Obrat v poznaní príčin klimatickej zmeny sa začína...(?)

Autor: Michal Kravčík | 5.12.2013 o 9:12 | (upravené 5.12.2013 o 17:40) Karma článku: 8,45 | Prečítané:  1409x

Najnovšie úvahy „klimatológov" o príčine klimatickej zmeny dávajú do súvisu odlesňovanie a zvyšovanie emisií CO2 v atmosfére. Ešte donedávna tí istí vedci dávali do súvisu len vplyv priemyselnej činnosti človeka na zvyšovanie koncentrácie CO2 v atmosfére a jeho dopady na zmenu klímy. Do ďalšieho samitu o klimatickej zmene v Paríži 2015 sa snáď vedci už konečne dohodnú a povedia nám nevzdelancom celú pravdu a len pravdu.

Vedci v tejto fáze výskumu už správne rozpoznali súvislosť medzi odlesňovaním a zvýšenou koncentráciou CO2 v atmosfére. Toto je však pravda, ale nie celá. Prečo? Lebo s odlesňovaním zároveň súvisí nielen znížená intenzita fotosyntézy a s tým súvisiaca znížená sekvestrácia (ukladanie) CO2 do vegetácie, ale aj znížená spotreba solárnej energie na výpare vody z krajiny. Tá má priamy súvis so zvýšenou produkciou citeľného tepla do atmosféry - teda tepla, ktoré priamo ohrieva vzduch.

Keď satelit Landsat potvrdil nelegálnu ťažbu dreva v Peru na ploche viac ako 1000 hektárov, vedci vyrátali, že táto ťažba spôsobila uvoľnenie pol milióna ton CO2 do atmosféry. Je to síce pravda, ale nie celá. Do parížskeho samitu v roku 2015 majú vedci čas zadefinovať aj súvislosť medzi vyrúbaným lesom, zníženým výparom vody bez lesa a nárastom produkcie tepla do atmosféry z odlesnenej krajiny na ploche 1000 hektárov. Potom budú vedieť, čo to znamená pre zmenu klímy - tak vo vyrúbanom lese v Peru alebo v poškodenej krajine na Slovensku, či na globálnej úrovni. Vedci majú na povedanie celej pravdy dva roky.

Môžeme vedcom vypomôcť hrubým odhadom produkcie tepla a zníženého výparu pre plochu vyrúbaného lesa v Peru. Odlesnením sa zníži ročný výpar asi o 2 milióny m3 vody a zvýši sa produkcia citeľného tepla do atmosféry o 1400 GWh. Koľko je to energie? Údajne nie „veľa" - ide „iba" o dvojtýždňovú produkciu energie všetkých elektrární na Slovensku. Mimochodom tá nevyparená voda sa uskladní v oceáne. Veď to je zanedbateľné množstvo, že!? Každý rok „iba" 2 milióny m3!

Ak do roku 2015 vedci povedia celú pravdu o súvislostiach medzi vysušovaním krajiny, sekvestráciou uhlíka vo vegetácii, znižovaním výparu vody z vegetácie a produkcie citeľného tepla, budú mať reálnu šancu presvedčiť politikov, aby odsúhlasili konkrétnu podobu globálnej konvencie na ozdravenie klímy našej planéty. Vážení vedci - doba od vás očakáva, že zverejníte celú pravdu!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Boris Kollár mal v Bratislave vážnu dopravnú nehodu

Predseda parlamentu je pri vedomí, previezli ho do nemocnice.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku v zahraničí

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?