Možná inšpirácia Zemplínčanov v Číne...?

Autor: Michal Kravčík | 15.12.2013 o 11:08 | Karma článku: 6,27 | Prečítané:  863x

Číňania považujú Hangzhou v čínskej provincii Zhejiang  za turistický raj. Mesto s viac ako 8 mil. obyvateľmi sa rozprestiera pri jazere Xi Hú (Západne jazero). Mesto je známe pre svoje prírodné, historické a kultúrne dedičstvo. Mesto je zvečnené v literatúre, básňach, výtvarných dielach, legendách i historických filmoch. Dokonca na bankovke jedného čínskeho juanu je znázornené jazero s tromi majákmi, plávajúcich na hladine v najhlbšej časti jazera. Počas splnu mesiaca sa svetlo každého majáka odráža piatimi svetlami na hladine jazera i samotným mesiacom. Dohromady tak tvoria 32 svetelných bodov medzi nebom a vodnou hladinou. Podľa starej čínskej legendy znamená, že človek, ktorý ich uzrie, bude obdarený šťastím i bohatstvom...

Za dynastie Song  sa mesto rozvinulo na politické , ekonomické a kultúrne centrum celej Číny. Od roku 1127 až do mongolskej invázie bolo mesto hlavným mesto Číny. Údajne populácia v tom čase presahovala 1 mil. obyvateľov. Dokonca aj Marco Polo tvrdil, že je to najušľachtilejšie a najlepšie mesto na svete. Od júna 2011 je Kultúrna krajina Západného jazera o rozlohe viac ako 4.000 hektárov zapísaná do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO[1]. Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo jazero nie je prirodzené, ale je ľudskou rukou kultivované po stáročia z pôvodných močiarov na unikátny jazerný systém. Močiare vyhĺbili občania mesta a z vyťaženej zeminy narobili ostrovy, ktoré navzájom poprepájali. Samotné jazero, rozdelené na viacero častí má viac ako 500 hektárov. Do "čínskeho raja" sa dá dopraviť z Šanghaja za necelých 50 minút, vďaka magnetickému vlaku MAGLEV, ktorý spája mestá vzdialené od seba cca 200 km. Pozývam na prechádzku okolo jazera.

P1260017.JPG

Mapa jazera, pretkávaná cestnými násypmi i ostrovčekmi...

P1260014.JPG

V pozadí horský masív, z ktorého sa zlievajú vody do jazera...

P1260021.JPG

Ostrovy vytvorené ľudskou rukou...

P1260006.JPG

Súčasťou scenérie sú mosty, ktoré prepájajú jednotlivé časti jazera...

P1260028.JPG

Obľúbené loďky, ktorými vrchol turistickej sezóny pokrýva celé jazero...

P1260025.JPG

P1260027.JPG

Poprežné zóny s oddychovými zónami, kaviarničkami i umeleckými výtvormi...

P1260010.JPG

P1260026.JPG

P1260030.JPG

Na vrškoch Pagody, ktorých história je viac ako 1.000 rokov...

P1260034.JPG

P1260013.JPG

Scenéria jazera s okolitou prírodou pripomína prostredie horského masívu Vihorlat s vodnou nádržou Zemplínska Šírava. Ak by sa Michalovčania na Zemplíne dokázali podobne múdro rozhodnúť, ako stavitelia mesta Hangzhou v čínskej provincii Zhejiang, osud Zemplína by bol odsúdený na úspech. Číňania tvrdia, že najväčším bohatstvom i prosperitou je voda. Bohužiaľ Zemplínčania po desaťročia akceptujú vysušovanie svojho kraja a navyše čakajú na "zázračné" rozhodnutia centrálnych orgánov.

Viac ako 2.000 ročná história Hangzhou potvrdzuje, že keď sa zabudli starať o vodu, mali sucho i mesto upadalo. Vždy sa však dokázali vzchopiť a jazerný komplex si obnoviť a naštartovať rozvoj. A preto jazerný komplex v Hangzhou slúži mestu k jej prosperite, obohacuje i motivuje ľudí možno aj k tomu, ako Marco Polo vnímal mesto, keď ho navštívil: "...najušľachtilejšie a najlepšie mesto na svete...".


[1] http://www.world-heritage-site.com/2013/08/24/about-west-lake-cultural-landscape-of-hangzhou/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?