reklama

O čom sa debatuje na Svetovom vodnom fóre vo francúzskom Marseille

V týchto dňoch sa vášnivo debatuje o jednoduchej vode na Svetovom vodnom fóre vo francúzskom Marseille, ktoré na budúci rok bude Európskym hlavným mestom kultúry, podobne ako mesto Košice. Prečo? Lebo ľudstvu kvôli vode hrozí nebezpečenstvo. Svet si viac uvedomuje riziká spôsobené suchom, povodňami i stúpajúcou hladinou morí. Svet sleduje obrovsky nárast ľudí žijúcich vo veľkých, menších i regionálnych mestách. V roku 1950 bolo na svete 9 miest s viac ako 5 miliónmi obyvateľov (2 v Amerike, 4 v Európe a 2 v Ázii). Do roku 2015 bude takýchto miest vo svete viac ako 50 (29 v Ázii, 13 v Amerike, 5 v Európe a 4 v Afrike). Z tých 50 miest je viac ako polovica na pobreží morí a oceánov, alebo v ich tesnej blízkosti, ktoré patria do rizikovej zóny spôsobenej stúpaním hladín morí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Expanzia obyvateľstva v nekontrolovanom rozvoji miest vytvára veľké nároky na zásobovanie vodou, potravinami i energiou. Voda, ktorá je kľúčom k životu i prosperite, je zároveň nepriateľom a rizikovým faktorom rozvoja miest kvôli povodniam i suchu. Preto si rast populácie a ekonomický rozvoj vyžadujú primeranú ochranu pred povodňami, suchom a stúpajúcou hladinou morí. Riziko ohrozenia civilizácie je znásobené rozmarmi počasia v dôsledku postupujúcej zmeny klímy.

Účastníci Svetového vodného fóra sa dopracovali k poznaniu, že ochranu a obnovu vody možno zabezpečiť len komplexným a integrovaným prístupom v spolupráci zainteresovaných z najrôznejších odborov, oblastí i organizácií - počnúc vládami, cez výskum a podnikateľské prostredie až po zástupcov občianskej spoločnosti. Cieľom je dosiahnuť ich koordinovaný postup pri ochrane a obnove vodných zdrojov, ako aj pri samotnom využívaní vody na miestnej, regionálnej, národnej a v konečnom dôsledku na globálnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku tento trend naštartoval Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý vládny kabinet Ivety Radičovej schválil v októbri 2010. Kuriózne je, že u nás je tento trend predmetom veľkej kritiky a to najmä zo strany kompetentných za vodné hospodárstvo. Bohužiaľ, stále sú silnými zástancami filozofie ochrany vôd na sektorových princípoch. To v praxi znamená nenahraditeľnú dominanciu technických prístupov sektoru vodného hospodárstva bez jeho prepájania na sociálne, environmentálne a kultúrne rámce ochrany vôd. Vývoj a prax vo svete však preukázali, že ide o prežitok. Ak sa však aj vďaka spomínanej domácej kritike nebude pokračovať v realizácii vládneho Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, Slovensko stratí náskok v tejto oblasti pred svetom. No a paradoxom bude, že sa naša krajina v konečnom dôsledku zrejme nakoniec vráti k realizácii programu integrovanej ochrany vôd a to pod nátlakom odbornej verejnosti zo zahraničia. Som presvedčený, že to bude len otázkou času.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diskusie v Marseille majú aj nádych kurióznych súvislostí spojených s vodou. Zrejme málo ľudí vie, že Košiciam sa podarilo uspieť v snahe získať honosný titul Európske hlavné mesto kultúry aj práve vďaka vode. V Košiciach vo februári 2004 Mestské zastupiteľstvo schválilo Košický protokol pre vodu. Teda už pred ôsmymi rokmi! Dokument bol dôležitou súčasťou kandidatúry mesta v súťaži o prestížny európsky primát. Obsahuje tie argumenty a závery, k akým sa dopracovávajú účastníci na aktuálnom Svetovom vodnom fóre v Marseille. Súčasnému vedeniu mesta Košice to však nič nehovorí, keďže podstata protokolu nie je o prerozdeľovaní peňazí, ale pojednáva najmä o nutných investíciách do vody - samozrejme nielen finančných. Zrejme potrebujeme, aby nás opäť poriadne prepláchli povodne, alebo aby nám povyschýnali zdroje pitnej vody. Aby nielen regionálni lídri pochopili, že kľúčom k životu nie sú peniaze, ale voda.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu