Zrodil sa plagiátor, alebo je v tom niečo viac?

Autor: Michal Kravčík | 21.11.2013 o 22:08 | (upravené 21.11.2013 o 23:02) Karma článku: 10,54 | Prečítané:  2166x

Tešil som sa na premietanie filmu „Klimatická zmena, príčiny a opatrenia" od Štefana Vaľa na EKOTOPFILME v Košiciach. Cítil som, že rady zástancov zadržiavania vody v krajine sa rozrastajú. Z filmu som sa dozvedel, ako lesné cesty, odvodnená krajina i prehriata pôda spôsobuje nárast neobvyklého výskytu extrémnych zrážok v horách, časté povodne i sucho. Presne to, čo hovorí Nová vodná paradigma z roku 2007, tu písané blogy i iné publikované materiály. V diskusii sa Vaľo vyjadril, že problém nedostatku vody v krajine začal vnímať v apríli 2009 a údajne si uvedomil, že dovtedy tento problém na Slovensku nikto nešpecifikoval. Opakovane zdôraznil, že je prvý na Slovensku i vo svete, ktorý to objavil.

To ma prekvapilo, vzhľadom na to, že Vaľo sa objavil v kancelárii Ľudia a voda v januári 2010, kde sme mu predstavili celú Novú vodnú paradigmu (www.vodnaparadigm.sk). Vtedy bol šokovaný, že koncept o nevyhnutnej potrebe plošného zadržiavania dažďovej vody v krajine bol už rozpracovaný v roku 2007. Toto Vaľo nie len vo svojom filme, ale aj diskusii úplne poprel. Neveril som vlastným očiam i ušiam. Je chvályhodné, že to Vaľo robí a prispieva k ochrane vody na Slovensku, či planéte Zem. Ale je smutné, že si prisvojuje autorské právo na to, čo spoznal pri našich stretnutiach.

Keď ma Štefan Vaľo pozval do Perečina na Ukrajinu, kde pri svojej firme na spracovanie dreva urobil jazerá na zadržiavanie dažďovej vody, vysvetľoval som mu, ako celý projekt vylepšiť, aby sa mu nezosúvali svahy. Keď robil projekt v Ťahanovciach v marci 2011 financovaný z rezervy predsedníčky vlády Ivety Radičovej, odporúčal som mu, že okrem vytvorených jazier musí zrevitalizovať nepoužívané lesné cesty, aby po nich dažďová voda nestekala a neohrozovala vytvorené jazerá. Keď som navštívil projekt v Repejove, kde v údolí s vodozberným územím asi 200 ha stačilo vytvoriť cca 20.000 m3 vodozádržných opatrení, Vaľo vytvoril 3 krát viac. Pripravuje si pán Vaľo rybníky pre svoje ďalšie podnikateľské plány, alebo je v tom niečo iné?

Pochopil som, že tu nie je niečo v poriadku. Vieme dobre, že súčasná politická garnitúra od marca 2012 pracuje na hľadaní inej cesty riešenia povodní. Človek sa dožíva kadečoho. Ten, kto chce pomôcť ozdravovaniu klím i vode, nebude zneužívať cudzie myšlienky a vydávať ich za vlastné. Obávam sa, že človek, ktorý nehanebne zneužíva cudzie myšlienky na svoju prezentáciu, môže byť použitý na hocičo a hocikým...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?