reklama

Ako to bolo s novou vodnou kultúrou v košickom projekte EHMK 2013

Zišla by sa nám voda v Košiciach, aby nebolo tak horúco, že? A nie len v Košiciach. Žiaľ nejde to, lebo akosi máme problém pochopiť, že odkanalizovaním dažďovej vody mestá vysušujeme a prehrievame ich. Aby bolo v meste príjemnejšie, stačí dažďovú vodu zbierať napríklad do dažďových záhrad (http://kravcik.blog.sme.sk/c/251543/2011-Rok-dazdovych-zahrad.html) a nech zozbieraná voda sa vyparuje a ochladzuje prostredie. Takéto inovatívne riešenie bolo súčasťou projektu, ktorým Košice získali titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Po získaní titulu lídri Košíc zabudli na vodu a  zvrhlo sa to na vodné ilúzie. Ponúkam chronológiu faktov, ako to vlastne bolo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Rozhodovanie medzinárodnej výberovej komisie v roku 2008 sa vo finále rozhodovania zúžilo na dvoch finalistov a to mestá Košice a Prešov. Projekty boli kvalitatívne úplne vyrovnané. Prešov a Košice rovnocenne súťažili v oblasti prestavby, dostavby a využitia viacerých mestských budov a priestorov na kultúrne centrá a kultúrne projekty. Rovnako veľmi vyrovnaná ponuka oboch miest bola aj v oblasti kultúrnych podujatí, prezentácie kultúrneho a prírodného dedičstva nielen samotných miest, ale aj ich spádových regiónov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súťažných projektoch oboch miest však výrazne zarezonovala aj problematika využívania dažďovej vody a nakladania s vodou. Autorské tímy oboch projektov túto vodnú dimenziu projektov rozpracovali veľmi podrobne a to až do podoby konkrétnych inovatívnych investičných projektov a príkladov nového prístupu k ochrane a využívaniu dažďovej vody v mestách Prešov a Košice. Tento nový prístup bol v projektoch čitateľný ako nová vodná kultúra, ktorý mal zahraničnej a domácej verejnosti prezentovať význam zadržiavania a využívania dažďovej vody v mestskom prostredí, ako občiansku a civilizačnú úlohu, aby sa nielen zastavilo vysušovanie a prehrievanie prostredia a krajiny, ale aby sa dokázala krajina revitalizovať a následne aj ozdraviť klíma tak na miestnej, regionálnej či globálnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mesto Košice bolo pri tejto vodnej dimenzii projektu inšpirované Košickým vodným protokolom, ktorý schválilo zastupiteľstvo mesta v roku 2005. Mesto Prešov bolo inšpirované autorským kolektívom publikácie Voda pre ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma, ktorá bola v roku 2008 úspešne prezentovaná na svetovej vodnej výstave EXPO v španielskej Zaragóze. V oboch mestách sa k problematike novej vodnej kultúry a vody naplánovali aj kultúrne podujatia a rôzne prezentácie, ale hlavným a dominantným prvkom mala byť prezentácia praktických riešení nového nakladania s dažďovou vodou v oboch mestách a súvisiaca prezentácii týchto skúseností a prístupu pre už spomínanú domácu a medzinárodnú verejnosť, v prvom rade však pre miestnych obyvateľov. Samosprávy oboch miest tak prijali v návrhoch projektov záväzok priniesť nielen kozmetickú zmenu, ale aj skutočnú zmenu prístupu k využívaniu dažďovej vody, ktorá mala byť významným prvkom medzinárodnej prezentácie víťaza súťaže v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzinárodná hodnotiaca komisia vyhlásila napokon za víťaza súťaže EHMK 2013 mesto Košice. Nakoľko sa však vo finálne rozhodovalo o dvoch kvalitatívne veľmi rovnocenných projektoch, hodnotiaca komisia požiadala víťaza súťaže mesto Košice, formou svojho odporúčania, aby pri príprave a realizácii projektu intenzívne spolupracovali s mestom Prešov a ich autorským a realizačným tímom návrhu projektu. Na základe toho aj vznikla následne formálna dohoda o spolupráci medzi týmito dvoma mestami, ale o jej reálnom naplnení asi najviac dnes môžu povedať miestni aktivisti v oboch mestách a najmä predstavitelia mesta Prešov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak teda jazýčkom na váhach medzinárodnej hodnotiacej komisie bola aj nová vodná kultúra alebo inak povedané vodná dimenzia návrhov projektov, tak sa od víťaza súťaže očakáva, že v praktickej realizácii bude prezentovať v roku 2013 konkrétne výsledky, ktoré spĺňajú parametre súťažného návrhu projektu a ich východísk na ktoré sa odvolával. Betónovanie povrchov mesta a ďalšie odkanalizovanie dažďových vôd z územia mesta a verejných priestranstiev je pravý opak toho, čo je ambíciou a poslaním novej vodnej kultúry. Každý projektant a každý dodávateľ stavebných prác sa mohli pri troche iniciatívy popasovať s touto úlohou a riešiť zadržiavanie dažďových vôd na budovách, ktoré boli, ale aj neboli zapojené do súťaže a tiež aj v ich okolí, a to isté platí aj o mestských parkoch, chodníkoch či cestách.

Príklady hodné nasledovania ako nakladať s dažďovou vodou už mali stáť na mnohých miestach a nová vodná kultúra sa nemala prezentovať len v podobe „performance" projektov. To je veľký ústup od pôvodného zámeru a ambícii Košíc. V takomto prípade je na mieste otázka, či zámer hľadať a uplatňovať riešenia novej vodnej kultúry a následne ich prezentovať bol zo strany autorov víťazného projektu skutočne úprimný, alebo bol len taktickým krokom pre získanie víťazstva.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu