reklama

Ako môžeme ušetriť na vodnom, stočnom a dažďovnom stovky eur

Prečo je potrebné meniť nazeranie na dažďovú vodu? Z viacerých dôvodov. Hlavným dôvodom je, že vplyvom výstavby a pečatenia zemského povrchu - napríklad rodinným domom - ubúda voda z malých vodných cyklov. Zo štandardného rodinného domu so 100 m2 zastrešených plôch a 100 m2 spevnených plôch ročne odkanalizujeme minimálne 100 m3 dažďových vôd. Ak bol tento dom postavený pred 50. rokmi, odkanalizovali sme už 5 tisíc m3 tej vody, ktorá v minulosti recyklovala v malých vodných cykloch. Pred výstavbou rodinného domu dažďová voda vsakovala do pôdy, doplňovala zásoby podzemných vôd a z pôdy sa vyparovala a vylepšovala mikroklímu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Obmedzenie vsaku dažďovej vody rodinnými domami, či inými objektmi, je možné odstrániť napríklad vybudovaním záhradného jazierka, alebo dažďovej, či bioklimatickej záhrady pri rodinnom dome, ktorá dokáže zbierať dažďovú vodu a výparom ju vrátiť do malého vodného cyklu. Akoukoľvek výstavbou objektov s pečatením zemského povrchu bez spomínaných objektov, vysušujeme prostredie a podporujeme rast extrémov v počasí, vznik povodní, sucha i zmeny klímy. Prečo? Lebo viac ako 500.000 odkanalizovaných rodinných domov zo Slovenska spôsobí ročnú stratu viac ako 50 mil. m3 vody. Navyše sa to vlastníci zaplatia vodárenským spoločnostiam 50 mil. EUR ročne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo je ešte horšie, touto nevedomosťou si podkurujeme. Vysušovanie ekosystémov totiž spôsobuje ročný prírastok produkcie tepla do atmosféry z vysušenia o výkone 35.000 GWh. Mimochodom toľko produkujú všetky elektrárne na Slovensku za celý rok! To znamená, že 10-ročným pôsobením 500.000 rodinných domov sa odkanalizuje zo Slovenska 500 mil. a 20-ročný vplyv spôsobí zníženie vody v malých vodných cykloch v teritóriu Slovenska 1 mld. m3, čím sa môže uvoľniť do atmosféry až 700.000 GWh tepla. Či je to málo, alebo veľa, by sme sa mali ozaj vážne zamyslieť. Ja tvrdím, že je to extrémne veľa energie uvoľňujúcej do atmosféry, ktorá nám podkuruje. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmenou manažmentu dažďových vôd dosiahneme nie len zlepšenie mikroklímy vo svojom najbližšom prostredí, ale prispejeme k zmierneniu rizík výskytu extrémov v počasí, povodní, sucha i ozdraveniu klímy na celom Slovensku. Preto potrebujeme dažďovú vodu zo striech a spevnených plôch nechávať v záhradách rodinných domov, aby dažďová voda mohla permanentne vsakovať do pôdy i vyparovať a ozdravovať mikroklímu v prostredí, kde bývame.

Tento princíp manažmentu dažďových vôd je základom zdravého bývania, šetrenia peňazí i zhodnocovania prírodných zdrojov. Umelo vytvorené ekosystémy zbierajú dažďovú vodu a tým ozdravujú mikroklímu prostredia kde bývame. Preto základom ekologického bývania je vracať dažďovú vodu do malých vodných cyklov. Týmto počinom zároveň šetrime svoje peniaze a udržateľne obnovujeme vodné zdroje podľa nasledujúcej schémy.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pri plochých strechách je možné prostredníctvom strešných klimatických vaničiek zbierať dažďovú vodu a podporovať jej výpar. Pri sedlových strechách môžeme realizovať zelené strechy, tak ako sa to používa v škandinávskych krajinách (viď obr.):  

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Dažďovú vodu, ktorú nedokážeme zachytiť na streche, môžeme zbierať do sudov, ktoré sú estetickým doplnkom záhrad. Zbieranie dažďovej vody môže byť aj do bioklimatickej záhrady, ktorá môže patriť k obľúbeným miestom pestovania záhradných kvetov. Ich pestrosť je závislá od diverzifikácie vlhkostných pomerov v bioklimatickej (dažďovej) záhrade i kreativity vlastníka dažďovej záhrady.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

 

Súčasťou trvalo udržateľného manažmentu dažďových vôd môže byť aj zbieranie dažďovej vody do podzemného rezervoáru a jej využívanie ako úžitkovej vody v domácnostiach na pranie a sanitáciu v domácnostiach. Odpadovú vodu môžeme vyčistiť nezávisle a to vybudovaním koreňovej čističky odpadových vôd. Dostupné technológie umožňujú aj túto vodu čistiť pre potreby opätovného využívania v domácnosti. Kombináciou všetkých dostupných technológií vodného hospodárstva v rodinnom dome je možné ušetriť až asi 500 eur ročne.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu