Príčina lokálnej záplavy v Novej Ľubovni

Autor: Michal Kravčík | 25.7.2011 o 2:43 | Karma článku: 12,12 | Prečítané:  5450x

V Novej Ľubovni vznikla lokálna povodeň. Z rokliny z poľnohospodárskej krajiny sa vyvalila povodňová vlna. Pritekajúce kamene, hlina a konáre upchali priepust a voda sa po ceste dostala do obce a spôsobila škody. V lokalite začala obec realizovať projekt protipovodňovej prevencie, ktorý je finančne podorený Vládnym programom revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny. Slovenská televízia priniesla v piatkových hlavných správach reportáž (http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv) s komentárom, že 2 zrealizované hrádzky boli povodňou zničené dve a ostatné čiastočne utlmili prívalovú vodu a zmiernili škody v obci. Niektorí diskutujúci na mojom blogu sa vášnivo ponáhľajú robiť predčasné závery o príčine lokálnej záplavy. Preto im chcem uľahčiť rozmýšľanie, aby objektívnejšie posúdili, čo sa vlastne v lokalite stalo.   

Uvádzam zopár faktov: Vejárovitá odtoková plocha cca 50 ha trvalo trávnych porastov. Údaje o výške zrážkového úhrnu nie sú známe. Údajne veľmi intenzívne pršalo cca 30 minút.  Projekt sa začal realizovať 20. júna a do chvíle vzniknutej povodne zhotoviteľ projektu stihol zrealizovať 25 drevených prehrádzok o celkovom vodozádržnom objeme do 1000 m3. Podľa odhadov, sa údolím rokliny prehnala povodňová vlna s objemom cca 15.000 m3.

IMG_4643.JPG

Pohľad do údolia. V pozadí svahy trvalých trávnych porastov so sklonom svahov 15-25%.

IMG_4649.JPG

Stav vody v potoku deň po povodni. Podľa vyjadrenia starostu potok je počas roka prevažne suchý.

IMG_4656.JPG

Prvá i druhá hrádzka vydržali nápor vody a naplnili sa kameňmi. Odhadujem, že každá hrádzka zadržala cca 30 m3 kameňa.

IMG_4653.JPG

IMG_4667.JPG

Z tretej hrádzky ostalo len horné brvno. Koryto sa prehlbilo o cca 1 m. 

IMG_4760.JPG

V rokline okrem zanesenia hrádzok sa nakopilo množstvo konárov a biomasy, na ktorých sa zachytávali kamene a bahno.

IMG_4765.JPG

Napoly utopená hrádzka v naplávených sedimentoch...

IMG_4766.JPG

 Plná hrádzka sute a zachytených konárov na hrádzke...

IMG_4769.JPG

Sedimantami úplne plná hrádzka bez poškodenia...

IMG_4773.JPG

Sedimentami úplne plná, čiastočne poškodená hrádzka...

IMG_4714.JPG

Sedimentami naplnená hrádzka bez poškodenia s detailom sedimentov...

IMG_4715.JPG

IMG_4719.JPG

Naplnená hrádzka sedimentami a konármi, ktoré zachytili ďalšie sedimenty, cca 0,5 m vyššie ako je vrch hrádzky.  

IMG_4721.JPG

Utopená hrádzka, na ktorej sa zachytili ďalšie konáre a suť...

IMG_4750.JPG

Konáre navrstvené na ďalších hrádzkach utlmili stekanie kameňov...

IMG_4751.JPG

IMG_4753.JPG

"Utopená" hrádzka v naplavených sedimentoch...

IMG_4749.JPG

Vytrhnutá a odhodená hrádzka na breh...

IMG_4754.JPG

Nakopené konáre a suť na hrádzkach...

IMG_4756.JPG

IMG_4759.JPG

V priestoroch hrádzky nakopené kamene a presmerovaný potok. Podľa odhadov v rokline vybudované hrádzky zadržali viac ako 500 m3 sedimentov a súte. Bez týchto hrádzi by sedimenty boli splavené do obce.

