Deň Zeme „Voda si a na vodu sa obrátiš"

Autor: Michal Kravčík | 22.4.2013 o 6:45 | Karma článku: 9,22 | Prečítané:  826x

Grécky filozof Táles z Milétu tvrdil, že prvotný princíp všetkého je voda, ktorá má prirodzenú schopnosť stávať sa pevnou zemou (ľad) i plynným vzduchom (pary). Hlavným dôvodom, prečo pokladal Táles za pralátku práve vodu, bolo jeho poznanie, že voda je základná podmienka života človeka, všetkého tvorstva, rastlín, pohybu ovzdušia, života - pohybu prírody.  Tálesov žiak Anaximandros túto teóriu odmietol. Podľa Anaximandra voda nemohla byť pralátkou, pretože z nej nemôže vzniknúť jej protiklad - oheň.

Ak sa hlbšie zamyslíme nad prírodným reťazením energií na planéte Zem pochopíme, že Tálesov žiak sa mýlil. Bez vody nemôže vyrásť biomasa a bez biomasy nemôže byť oheň. Takže spojenie vody a jej protikladu - ohňa je v dreve. Voda štartuje proces fotosyntézy, cez ktorú sa viaže  energia Slnka a uhlík CO2 a vyrastie nový život, napríklad strom. Vyschnutý strom je zdrojom ohňa. Tiež v spojení vody, energie Slnka a uhlíka vzniká všetko živé na planéte Zem. Celý rastlinný a živočíšny svet, na vrchole ktorého údajne stojí človek, je reťazením života cez vodu na princípe: „voda si a vo vodu sa obrátiš".

Aký je to však paradox, keď existencia súčasnej civilizácie, úpenlivo a tvrdohlavo vyháňa sladkú vodu z kontinentov do mora a mení ju na slanú. Robíme to  podobným štýlom, ako pyšné a hrdé kultúry ba i civilizácie, na konci ktorých bola vyschnutá krajina bez života. Stihneme si my ešte pred tragickým koncom uvedomiť, že iba na nás záleží,  či zastaneme a zmeníme hodnotovú orientáciu z vyháňania dažďovej vody do mora na jej zadržiavanie v prostredí, kde žijeme? Dnes je deň Zeme, tak skúsme aspoň na chvíľu porozmýšľať nad zmyslom života, kde sme boli, kde sme a kde smerujeme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?