Bez vody sú bezradné aj najvyspelejšie ekonomiky sveta

Autor: Michal Kravčík | 26.2.2014 o 19:00 | Karma článku: 11,46 | Prečítané:  1128x

Kalifornia patrí k 10-tím najvyspelejším krajinám sveta. Súčasťou ekonomickej prosperity štátu je Kalifornský vodohospodársky systém, ktorý patrí k svetovým unikátom. Akýkoľvek vodohospodársky systém je dokonalý iba vtedy, keď má vodu. Inač je na nič.

A tu sa odvíja vodná dráma v Kalifornii. Vybudovaný vodohospodársky systém, napájaný vodou z 29 priehrad, má momentálne 33%-né zásoby. V priehrade na severovýchodne od hlavného mesta Sacramento (na obrázku) sa stenčili zásoby vody z 97%-nej z januára 2011 na 17 %-nú kapacitu v januári tohto roku. Čo to znamená pre komunity? Napríklad v Silicon Valley, kde žije takmer 1,8 milióna ľudí, úrady rozhodli o povinnom znížení spotreby vody o 20%.

PRIEHRADA_KALIFORNIA_PLNA.jpg PRIEHRADA_KALIFORNIA.jpg

Nie je jasné, aké kroky urobia kompetentné úrady, aby sa v krajine zlepšila situácia. Zníženie spotreby vody o 20% je len prvým krokom. Kalifornia je naďalej suchá a očakávané zrážky, ktoré prevažne v zimnom období vytvárali zásoby vo vybudovaných priehradách, neprišli. Nedostatok vody v jednej z najrozvinutejšej krajine sveta len potvrdzuje, že systém vodohospodárskych riešení, postavený na budovaní priehrad a následnej distribúcii zlyháva. Prečo? Ak ekosystémy v povodiach sa poškodzujú, asfaltujú a dažďová voda z nich sa kanalizuje do najbližšej rieky i mora, znižujú sa zásoby vody v malých vodných cykloch, predlžujú sa obdobia bez dažďa i priestorové zmeny rozdelenia zrážok. Voda, ktorej je v Kalifornii zabránené vsiaknuť do pôdy a doplňovať zásoby vôd, je cca 2 mld. m3 ročne. Preto krajina vysýcha i zrážky ubúdajú.

Vodná kríza v Kalifornii, by mala byť varovaním pre všetky krajiny sveta. Cesta dostatku vody pre ľudí, potraviny i prírodu nevedie cez priehrady, ale cez komplexné plošne zadržiavanie dažďovej vody v krajine. Prečo? Pretože pôvod všetkých vôd je v daždi. Preto je nepochopiteľné správanie sa celej plejády vodohospodárskych odborníkov aj v Kalifornii, ktorí napomáhajú realizovať technologické systémy na zbieranie dažďovej vody a jej kanalizovanie do najbližšej rieky a do mora. Teraz spínajú ruky k nebesiam, aby pršalo, aby sa naplnili priehrady a bolo dostatok vody pre všetkých a všetko. Dokonca sa Kalifornčania rozhodli spolupracovať s NASA, aby mali presnejšie informácie, kde sú zbytky vody. Žiaľ ich pozornosť sa nesústreďuje na odkanalizovávané dažďové vody.

A čo Slovensko?  Nuž to sa rozhodlo aj v rozpore s prijatou novou vodohospodárskou koncepciou Európskej únie, hľadať po svete peniaze na výstavbu priehrady Tichý Potok za 332 mil. eur s kapacitou 24 mil. m3. Údajne preto, aby sme mali dostatok vody s výhľadom k roku 2050. To, že zmeny v rozdelení zrážok môžu spôsobiť, že do priehrady nebude mať čo pritiecť, ich akosi nezaujíma.  Hovorí to o múdrych rozhodnutiach tých, ktorým sme dali dôveru.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?