Globálne megatrendy a ufňukané Slovensko

Autor: Michal Kravčík | 6.12.2013 o 17:44 | (upravené 6.12.2013 o 17:49) Karma článku: 8,08 | Prečítané:  1825x

Európska environmentálna agentúra (EEA) vydala správu o globálnych megatrendoch. Keďže sa momentálne nachádzam v Číne, chcem reflektovať na túto správu, ktorá uvádza, že rozvíjajúce sa ázijské ekonomiky budú hrať čoraz väčšiu úlohu. Podľa správy sa bude India a Čína v roku 2050 podieľať takmer polovicou na svetovej produkcii. To, čo vidím tu v Číne, tento trend len potvrdzuje.

Z celej správy o globálnych megatrendoch kričí nárast využívania prírodných zdrojov v dôsledku uspokojovania globálnej strednej vrstvy obyvateľstva, ktorá vzrastie zo súčasných 1,8 miliardy na takmer 5 miliárd v roku 2030. Z toho dôvodu sa rozšíri vo svete nebývala úroveň ťažby surovín. To signalizuje zosilňujúci boj o zdroje. Pre Európu, ktorá je závislá na dovoze surovín, to môže mať fatálne dôsledky, ak sa s tým nebude vedieť vysporiadať už teraz.

Tlak na ekosystémy sa v najbližších rokoch tiež zosilní. Napríklad zvýšenie bohatstva a rastúcej strednej vrstvy obyvateľstva zvýši nároky na produkciu potravín, čo zintenzívni svetový boj o úrodnú pôdu i klčovanie lesov pre poľnohospodárstvo. To bude spôsobovať následné pustnutie pôdy i stratu jej úrodnosti. K tomu prispejú dramatické zmeny klímy, ktoré súvisia s vysušovaním krajiny i nárastom environmentálnej migrácie ľudí z regiónov s vyčerpanými prírodnými zdrojmi.

Správa Agentúry uvádza, že tento nebezpečný trend dáva príležitosť Európe ukázať príklady svetu o pozitívnych riešeniach pre budúcnosť. Správa EEA tiež uvádza, že Európa je schopná aplikovať integrované riešenia pre udržateľnú perspektívu v Európe, ktoré zároveň môžu byť prínosom pre globalizujúci sa svet. A čo Slovensko? Môže Slovensko ponúkať pozitívne príklady aspoň pre Európu, ak nie pre celý svet? Mohlo by, ak by nebolo zakomplexované a zahľadené samo do seba a ofúkavať si svoje samozničujúce rany. Procesy samotrýznenia vedú Slovensko do pozície ufňukaného žobráka, ktorý namiesto toho, aby priložil ruku k dielu, donekonečna naťahuje ruku po hodnotách, ktoré vytvorili iní.

Ak sa tak budeme baviť o 5 rokov, k akým riešeniam sa Európa dopracovala, tak to určite bude plošná ekosystémová ochrana vôd v poškodených povodiach sveta. Bez toho Európa nemôže naštartovať procesy obnovy ekonomiky a trvalo udržateľného života. A Slovensko bolo tak blízko k tomu, aby ponúklo Európe svoj príklad obnovy poškodenej krajiny už teraz. Na to stačilo, aby Slovensko nezastavilo Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý začalo realizovať v októbri 2010. Bola by už trojročná skúsenosť s realizáciou a teraz mohla Európa sa chodiť učiť na Slovensko, aké technológie používať pre ekosystémovú ochranu vôd i ako dávať prácu nezamestnaným ľuďom, aby si obnovovali svoju poškodenú krajinu. Nestalo sa tak. Lebo sa nedalo z toho kradnúť. Život ide ďalej a svet nečaká...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?