Nastal čas vytvoriť konkurenciu vodárenským spoločnostiam

Autor: Michal Kravčík | 27.1.2011 o 1:26 | (upravené 27.1.2011 o 5:00) Karma článku: 9,87 | Prečítané:  2587x

Chybný politický krok prvej Dzurindovej vlády  vytvorilo  nekontrolovateľnú privatizáciu distribúcie vody. Paradoxne v tom čase voda patrila do rezortu pôdohospodárstva, ktorému šéfoval ľavicový minister Koncoš. Transformácia štátnych podnikov vodárni a kanalizácii na akciové spoločnosti miest a obcí, bolo politické rozhodnutie, na pozadí ktorého sa skryl zámer obchodovať s vodou, bez vplyvu štátu i obcí. Posledný Bratislavský príbeh to len dokazuje. Tento nekontrolovateľný monopol potrebuje konkurenciu, ak chceme na trhu reálnu cenu vody i zabezpečené trvalo udržateľné využívanie tohto nenahraditeľného modrého zlata. Existuje viacero riešení vytvoriť konkurenciu vodárenským monopolom. Tu je jedno z nich.

Do štátnych budov zaviesť inovatívne technologické zariadenia využívania dažďovej vody pre sanitáciu budov. Štát tým ušetrí na vodnom, stočnom a dažďovnom cca 30 mil. EUR ročne. Toto inovatívne riešenie zníži spotrebu vody v štáte o 600 l/s, preto nebude potrebné investovať cca 300 mil. EUR z verejných zdrojov na nový vodný zdroj spomínanej výdatnosti. Zároveň sa zníži  povodňový prietok o viac ako 350 m3/s. Riešenie vytvorí cca 3.000 pracovných príležitostí. Vznikne pozitívny dopad na zreálnenie ceny vody na Slovensku a odštartuje sa konkurencia  na trhu s vodou.

Súčasný stav:

 • Monopolne postavenie vodárenských spoločnosti na trhu umožňuje bezkonkurenčne ceny vody.
 • Monopol vodárenských spoločnosti obmedzuje priestor pre zavádzanie inovatívnych technológií, ktoré znižujú prevádzkovú náročnosť i spotrebu vody na trhu.
 • Poškodený hydrologický režim vodných tokov na Slovensku a dopady klimatickej zmeny si bude vyžadovať v budúcnosti investovať do nových vodných zdrojov.

Potreba:

 • Zvýšiť konkurenčný tlak na obchodovanie s vodou
 • Vyrovnávať hydrologický režim vodných tokov, ozdravovania klímy a prevencie pred povodňami a suchom prostredníctvom zníženie odtoku dažďových vôd z budov a spevnených plôch.
 • Využívať inovatívne technológie získavania vodných zdrojov napríklad dažďovej vody a jej recyklácie v budovách, kde je dominancia spotreby vody na sanitáciu (priestor pre znalostnú ekonomiku)

Spotreba vody

 • Denná spotreba vody (vodné, stočné, dažďovné) vo verejných budovách na sanitáciu je cca 50.000 m3. Za to štát zaplatí z našich daní cca 150.000 EUR denne. Ročne je to cca 30 mil. EUR a za 10 rokov je to "len" 300 mil. EUR.
 • Ak by štát v objektoch štátnej správy zrealizoval inovatívne technológie využívania dažďovej vody a jej recyklácie na sanitáciu verejných budov, ušetrilo by to v štátnom rozpočte cca 250 mil EUR za 10 rokov pri cenovej úrovni roku 2010.

Výzva pre štát:

 • Inovatívnymi technológiami sa zníži spotreba vody vo verejných sieťach o cca 600 l/s, čo je kapacita jednej plánovanej priehrady, ktorá podľa odhadov stojí cca 300 mil. EUR. Štát na tom ušetrí 300 mil. EUR. Najlepšia investícia je tá, ktorú netreba realizovať.
 • Manažment dažďových vôd je orientovaný na čo najrýchlejšie odkanalizovanie vôd zo všetkých spevnených a zastrešených plôch do potokov a riek. To je príspevok k povodňovým rizikám, suchu i klimatickej zmene. Zrealizovaním programu využívania dažďových vôd a jej recykláciou pre sanitáciu verejných budov sa zmierni riziko povodní o sumárny povodňový prietok cca 350 m3/s. Štát tým ušetrí na investíciách do ochrany pred povodňami cca 15 mil. EUR.
 • Vznikne cca 3.000 pracovných príležitostí na trhu práce v rokoch 2011-2016.

Návrh riešenia:

 • 1. Etapa (2011-2012): Rozvinutie technologických riešení využívania dažďových vôd pre sanitáciu verejných budov vo vlastníctve štátu (verejné budovy, úrady štátnej správy, budovy ministerstiev, vedeckých ústavov, škôl všetkých typov, administratívne budovy a prevádzky organizácií zriadené štátom)
 • 2. Etapa (2013-2014): Masová implementácia projektov šetrenia vody do verejných budov a rozvinutie technológií zbierania dažďových vôd zo spevnených plôch verejných priestranstiev (cesty všetkých kategórií)
 • 3. Etapa (2015-2016) Masová implementácia projektov zbierania dažďových vôd zverejných priestranstiev, ciest, diaľnic iiných kategórií spevnených nepriepustných plôch.

Ak štát myslí úprimne a vážne s ochranou spotrebiteľa, s ochranou prírodných zdrojov i trvalo udržateľným rozvojom, ako aj s presadzovaním podpory konkurencieschopnosti v zmysle Lisabonskej stratégie, podpory inovácii i vytvárania pracovných príležitostí na trhu práce, môže sa inšpirovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?