reklama

Prebudí brutálna zima v USA klimatológov...?

Teploty vo štvrtok na stredozápade USA klesli až o 50 stupňov. Oblasť od Texasu, cez Kansas, Missourti, Arkansas až po Tennessee bola pri náhlej zmene počasia pokrytá viac ako 2 centimetrovou vrstvou ľadu. Pod ťarchou ľadu a padaní stromov sa trhalo elektrické vedenie. 32 mil. ľudí je ohrozované zásobovaním elektrickou energiou. V niektorých častiach stredozápadu USA klesla teplota na mínus 30 stupňov. Kevin Roth z Národnej metrologickej služby konštatoval, že ide vpád polárneho studeného frontu od Kanady na juh, ktorý sa zrazil s teplým vlhkým frontom z Mexického zálivu. Podobný úkaz sa vyskytol v zime v roku 1996. Toľko správa o súčasnej situácii brutálnej zimy v USA. Otázka je, či je to normálne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Nie. Nie je to normálne. Treba však zároveň povedať, že to nemá nič spoločné so zvýšenou koncentráciou skleníkových plynov v atmosfére. Ak to nemá súvis s CO2, tak s čím to súvisí? S plošným nedostatkom vody v krajine. Vysušená krajina totiž prispieva k dramatickému prehrievaniu, ale aj k náhlemu ochladzovaniu krajiny. Všimnime si sled dramatických udalosti na stredozápade USA posledné 2 roky. V lete 2012 extrémne teploty presahujúce 40 stupňov, ktoré nahromadilo toľko tepla vo vysušenom stredozápade USA, že to obmedzilo vstup vlhkého vzduchu od Atlantiku do vnútrozemia . Výsledok? Východ USA postihli dramatické prívalové dažde a povodne nebývalých rozmerov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jar 2013 postihli stredozápad USA prívalové dažde, ktoré z poškodenej krajiny rýchlo odtiekli a spôsobili povodne a následné sucho. Preto sa letné obdobie 2013 vyznačovalo opäť extrémnym suchom a horúčavami. Keďže vody v krajine bolo málo, je logické, že to prispelo k náhlej zmene počasia s vpádom arktického vzduchu. Tentoraz od Kanady. Došlo k vpádu studeného frontu, lebo vysušená krajina s nedostatkom vody sa rýchlo ochladila.

Poďme sa baviť o pozitívnom scenári. Ak by tie milióny kubíkov dažďovej vody napríklad z jari 2013 v ostali v krajine, je logické, že krajina by sa pomalšie otepľovala (v lete) a pomalšie ochladzovala (na jeseň). Hovoriť o tom, čo by bolo keby je iste nezmyslom. Dôležité je však upozorniť na súvislosť, čo spôsobuje odtečenie miliónov kubíkov dažďovej vody z ekosystémov do mora bez úžitku. Ak by sme vytvorili podmienky pre zadržanie dažďovej vody v ekosystémoch krajiny, urobili by sme pre ochranu klímy planéty Zem oveľa viac, ako všetky neplodné vedecké diskusie o zmene klímy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak teraz na Európsky kontinent za dramatických okolností sa prihnal studený front, je to podobný príbeh, ako v USA. Presušená Európa, podobne ako USA, slabo odoláva vpádom teplých i studených frontálnych systémov. Aj preto z kalendára vypadáva klasická jeseň i jaro a zároveň sa vytvárajú riziká náhlych zmien počasia z presušenia krajiny. Ak by v ekosystémoch Európy, či USA ostalo viac dažďovej vody, dramatické príbehy zmien počasia by sme nemali. To už by mohli aj klimatológovia pochopiť.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu