práce, nízky stupeň tolerancie medzi majoritou i minoritou, nastal by unikátny sociálny zvrat, vyššia solidarita i tolerancia v komunitách, vyššia zodpovednosť o starostlivosť o krajinu, posilnila by sa bezpečnosť v ochrane pred povodňami. Na oprave poškodenej krajiny môže Slovensko vytvoriť prácu pre viac ako 30.000 doteraz nezamestnaných ľudí, zväčša frustrovaných zo spoločenskej nepotrebnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to dosiahnuť? Veľmi jednoducho. Slovensko potrebuje realizovať zmysluplné projekty, ktoré prinášajú viacnásobné efekty. A práca na oprave poškodených častí krajiny je najzmysluplnejšou potrebou pre udržateľnú prosperitu, environmentálnu bezpečnosť, sociálnu spravodlivosť i kultúrnu zrelosť. To je výzvou pre Slovensko robiť zvlášť vtedy keď svet i Európa sa dostáva do veľmi nebezpečných turbulencií s rizikami častejších a extrémnejších živelných pohrôm, hladu, nedostatku vody i ekonomického úpadku. Stačí porozmýšľať a dôjdeme k poznaniu, že krízy rastú tam, kde nie je voda. Voda je kľúčom k prosperite a revitalizácia krajiny zvyšuje zásoby vody v krajine pre ľudí, potraviny, prírodu i zdravú klímu.

[1] http://kravcik.blog.sme.sk/c/274568/Swarovskeho-diamanty-porozhadzovane-v-nasich-potokoch.html

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu