Angličania realizujú to, čo Slováci navrhli a následne zavrhli

Autor: Michal Kravčík | 21.2.2014 o 9:50 | (upravené 21.2.2014 o 11:24) Karma článku: 13,65 | Prečítané:  2918x

Pozvali ma na prezentáciu projektu Blue Green Dream (BGD, Modrozelené snívanie - www.bgd.org.uk) profesora Čeda Maximoviča z Anglicka, ktorého cieľom je plánovanie, navrhovanie a projektovanie integrovaného manažmentu urbánnych vodných a vegetačných multifunkčných systémov pre ochranu území pred povodňami, suchom a ďalšími dopadmi klimatickej zmeny. jeho cieľom je aj znižovanie znečistenia vody a ovzdušia, zmenšovanie tvorby tepelných ostrovov a následné zvyšovanie kvality života i zdravia obyvateľstva a ochrany biodiverzity.

Profesor Čedo Maximovič predstavil projekt globálneho rozmeru novej paradigmy ochrany vôd na princípe jej zadržiavania, recyklácie a posilňovania vertikálnych vzťahov vody medzi pôdou, vegetáciou i atmosférou, ako súčasť komplexnej ochrany vôd v malých vodných cykloch. Projekt je podporovaný Európskym technologickým inštitútom (EIT) a Klimatickým vedomostným a inovačným programom. Profesor predstavil presne tie isté princípy i filozofiu, čo navrhuje toľko zatracovaná Nová vodná paradigma - Voda pre ozdravenie klímy (www.vodnaparadigma.sk), ktorá vznikla na Slovensku pred siedmimi rokmi. Jej ciele začal v našich podmienkach v roku 2010 napĺňať vládny Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny z roku. V roku 2012 sa rozpracovával jeho už tretí realizačný projekt, realizáciu ktorého však jeho odporcovia zastavili.

Na stretnutí sa dohodlo, že slovenským centrom pre projekt BGD bude Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorá bola paradoxne jedným z najväčších odporcov realizácie slovenského programu. Napriek tomu sa úprimne teším, že sa Stavebná fakulta stala centrom tohto projektu u nás. Že si obnoví svoju odbornú reputáciu a že teda nedôjde k tomu, čo tak trefne vystihuje naše ľudové príslovie: „Cap sa stal záhradníkom".

Ako jeden z autorov všetkých vyššie spomínaných dokumentov očakávam, že slovenské centrum projektu BGD sa nielen ospravedlní autorom Novej vodnej paradigmy a vládneho Programu revitalizácie krajiny, ale že aj vyvodí dôsledky za medzinárodné poškodenie dobrého mena Slovenska. Došlo k nemu zastavením realizácie spomínaného programu, ktorého európskym lídrom je nateraz už Anglicko. Tiež očakávam, že slovenské centrum BGD bude intenzívne pracovať na tom, aby sa v čo najkratšom období obnovila realizácia Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny na Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Boris Kollár mal v Bratislave vážnu dopravnú nehodu

Predseda parlamentu je pri vedomí, previezli ho do nemocnice.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku v zahraničí

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?