Veľkonočná mystika vody

Autor: Michal Kravčík | 16.4.2014 o 17:12 | Karma článku: 7,62 | Prečítané:  473x

Voda k nám prichádza v podobe zrážok z oblohy. Časť z nej ostáva v krajine a rozvíja nový život a časť odteká riekami do morí. Z krajiny i morí sa zasa silou ohňa (slnka) vyparuje a premieňa na paru. Aby opäť mohla svojim kolobehom napĺňať život na našej Zemi. Okrem toho oheň je symbol mužský a voda ženský - potvrdzuje to dokonalú protiváhu týchto živlov. Nie však nezlučiteľnú, ale skôr symbiotickú a vzájomne sa prelínajúcu. Voda tak môže symbolizovať aj súdržnosť. V grafickej symbolickej reči ju naši predkovia vyjadrovali vlnovkami či trojuholníkom, ktorého vrchol smeruje nadol.

Voda je jednou z najdôležitejších súčastí veľkonočnej mystiky. Napríklad naše Slovensko počas sviatkov jari rozdeľujú podľa etnológov korbáč a vedro so studenou vodou na dve veľké časti - stredozápadnú a severovýchodnú. Na západe a strede sa najmä šibe korbáčom, na východe a severe sa ženy najmä oblievajú. Táto pomyselná hranica tak delí našu krajinu na západnú a východnú kultúrnu oblasť. Pre západ a stredozápad Slovenska až po Liptov (podobne ako pre Čechy, Moravu, Rakúsko alebo Nemecko) je typické šibanie korbáčom. Zatiaľ čo pre východ a Oravu (ako aj pre Poľsko, Maďarsko a Ukrajinu) je typické polievanie žien.

Hoci šibačka a oblievačka sú naoko odlišné, etnológovia tvrdia, že vychádzajú z rovnakých pohanských predstáv - voda i vŕbové prúty majú ženám dodávať sviežosť a zabezpečiť plodnosť. Lebo voda je život. Tam, kde voda chýba, niet ani života. Chráňme preto vodu! Ak chránime vodu, chránime tým to najdôležitejšie na našej modrej planéte - život.

Prajem vám všetkým príjemné Veľkonočné sviatky!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?