Strach z veľkej vody je rovnaký všade

Autor: Michal Kravčík | 4.6.2013 o 17:03 | Karma článku: 11,91 | Prečítané:  1261x

Veľká voda so sebou vždy prináša strach a obavy. O majetok, často o holý život. Vodný živel nekompromisne ničí všetko, na čo dosiahne. A nevyberá si. Je mu jedno či ničí majetok bohatému alebo chudobnému, veriacemu či neveriacemu, členovi vládnej strany či opozičnej. Ak zasiahne človeka, jeho sídla, majetok súkromný či verejný, ak vezme život - vždy ide o nešťastie, ktoré zanecháva traumy. Prebiehajúce zmeny v klimatickom nastavení pritom prinášajú do nášho mierneho pásma čoraz viac a čoraz ničivejších extrémov - od sucha až po povodne.

Preto je veľmi dôležité robiť všetko čo sa dá, aby sa dopady týchto extrémov čo najviac minimalizovali. Prevencia pred veľkou vodou pritom nespočíva len v navyšovaní hrádzí, či v betónovaní korýt vodných tokov. A ani vo výstavbe čoraz väčších vodných nádrží. Som presvedčený, že jej podstata spočíva najmä v obnove poškodených štruktúr krajiny. Krajiny, ktorú svojou dlhoročnou činnosťou človek tak veľmi zdevastoval.

V týchto dňoch, keď sa s odstupom jedenástich rokov valí na naše hlavné mesto ďalšia - podľa všetkého opäť historicky masívna povodňová vlna - len pripomínam, že podobným obavám a strachu z veľkej vody čelia takmer každý rok stovky či tisícky obyvateľov obcí a mestečiek často v tých najzastrčenejších regiónoch Slovenska. Pomoc k nim v krízových situáciách príde takmer vždy neskoro a ak sa následne aj dočkajú nejakého odškodnenia, trvá to aj niekoľko rokov. Napríklad po posledných naozaj ničivých povodniach z roku 2010 sú dodnes neopravené niektoré mosty či cesty, ktoré pre miestnych majú strategický význam.

Je preto namieste pýtať sa politikov a kompetentných štátnych úradníkov, čo robia a najmä čo urobili v prevencii. Znie to naivne, ale je to pravda - žijú z daní občanov a majú im slúžiť. A zamyslieť sa nad tým, ako čeliť prejavom živlov, ktorými sa poškodená príroda len bráni. Tu nestačia reči politikov o istotách. Tu už treba konkrétne činy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?