reklama

Povodeň testovala hrádzky aj v Matysovej

Malebná obec Matysová  v povodí rieky Poprad zažila nejedno prekvapenie s vodou. Naposledy v lete 2011. Povodňová vlna vtedy prehĺbila dno koryta potoka až tak, že sa začali zosúvať brehy a padať podmyté piliere mostov na miestnom potoku. Jedinou šancou predísť pri najbližšej povodni zosuvom brehov a prepadnutiu mostných pilierov do potoka, bolo dvihnúť celé dno. Samospráve obce sa to pod vedením starostky Ivety Dzubriakovej-Kundrátovej aj podarilo. A to veľmi rýchlo. Postavené hrádzky priamo na potoku v intraviláne obce sa už pri prvej povodni zaniesli a začali plniť stabilizačnú funkciu svahov i mostných pilierov. Náklady na revitalizáciu boli 50 tisíc eur. Na realizácii projektu dostalo na pol roka prácu 10 miestnych nezamestnaných. Ak by sa to riešilo klasickou reguláciou potoka, akú ponúkajú vodohospodári, stálo by to viac ako pol milióna eur a obec by čakala možno aj niekoľko rokov, kým by prišla na rad investičného programu Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Po zrealizovaní revitalizačného projektu už voda z intenzívnych dažďov nesteká tak rýchlo do potoka a nevytvára takú masívnu povodňovú vlnu ako v minulosti. Zároveň zvýšené dno koryta podopiera svahy pred ich zosuvom, čím sa predchádza povodňovým rizikám a škodám na majetku občanov i obce. Starostka obce Iveta Dzubriaková-Kundrátová pozýva na prechádzku obcou i zrealizovanými protipovodňovými opatreniami (www.matysova.sk).

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Takže málo stačí na to, aby sa dná tokov neprehlbovali, brehy nezosúvali a vodné toky prinášali radosť a úžitok pre ľudí po celom Slovensku. Odporúčanie pre obce, v ktorých sa dná miestnych tokov prehlbujú a ich svahy sa zosúvajú, stavať vo svojich intravilánoch hrádzky. Plánované investície do regulácie tokov odporúčame preniesť do budovania vodozberných nádrží, mokradí a hrádzok po zanedbaných roklinách v chotároch obcí, aby dažďová voda z intenzívnych lejakov stekala do potokov pomalšie a v menšom množstve. Utlmí to silu povodňovej vlny. Počas povodňových stavov sa hrádzky zanesú a zdvihnú celé dno, čím zabránia brehovým zosuvom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V chotároch obcí vzniknú základy zelenej infraštruktúry, čo je priorita Európskej únie v oblasti ochrany vodných zdrojov. Slovensko vďaka už rozbehnutému Programu revitalizácie krajiny je na špičke Európskeho snaženia. Nedajme sa odradiť ani tými, ktorí namiesto podpory tohto snaženia, šikanujú ľudí, ktorí revitalizáciu krajiny realizujú. Kedysi nemecký filozof Arthur Schopenhauer povedal: „Pravda je najprv zosmiešňovaná, potom kruto prenasledovaná a napokon prijatá za všeobecnú pravdu". S programom revitalizácie krajiny sme, milí priatelia, v závere druhej fázy - je už len kúsok od prijatia za všeobecnú pravdu. Máme veľkú podporu Európskej komisie. Tak sa nevzdávajme.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu