reklama

Toto sú očakávania vidieka od nového prezidenta republiky

Posledné štvrťstoročie rozvoja "demokracie" na Slovensku jasne naznačuje, že nová garnitúra politických úradníkov nezvláda riadiť štát. Aj terajšia vládna garnitúra je bez vízie, bez jasného posolstva a predstavy, ako sa má moderný štát riadiť. Ukazuje sa, že k moci prišla ďalšia skupinka ľudí, ktorá nechce skutočnú demokraciu a prosperitu štátu, ale riadi štát pre svoj lup.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

To, čo sme zdedili z éry budovania demokratického centralizmu, vyhovovalo všetkým vládnym garnitúram po 89. roku. A vyhovuje to aj tejto. Prečo? Lebo systém demokratického centralizmu dáva politikom z najvyšších pozícií riadenia štátu do rúk moc, ktorá im bezbreho dovoľuje narábať s verejnými financiami svojvoľne. Smutne známy príklad bývalého ministra zdravotníctva hovorí za všetko. Objednal si mediálne služby za 790 tisíc eur na vylepšovanie svojho imidžu.

Politici s usmiatym imidžom chladnokrvne vytvárajú stádový efekt - udržiavajú systém riadenia štátu demokratickým centralizmom a tým si z ľudí robia stádo. V praxi sa tomu hovorí uplatňovanie Marxovej teórie kapitalizmu. Prečo prioritou politických garnitúr nie sú ľudia, ale bezduchá hmota podľa Marxovej teórie kapitalizmu? Nuž viete si predstaviť, aby pri vzdelávaní ľudí vládol duch tvorivosti, invencie, aktívneho i zodpovedného prístupu k životu? Aby vyrastala nová generácia sebavedomých a otvorených ľudí, zodpovedná za svoje prostredie a nepodliehajúca stádovým efektom?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sme vychovávali tvorivých a sebavedomých ľudí, zúžil by sa priestor pre aroganciu moci, ktorej úspech závisí na umelom vylepšovaní imidžu. Vzdelaným ľuďom je umelo vypestovaný imidž odporný a na smiech. Preto by malo byť najvyššou prioritou štátu investovať do ľudí a nie do bezduchej hmoty - Slovensko bude len vtedy odsúdené na úspech. Ľudia zodpovední za svoje ekonomické, sociálne, kultúrne i životné prostredie môžu vyviesť túto republiku k prosperite bez podvodov, podlosti a nekalého obohacovania.

Spomínam si na podráždenú reakciu štátneho tajomníka Ministerstva regionálneho rozvoja na konferencii „Regióny si pomáhajú sami" v Levoči v roku 2002, na ktorej vznikla Charta regiónov Slovenska[1]. Odpoveďou ministerstva bola narýchlo zorganizovaná konferencia v Banskej Bystrici pod názvom „Silný štát, prosperujúce regióny". Mali problém rozchodiť, že niekto z lokálnej úrovne, navyše bez straníckeho „požehnania" centrálnych orgánov si dovoľuje formulovať zodpovednosti o štruktúre riadenia štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na konferencii v Levoči pred 12 rokmi sa prezentovali priam revolučné zmeny v riadení štátu, ktoré sú stále aktuálne a ponúkajú efektívny a prehľadný systém verejnej správy. Ten možno zhrnúť do jednej vety: „Na to, aby štát prosperoval, potrebujeme schopných ľudí, ktorí budú tak informačne vybavení, aby dokázali efektívne využívať finančné a technologické zdroje pre trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov". Z týchto princípov vyvstáva jednoduchá inštitucionálna reforma rezortov štátu:

· Ministerstvo ľudských zdrojov (terajšie rezorty školstva, kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva)

· Ministerstvo technologických zdrojov (technológie na využívanie prírodných zdrojov - terajší rezort hospodárstva, časť rezortu pôdohospodárstva i životného prostredia)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

· Ministerstvo prírodných zdrojov (ochrana lesov, pôdy, vody a prírody - časť rezortu pôdohospodárstva i životného prostredia)

· Ministerstvo informačných zdrojov (telekomunikácie, informačné technológie)

· Ministerstvo finančných zdrojov (tak ako doteraz)

Touto reformou by sa nielen zefektívnil a spriehľadnil systém riadenia štátu, ale ušetril by sa kopec peňazí. Z 9 ministerstiev by sa vytvorilo 5. Touto reformou by sa viac decentralizovali kompetencie a zodpovednosť, naplno by sa uplatnil princíp subsidiarity, spriehľadnili by sa rozhodovacie právomoci, odbyrokratizoval, zoštíhlil a zefektívnil by sa štátny aparát.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pripomínam, že tento koncept bol vypracovaný pred 12 rokmi a vznikol procesným spôsobom otvoreného dialógu dvoch multisektorových tímov na úrovni okresov Sabinov a Levoča. A keďže som večný „optimista", tak kladiem túto požiadavku na nového prezidenta republiky. Budem voliť toho kandidáta, ktorý si osvojí víziu zreformovania riadenia štátu na vyššie uvedenom princípe. Že to nie je v kompetencii prezidentských právomocí? Ale je! Prezident podpisuje zákony a môže svojou politickou agendou zadefinovať princípy, na základe ktorých bude podpisovať zákony. Je to najvyššia ústavná právomoc.

Článok môžete podporiť aj tu: http://vybrali.sme.sk/c/Toto-su-ocakavania-vidieka-od-noveho-prezidenta/

[1] http://www.changenet.sk/?section=spr&x=20710

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu