Súčasná civilizácia funguje na modeli vlastného samozničenia

Autor: Michal Kravčík | 18.12.2013 o 13:05 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  1111x

Prečo? Základné komponenty, na ktorých je civilizácia závislá, buď považuje  za odpad, alebo za svojho nepriateľa. Na biológii sme sa učili, že život na planéte Zem prebieha práve preto, lebo pod nohami máme vodou nasýtenú pôdu, vo vzduchu okolo nás uhlík a na hlavu nám svieti Slnko . Energia zo Slnka, voda z dažďa a uhlík z atmosféry sú totiž základne komponenty existencie fotosyntézy. Výdobytkom modernej civilizácie je, že sme na to zabudli.  

Veda sa od čias priemyselnej revolúcie postupne dopracovala k zvláštnej pravde, že dažďová voda je odpad a preto za každých okolností potrebujeme sa čo najrýchlejšie zbaviť, aby nedajbože nevsiakla do pôdy, neprispela k rastu vegetácie i nevyparila sa. Veď z neba prichádza vždy, lebo je to obnoviteľný zdroj. Veda sa tiež dopracovala k fanatickej nenávisti k dymiacim komínom, ako k ďalšej zjednodušenej pravde. Veď dymiace komíny spôsobujú zvýšenú koncentráciu uhlíka v atmosfére a to spôsobuje globálne otepľovanie. A basta! To, že diagnóza rastu globálnej teploty planéty Zem môže mať aj inú príčinu, to už v sfanatizovanom prekrikujúcom dave a zakríknutej vedy nikto nepočuje.

Napriek tomu, že nie sú v móde minoritné hlasy, sústavne a trpezlivo vysvetľujem, že oveľa vážnejšou príčinou zmien v globálnom ekosystéme planéty Zem je voda. Voda tým, že na kontinentoch jej ubúda a v mori pribúda, napriek tomu, že stále platí: „...voda je obnoviteľný zdroj energie...". Dodávam, že to platí iba dovtedy, kým sa krajina nepoškodzuje. Ak sa krajina poškodzuje, voda v malých vodných cykloch ubúda a uskladňuje sa v oceánoch.

Od čias naštartovania priemyselnej revolúcie systémovo krajinu poškodzujeme  a tým ju ochudobňujeme o vodu a fotosyntézu a navyše ju prehrievame. Znížená intenzita fotosyntézy, zvýšená koncentrácia uhlíka v atmosfére a menej spotrebovanej slnečnej energie Slnka na produkcii biomasy potravín je práve to, čomu hovoríme globálna klimatická zmena. Územný rozvoj i spôsob hospodárenia na pôde spôsobuje, že sa znižujú zásoby sladkej vody na kontinentoch. Za posledných 150 rokov o takmer 40 tisíc miliárd kubíkov. O tento objem pribudlo vody v oceánoch, čo spôsobilo stúpnutie hladín "len" o 10 cm.

Toto je zlá správa pre súčasnú populáciu na planéte Zem. Dobrou správou na planéte Zem je, že sa to dá riešiť veľmi jednoducho a efektívne. O tom, ako sa to dá, som hovoril napríklad v talkshow Adely Banášovej.

Mimochodom model dažďovej záhrady, ktorý sa objavil v talkshow, ako si spríjemňovať mikroklímu i neplatiť peniaze na odkanalizovaní dažďovej vody dalo vyrobiť mesto Trebišov, ktoré chce rozvinúť technologické riešenia v meste na zadržiavanie dažďovej vody a tým si spríjemňovať prostredie. Len tak mimochodom vieme koľko by sa dalo ušetriť na vybudovaní napríklad 100.000 dažďových záhrad na Slovensku ročne? Cca 10 mil. eur...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?