Chudobné regióny majú šancu iba s novými europoslancami

Autor: Michal Kravčík | 6.5.2014 o 8:12 | (upravené 6.5.2014 o 15:22) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  1175x

Tí, ktorí tvrdia, že cez malé obce unikajú milióny z eurofondov[1], buď vedome odpútavajú pozornosť od podstaty problému, alebo v nevedomosti tárajú hlúposti. Jedno i druhé nebezpečne napomáha ešte viac zneužívať eurofondy partokratickým systémom našej demokracie. Občanov, obce i regióny takéto tvrdenia demotivujú, čo môže spôsobiť ešte menšiu účasť v eurovoľbách, než bola pred piatimi rokmi. Žeby zámer?

V čom je problém? Úradníci vypracujú operačné programy jednotlivých ministerstiev. Tie vláda schváli a predloží na schválenie do Bruselu. Brusel ich, zvyčajne pod nátlakom ministerských úradníkov, v dobrej vôli - vyplývajúcej aj z nepoznania miestnych reálií - akceptuje. Ako to funguje v praxi? Napríklad, v operačnom programe sú stanovené limity čerpania, ktoré obce nútia predkladať predražené projekty. Inak by tieto projekty neboli schválené! Z eurofondov sa tak často financujú doslova až nezmyselné projekty, o ktorých sa v spomínanom článku píše.

Čerpanie eurofondov pritom môže znamenať nielen financovanie predražených projektov, ale aj ďalšie zhoršovanie problémov v našich regiónoch. Napríklad dláždenie námestí v mestách i obciach, či betónové regulácie korýt vodných tokov, financované Bruselom. Len zvyšujú riziko sucha či ničivých povodňových vĺn, ktoré s ešte väčšou intenzitou posielajú na hlavy susedov na dolných častiach tokov. Ide pritom o „uzavretý" kruh, keďže na riešenie následných problémov treba ďalšie eurofondy. Niekomu to neskutočne vyhovuje.

Príklad? Vodná nádrž Domaša. Za ostatné dva roky dvakrát výrazne vysychala. Práve preto, lebo celé povodie je viac vysušené, ako kedykoľvek predtým. V obciach dokonca vysychajú studne! Vo vodozbernej oblasti sa pritom nezmyslene financujú regulácie tokov i dláždenia intravilánov obcí, ktoré len ďalej vysušujú územie a znižujú prítoky do nádrže, keď neprší.

No a na riešenie sucha naši kompetentní štátni úradníci pýtajú ďalšie peniaze - nie však do obnovy poškodenej krajiny - teda do riešenia podstaty týchto problémov, ale do budovania betónových priehrad. Robia všetko preto, aby napríklad za 332 miliónov eur postavili priehradu Tichý Potok. Koľko je to peňazí? Veľa - pre každú jednu obec v Prešovskom kraji, kde sa výstavba tejto priehrady plánuje, by sa ušlo v priemere po 500 tisíc eur.

Kto to zmení? Len tí, ktorí budú mať v Bruseli silný mandát zabrániť kšeftovičovaniu. To je príležitosť aj pre občanov Slovenska, aby svojou vysokou účasťou vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu 24. mája pomohli naštartovať systémovú zmenu využívania eurofondov - priamo cez obecné samosprávy a nie cez nastrčené agentúry![2]


[1] http://ekonomika.sme.sk/c/7186840/cez-male-mesta-unikaju-miliony-z-eurofondov-napriklad-na-lavicky.html

[2] http://kravcik.blog.sme.sk/c/353731/Eurofondy-priamo-obciam-nie-cez-nastrcene-agentury.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?