Otázkou však je, či sa mohlo urobiť viac pre ochranu obce. Určite áno. Realizovaný projekt má vytvoriť viac ako 30.000 m3 vodozádržných opatrení, čo znamená v priemere 6.000 m3 mesačne.  Zrealizovaných bolo iba necelých 1.000 m3.

Ďalšou otázkou je, či stačí robiť opatrenia v rokline. Odpoveď je jednoduchá: NIE! Stekanie dažďovej vody z poľnohospodárskej krajiny spôsobilo dramatický nárast prietoku v rokline.  Tu sa opäť potvrdzuje, že prevenciu pred povodňami je nevyhnutné robiť z hora nadol. Zhotoviteľ si to zjednodušil. Začal realizovať hrádzky v rokline a podcenil riziko prítoku dažďovej vody z poľnohospodárskej krajiny do rokliny, ako to napríklad robia v obci Demjata, či Ožďany: (http://kravcik.blog.sme.sk/c/271329/Protipovodnova-prevencia-postavena-na-vytvarani-mokradi.html, http://kravcik.blog.sme.sk/c/271333/Protipovodnova-prevencia-v-polnohospodarskej-krajine.html  

Poškodenie poľnohospodárskej krajiny je evidentné a tam sa zatiaľ žiadne opatrenia neurobili. Údajne zhotoviteľ projektu sa chystá aj na to.

IMG_4694.JPG

 Povodňová vlna v rokline bola vytvorená intenzívnym stekaním dažďovej vody po trávnatých žľaboch... 

IMG_4704.JPG

IMG_4705.JPG

IMG_4706.JPG

IMG_4707.JPG

IMG_4709.JPG

 ...a po cestách v poľnohospodárkej krajine

IMG_4684.JPG

IMG_4677.JPG

 v pozadí Nová Ľubovňa

IMG_4685.JPG

Príklad z Novej Ľubovne jednoznačne upozorňuje všetkých, ktorí realizujú projekty protipovodňovej prevencie, že práce sa majú vykonávať z hora nadol, teda od hrebeňa do údolia a rokliny. Nedodržanie tohto princípu spôsobi pri intenzívnych dažďoch presne opačný efekt. Ak sa realizujú projekty opačne v prípade intenzívnych dažďov sú zrealizované opatrenia v rizikovom režime, ako vidieť výsledok prechodu povodňovej vlny v Novej Ľubovni.

Počas monitoringu som si všimol, že starostovia majú ambíciu realizovať projekty takmer v celom katastri po trošku, nie v potrebnom objeme v danej lokalite. Pripomínam, že ak v danej lokalite je rizikový objem povodňovej vlny napríklad 10.000 m3, potom je potrebné zrealizovať celých 10.000 m3 vodozádržných prvkov v danej lokalite. Tým bude protipovodňová ochrana bezriziková. Ak sa v danej lokalite zrealizuje len polovica vodozádržných prvkov a ďalšia polovica bude zrealizovaná na inej lokalite, potom obidve lokality budú naďalej povodňovo rizikové.

Záver:

Napriek malému objemu zrealizovaných protipovodňových opatrení, projekt prispel k zmierneniu povodňového rizika pre obec. Ak by sa projekt nezačal realizovať, situácia pre obec by bola ešte horšia, pretože kamene, bahno i konáre, ktoré ostali hore v rokline na vybudovaných hrádzkach by voda priniesla do obce. Riešením je dobudovať celý systém vodozádržných prvkov na objem cca 15.000 m3 hlavne v poľnohospodárskej krajine, aby táto voda nestekala do rokliny. V rokline dobubodať systém garnisáži, ako to zrealizovali v Povinnej  na Kysuciach (http://kravcik.blog.sme.sk/c/271014/Projekty-protipovodnovej-prevencie-rastu-ako-huby-po-dazdi.html), aby na nich sa zachytávala suť a sedimenty a postupne sa dno zanieslo.

   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?