reklama

Ako zachrániť (nielen) vysychajúcu vodnú nádrž Domaša

Ministri a vodohospodári si opäť podávajú kľučky na Veľkej Domaši. Najmä po sťažnostiach miestnych ľudí, že vodohospodári na nich kašlú a ničia im jeden z mála možných príjmov v regióne (rekreačné využitie nádrže), prišiel pred rokom na Veľkú Domašu bývalý minister a tento týždeň dokonca aj súčasný minister životného prostredia. Urobili tak v snahe pochopiť, v čom je problém. Pritom je už dávno jasné, že odporúčania a tvrdenia vodohospodárov nemajú ani za mak zdravého vodohospodárskeho rozumu. Prečo? Po veľkom tlaku pripustili zníženie odtoku z nádrže zo 4,9 na 4,0, prípadne až na 3,5 metra kubického vody za sekundu. Predbežne do budúcoročnej jari. Čo však na to „povie" fauna a flóra na dolnom toku Ondavy a čo priemyselné podniky pod nádržou, ktoré na svoju výrobu potrebujú úžitkovú vodu z Ondavy? A čo sa vlastne stane, ak sa takmer dvojročné sucho ešte predĺži a v najbližších mesiacoch poriadne nezaprší? Bude vôbec ešte čo z nádrže vypúšťať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ak sa v súčasnej dobe nevyspytateľného výskytu extrémnych prívalových dažďov a sucha bude naďalej obmedzovať plošná vododržnosť celých povodí nad vodnými nádržami, priehrady vyschnú. S nimi vyschne aj celá atraktívnosť prostredia, motivujúca ľudí, aby sa oň starali. K tomuto nebezpečnému trendu prispieva poškodená lesopoľnohospodárska krajina, pribúdajúce spevnené a odkanalizované plochy v povodí vodnej nádrže Veľká Domaša a aj zregulované toky v obciach - najčastejšie ide o „vykachličkované tobogány", ktoré čo najviac urýchľujú odtok vody. Pri takomto trende v starostlivosti o krajinu nielen povodňové vody pretečú vodnou nádržou bez úžitku. Samozrejme, keď dlho neprší, voda v nádrži následne chýba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je jasné, že priehrada má svoje objemové limity. No v krajine je dostatok priestoru, aby sa v nej dažďová voda dlhšie zdržala, vsakovala, dopĺňala zásoby podzemných vôd a až následne pritekala do nádrže. Toto je možné dosiahnuť revitalizáciou poškodených častí krajiny plošným posilňovaním vododržnosti, ktoré naši vodohospodári tak z duše nenávidia. Zástupca Slovenského vodohospodárskeho podniku na tohtotýždňovom stretnutí s ministrom i starostami okolitých obcí na Domaši revitalizačné opatrenia dokonca nazval nesystémovými, nelegitímnymi a technicky nedôslednými riešeniami.

Poďme sa teda pozrieť, čo by spôsobili tieto nesystémové, nelegitímne a technicky nedôsledné riešenia na nádrži Veľká Domaša. Modelujme príklad, že by sa použila len pätina zo sumy peňazí, o ktorých vodohospodári aktuálne snívajú, že sa im ich podarí investovať do výstavby vodnej nádrže Tichý Potok (332 miliónov eur). Ak by sa v každej zo 111 obcí vo Svidníckom a Stropkovskom okrese nad vodnou nádržou Veľká Domaša realizoval trojročný projekt revitalizácie poškodenej krajiny s priemerným nákladom 600 tisíc eur na jednu obec, vytvorilo by sa v povodí vodnej nádrže cca 16 mil. m3 vodozádržných objemov, ktoré by cyklicky zadržiavali dažďovú vodu, umožňovali jej vsiaknuť, dopĺňať zásoby vodných zdrojov a zlepšovať minimálne prietoky tokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z poznania vplyvu inovatívneho projektu Modrá alternatíva[1] na vytváranie vodných zdrojov na hornej Toryse možno odhadnúť, že aj vo flyšovom pásme hornej Ondavy sa dá zvýšiť výdatnosť prameňov aj v najsuchšom období o viac ako 1300 litrov za sekundu! Čo by to spravilo s hladinovým režimom vodnej nádrže Veľká Domaša? Nuž, stabilizoval by sa jej hladinový režim a región by okrem iného opäť dostal šancu na rozvoj turistického ruchu. A prečo to nejde? Lebo na takýchto projektoch nefunguje úžera, ani výpalníctvo. Nejde tu o peniaze vylobované na liatie ďalšieho betónu do krajiny, ale o zmysluplnú prácu a radosť zo života pre jednoduchých ľudí. Veď jedným z najdôležitejších poznatkov z realizácie Programu revitalizácie krajiny bol ten, že z ľudí (v často doslova „zapadnutých" obciach) sa vďaka práci v prospech svojich komunít stávali sebavedomejší a zodpovednejší občania za svoje prostredie i svoj život. V tomto prípade by sa v oblasti hornej Ondavy nad nádržou Veľká Domaša - teda v kraji pod Duklou - mohlo vytvoriť až vyše 1100 pracovných príležitostí počas realizácie projektov revitalizácie na trojročné obdobie a viac ako 500 ďalších pracovných príležitostí by následne mohlo vzniknúť v službách po zatraktívnení prostredia a zvýšení jeho konkurencieschopnosti. Navyše by sa znížilo riziko povodňových situácií v celom povodí Ondavy až po jej sútok s riekou Bodrog, ako aj v ďalších južných povodiach smerom k Čiernemu moru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nuž, ale pán vodohospodár dospel k názoru, že uznesenie Vlády SR č. 744 z 27. októbra 2010 je nelegitímne a navyše nesystémové a technicky nedôsledné. Kuriózne je, že toto pán vodohospodár vyhlásil za účasti prítomného ministra. Ten toto vyhlásenie zdokonalil ďalšou perlou hodnej úrovne banánových republík: To nie my, ale bývala vláda zrušila Vládny program revitalizácie krajiny, lebo dňom volieb skončil vo funkcii príslušný splnomocnenec vlády. Vyplýva z toho, že pán minister nevie o tom, že prijímané uznesenia Vlády SR majú svoju legitimitu až dovtedy, kým nie sú zrušené rozhodnutím Vlády SR a nie tým, že sa skončí mandát splnomocnenca odchádzajúceho vládneho kabinetu. Ak nové vedenie envirorezortu ešte na jar avizovalo, že vládny projekt sa zruší a protipovodňová ochrana prejde pod neho, prečo tak doteraz neurobilo? Necháva si pootvorené zadné vrátka?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

[1] http://kravcik.blog.sme.sk/c/306439/Potoky-vysychaju-a-Modra-alternativa-oziva.html

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu