Zmenu klímy možno nielen zastaviť, ale aj zvrátiť! Stačí 10 rokov

Autor: Michal Kravčík | 1.4.2014 o 12:12 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  909x

Vedci hlásajú, že zmena klímy sa už nedá zvrátiť[1]. Toto ich tvrdenie môže mať až fatálne dôsledky na destabilizáciu súčasnej civilizácie. Môže nejakého vplyvného šialenca zmagoriť na rozpútanie globálnej vojny. Lebo nedostatok zdrojov a stály rast populácie prináša riziká nielen vodnej či potravinovej, ale i politickej bezpečnosti. Vedci stále omieľajú nedostatok vody, živelné pohromy, dramatické zmeny teploty. To všetko však nesúvisí, tak ako tvrdia, so zvýšeným vypúšťaním CO2 do atmosféry, ale s permanentnou stratou vody a vysychaním ekosystémov!

„Narezanými žilami" ekosystémov sa ročne z kontinentov stráca viac ako 700 miliárd m3 dažďovej vody. Táto stratená voda chýba v termoregulácii globálneho ekosystému planéty a prispieva k stúpaniu hladín oceánov. Ročne o vyše dva milimetre. Navyše, vysušené ekosystémy znižujú ukladanie uhlíka vo vegetácii a prispievajú tak k masívnej produkcii tepla do atmosféry. Toto pridané teplo do atmosféry destabilizuje počasie a prináša nebývalé extrémy. No vedci si to vysvetlili tak, že destabilizácia klímy je spôsobená nárastom CO2 v atmosfére. To ako keby lekári zachraňovali človeka pred kolapsom s natrhnutou žilou a v kŕčoch podávaním acylpyrínu.

Ak by sa dnes súčasná civilizácia rozhodla pre masové zadržiavanie dažďovej vody vo všetkých kútoch kontinentov, do desiatich rokoch máme nielen zastavenú zmenu klímy, ale aj prinavrátenú na stav, ktorú my starší poznáme napríklad zo 60. rokov minulého storočia. Civilizáciu by tiež oveľa menej ohrozoval nedostatok vody - teda aj potravín - a extrémov v počasí by bolo oveľa menej.

Na tomto koncepte by celosvetovo mohlo pracovať viac ako 100 miliónov ľudí. Napríklad tých, ktorí v súčasnosti v nedostatku vody a následného hladu nevidia svoju perspektívu vo vyschnutej krajine a v čoraz väčších počtoch sa túžia dostať do nášho „lepšieho" sveta. No a my, ktorí v tomto nateraz „lepšom" svete žijeme, zas cítime čoraz väčšie ohrozenie, že nám niekto môže siahnuť na našu vodu, na naše zdroje. Je najvyšší čas na prijímanie riešení, ktoré túto situáciu môžu zvrátiť!

 


[1] http://tech.sme.sk/c/7155047/zmena-klimy-sa-uz-zvratit-neda.html

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Boris Kollár mal v Bratislave vážnu dopravnú nehodu

Predseda parlamentu je pri vedomí, previezli ho do nemocnice.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku v zahraničí

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?