Ako nám envirorezort chce klímu ozdravovať...

Autor: Michal Kravčík | 17.2.2014 o 12:09 | (upravené 17.2.2014 o 17:11) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  721x

Ministerstvom životného prostredia SR predložená Stratégia adaptácie Slovenskej republiky na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy do medzirezortného pripomienkovania tvrdí: „Pre Slovensko by naplnenie scenára klimatickej zmeny mohlo znamenať zvýšenie priemernej ročnej teploty o 5 až 6 °C, čo je obrovský skok, ktorý by mal výrazný negatívny vplyv na biosféru, produkciu potravín, ale aj zdroje pitnej vody a zdravie obyvateľstva. Adaptácia na tieto klimatické podmienky by bola spojená s enormne vysokými nákladmi." Z tohto jednoduchého konštatovania je zrejme, že mať viac vody v krajine, malo by to pozitívny vplyv na biosféru, na produkciu potravín, na zásoby vody i zdravie obyvateľstva.

Aký to však paradox, materiál ministerstva hneď ďalším odstavcom tvrdí, že riešením, ktoré by malo zabrániť negatívnym dôsledkom zmeny klímy je kombinácia opatrení zameraných na znižovanie emisií skleníkových plynov v atmosfére s opatreniami, ktoré znížia zraniteľnosť a umožnia adaptáciu človeka a ekosystémov s nižšími ekonomickými, environmentálnymi a sociálnymi nákladmi. Aj keby bola pravda, že hlavnou príčinou klimatickej zmeny aj na území Slovenska sú zvýšené skleníkové plyny CO2, je nad Slnko jasné, že cesta zmierňovať dopady cez CO2 vedie do pekla.

Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo aj keby sme hneď teraz zastavili všetku priemyselnú produkciu CO2 do atmosféry, nemáme ani najmenšiu šancu, zastaviť vysýchanie ekosystémov. Práve naopak. Zvýši sa produkcia CO2 v atmosfére preto, lebo s nedostatko vody v ekosystémoch sa utlmuje fotosyntéza i ukladanie CO2 do biomasy a preto je ho viac v ovzduší. A ešte ďalší do neba volajúci nezmysel, ktorý často klimaalarmisti používajú: „Zastavením produkcie CO2 do atmosféry, klíma sa stabilizuje až po niekoľkých desaťročiach". Tak čo rieši envirorezort sratégiou, na ktorej pracoval štáb iste dobré platených ľudí za dane občanov Slovenskej republiky?

Jediná cesta, ako efektívne zmierniť dopady klimatickej zmeny  a hneď teraz je v našich silách, je plošne zadržiavať dažďovú vodu v poškodených ekosystémoch lesnej, poľnohospodárskej i urbannej krajiny. Každý kubík zadržanej dažďovej vody v ekosystéme má totiž mnohoraké funkcie vytvárania zásob vody pre ľudí, potraviny, biosféru i zdravú klímu. Navyše to dáva rozvojové impulzy pre lokálnu ekonomiku, zvyšuje environmentálnu bezpečnosť, posilňuje sociálne istoty, zdravie obyvateľstva, vytvára pracovné príležitostí v chudobných regiónoch Slovenska  i zabezpečuje trvalo udržateľný hospodársky rast štátu.

Preto žiadam ministra životného prostredia i všetkých jeho úradníkov, aby bez akýchkoľvek ideologických nánosov nepredkladali Stratégiu adaptácie Slovenskej republiky na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy[1] na schválenie do vlády a vrátili sa naspäť k Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny[2]. Okrem mnohorakých úžitkov na ozdravovania prírody i spoločnosti, to bude viac ako 10 násobne lacnejšie. Prosím a žiadam všetkých zainteresovaných o zdravý rozum.


[1] https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=7004&langEID=1

[2] http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18795

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?