Prebudí brutálna zima v USA klimatológov...?

Autor: Michal Kravčík | 5.12.2013 o 19:48 | Karma článku: 11,67 | Prečítané:  2807x

Teploty vo štvrtok na stredozápade USA klesli až o 50 stupňov. Oblasť od Texasu, cez Kansas, Missourti, Arkansas až po Tennessee bola pri náhlej zmene počasia pokrytá viac ako 2 centimetrovou vrstvou ľadu. Pod ťarchou ľadu a padaní stromov sa trhalo elektrické vedenie. 32 mil. ľudí je ohrozované zásobovaním elektrickou energiou. V niektorých častiach stredozápadu USA klesla teplota na mínus 30 stupňov. Kevin Roth z Národnej metrologickej služby konštatoval, že ide vpád polárneho studeného frontu od Kanady na juh, ktorý sa zrazil s teplým vlhkým frontom z Mexického zálivu. Podobný úkaz sa vyskytol v zime v roku 1996. Toľko správa o súčasnej situácii brutálnej zimy v USA. Otázka je, či je to normálne.

Nie. Nie je to normálne. Treba však zároveň povedať, že to nemá nič spoločné so zvýšenou koncentráciou skleníkových plynov v atmosfére. Ak to nemá súvis s CO2, tak s čím to súvisí? S plošným nedostatkom vody v krajine. Vysušená krajina totiž prispieva k dramatickému prehrievaniu, ale aj k náhlemu ochladzovaniu krajiny. Všimnime si sled dramatických udalosti na stredozápade USA posledné 2 roky. V lete 2012 extrémne teploty presahujúce 40 stupňov, ktoré nahromadilo toľko tepla vo vysušenom stredozápade USA, že to obmedzilo vstup vlhkého vzduchu od Atlantiku do vnútrozemia . Výsledok? Východ USA postihli dramatické  prívalové dažde a povodne nebývalých rozmerov.

Jar 2013 postihli stredozápad USA prívalové dažde, ktoré z poškodenej krajiny rýchlo odtiekli a spôsobili povodne a následné sucho. Preto sa letné obdobie 2013 vyznačovalo opäť extrémnym suchom a horúčavami.  Keďže vody v krajine bolo málo, je logické, že to prispelo k náhlej zmene počasia s vpádom arktického vzduchu. Tentoraz od Kanady. Došlo k vpádu studeného frontu, lebo vysušená krajina s nedostatkom vody sa rýchlo ochladila.

Poďme sa baviť o pozitívnom scenári. Ak by tie milióny kubíkov dažďovej vody napríklad z jari 2013 v ostali v krajine, je logické, že krajina by sa pomalšie otepľovala (v lete) a pomalšie ochladzovala (na jeseň). Hovoriť o tom, čo by bolo keby je iste nezmyslom. Dôležité je však upozorniť na súvislosť, čo spôsobuje odtečenie miliónov kubíkov dažďovej vody z ekosystémov do mora bez úžitku. Ak by sme vytvorili podmienky pre zadržanie dažďovej vody v ekosystémoch krajiny, urobili by sme pre ochranu klímy planéty Zem oveľa viac, ako všetky neplodné vedecké diskusie o zmene klímy.

Ak teraz na Európsky kontinent za dramatických okolností sa prihnal studený front, je to podobný príbeh, ako v USA. Presušená Európa, podobne ako USA, slabo odoláva vpádom teplých i studených frontálnych systémov. Aj preto z kalendára vypadáva klasická jeseň i jaro a zároveň sa vytvárajú riziká náhlych zmien počasia z presušenia krajiny. Ak by v ekosystémoch Európy, či USA ostalo viac dažďovej vody, dramatické príbehy zmien počasia by sme nemali. To už by mohli aj klimatológovia pochopiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Boris Kollár mal v Bratislave vážnu dopravnú nehodu

Predseda parlamentu je pri vedomí, previezli ho do nemocnice.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku v zahraničí

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?