reklama

Ako nám envirorezort chce klímu ozdravovať...

Ministerstvom životného prostredia SR predložená Stratégia adaptácie Slovenskej republiky na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy do medzirezortného pripomienkovania tvrdí: „Pre Slovensko by naplnenie scenára klimatickej zmeny mohlo znamenať zvýšenie priemernej ročnej teploty o 5 až 6 °C, čo je obrovský skok, ktorý by mal výrazný negatívny vplyv na biosféru, produkciu potravín, ale aj zdroje pitnej vody a zdravie obyvateľstva. Adaptácia na tieto klimatické podmienky by bola spojená s enormne vysokými nákladmi." Z tohto jednoduchého konštatovania je zrejme, že mať viac vody v krajine, malo by to pozitívny vplyv na biosféru, na produkciu potravín, na zásoby vody i zdravie obyvateľstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Aký to však paradox, materiál ministerstva hneď ďalším odstavcom tvrdí, že riešením, ktoré by malo zabrániť negatívnym dôsledkom zmeny klímy je kombinácia opatrení zameraných na znižovanie emisií skleníkových plynov v atmosfére s opatreniami, ktoré znížia zraniteľnosť a umožnia adaptáciu človeka a ekosystémov s nižšími ekonomickými, environmentálnymi a sociálnymi nákladmi. Aj keby bola pravda, že hlavnou príčinou klimatickej zmeny aj na území Slovenska sú zvýšené skleníkové plyny CO2, je nad Slnko jasné, že cesta zmierňovať dopady cez CO2 vedie do pekla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo aj keby sme hneď teraz zastavili všetku priemyselnú produkciu CO2 do atmosféry, nemáme ani najmenšiu šancu, zastaviť vysýchanie ekosystémov. Práve naopak. Zvýši sa produkcia CO2 v atmosfére preto, lebo s nedostatko vody v ekosystémoch sa utlmuje fotosyntéza i ukladanie CO2 do biomasy a preto je ho viac v ovzduší. A ešte ďalší do neba volajúci nezmysel, ktorý často klimaalarmisti používajú: „Zastavením produkcie CO2 do atmosféry, klíma sa stabilizuje až po niekoľkých desaťročiach". Tak čo rieši envirorezort sratégiou, na ktorej pracoval štáb iste dobré platených ľudí za dane občanov Slovenskej republiky?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jediná cesta, ako efektívne zmierniť dopady klimatickej zmeny a hneď teraz je v našich silách, je plošne zadržiavať dažďovú vodu v poškodených ekosystémoch lesnej, poľnohospodárskej i urbannej krajiny. Každý kubík zadržanej dažďovej vody v ekosystéme má totiž mnohoraké funkcie vytvárania zásob vody pre ľudí, potraviny, biosféru i zdravú klímu. Navyše to dáva rozvojové impulzy pre lokálnu ekonomiku, zvyšuje environmentálnu bezpečnosť, posilňuje sociálne istoty, zdravie obyvateľstva, vytvára pracovné príležitostí v chudobných regiónoch Slovenska i zabezpečuje trvalo udržateľný hospodársky rast štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto žiadam ministra životného prostredia i všetkých jeho úradníkov, aby bez akýchkoľvek ideologických nánosov nepredkladali Stratégiu adaptácie Slovenskej republiky na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy[1] na schválenie do vlády a vrátili sa naspäť k Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny[2]. Okrem mnohorakých úžitkov na ozdravovania prírody i spoločnosti, to bude viac ako 10 násobne lacnejšie. Prosím a žiadam všetkých zainteresovaných o zdravý rozum.

[1] https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=7004&langEID=1

[2] http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18795

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu