Premiér rozvíja ilúziu zvyšovania zamestnanosti

Autor: Michal Kravčík | 21.1.2014 o 1:22 | Karma článku: 20,27 | Prečítané:  1700x

Včera premiér zorganizoval kontrolný deň na rezorte práce a sociálnych vecí. Skvelé! Konečne si všimol, že trh práce na Slovensku nefunguje. Na záver kontrolného dňa urobil premiér tlačovú konferenciu, kde spolu s ministrom pustili niekoľko prázdnych bublín do éteru. Z nich je jasné, čo rezort práce nemá víziu, čo chce dosiahnuť v boji proti nezamestnanosti, ani ako sa dostať z bludného kruhu krízy nedostatku práce.

Premiér síce povedal, že cieľom vlády je do konca roka 2014 znížiť nezamestnanosť na úroveň eurozóny[1], ktorá v novembri  2013 bola na úrovni 12,1%[2], no nepovedal nič nové, čo by mohlo armádu nezamestnaných povzbudiť v nádeji, že budú zmysluplne pracovať.  Vo videu premiér dokonca spomína cieľ vlády : dosiahnuť úroveň nezamestnanosti eurozóny v roku 2016. Neviem odkiaľ premiér vie, aká bude nezamestnanosť v Eurozóne v roku 2016. Môže premiér verejne tárať o cieľoch, ktoré nie je možné v roku 2016 odkontrolovať? Čo keď v roku 2016 bude v Eurozóne nezamestanosť vyššia ako u nás? Alebo plánuje vláda jednoducho znížiť nezamestnanosť u nás v roku 2016 na úroveň eurozóny z novembra 2013? Žeby vláda počítala s tým, že nezamestnanosť v štátoch Eurozóny neklesne? Zvláštne tiež je, že rezort práce porovnáva januárové údaje nezamestnanosti na Slovensku s novembrovými údajmi 2013 v štátoch Eurozóny.

A ešte väčšou zvláštnosťou je, že vláda porovnáva údaje s krajinami Eurozóny a nie s krajinami Európskej Únie. Prečo selektuje Vláda SR krajiny EÚ? Chce zámerne vytvárať ilúziu, že nezamestnanosť v krajinách EÚ je blízko úrovne nezamestnanosti na Slovensku? V krajinách EÚ je totiž nezamestnanosť na úrovni 10,9%, teda o 3,1% nižšia, ako na Slovensku. V krajinách Eurozóny je nezamestnanosť nižšia iba 1,8%. Prečo potom pán premiér neporovnával nezamestnanosť na Slovensku napríklad s krajinami V4? Tam Slovensko by dopadlo ešte horšie. V Maďarsku je mimochodom nezamestnanosť na úrovni 10%, v Poľsku 10,2% a v Čechách sa pohybuje na úrovni 7%.

A ešte poznámka k projektu zamestnanosti mladých. Rezort práce v minulom roku minul 70 mil. eur z verejných zdrojov, aby zamestanl 12.000 mladých vo veku do 29 rokov na obdobie 18 mesiacov. Každé miesto stálo daňových poplatníkov 5.833 eur. Ja sa pýtam, aký je spoločenský prínos a pridaná hodnota spomínanej investície a tiež sa pýtam, koľko z týchto mladých po 18-tich mesiacoch opäť skončili na úrade práce? Ďalšia várka z Eurofondov vráti mladých do pracovného procesu, aby sa nedajbože nebúrili, ako v Španielsku? Čo sú to za politici pri moci, ktorí nevedia ponúknuť občanom Slovenska zmysluplné projekty s pridanou hodnotou a takým spoločenským prínosom, ktorý by systémovo riešil problémy v štáte, ktorých je tu neúrekom? Ako je to možné, že obyčajní ľudia nevedia rozoznať účelovo vyťahované volebné témy, ktoré po voľbách zhasnú ako fakľa? Niečo v tomto štáte smrdí. Hovorí sa, že raz to praskne...

 


[1] http://www.vlada.gov.sk/robert-fico-hovoril-s-predstavitelmi-rezortu-prace-o-znizovani-nezamestnanosti/

[2] http://ekonomika.sme.sk/c/7059981/nezamestnanost-v-eurozone-ostala-v-novembri-na-rekorde.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?