Východoslovenskú nížinu meníme na púšť

Autor: Michal Kravčík | 9.5.2014 o 12:12 | Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1055x

V tejto časti Slovenska sa prejavujú dôsledky „grandiózneho" projektu zúrodňovania Východoslovenskej nížiny, ktorý sa začal realizovať v 70. rokoch minulého storočia a stál vtedy asi 5 miliárd Kčs. Postavila sa desiatka odvodňovacích sústav, ktorá zhruba zo 100 tisíc hektárov „zmeliorovanej" pôdy odčerpáva asi 50 miliónov m3 vody ročne.

Výsledok? Na nížine už vysychajú studne. Len za posledné roky klesli hladiny podzemných vôd v priemere o dva a pol metra - tvrdí to studniar z Michaloviec Martin Slezák. Ak sa každým rokom z Východoslovenskej nížiny odčerpá v priemere 50 miliónov m3 vody, znamená to, že za 40 rokov sa z nížiny odčerpali asi dve miliardy m3 vody! Na plochu spomínaných 100 tisíc hektárov je to jeden meter vodného stĺpca. Výsledok? Sústavné klesanie hladín podzemných vôd, vysychanie studní a postupná premena úrodnej nížiny na step podobnú maďarskej puste!

Prečo to nedochádza kompetentným? Vodohospodárom i vodohospodármi manipulovaným politikom? Má to jediné vysvetlenie. Peniaze, ktoré tak zdegenerovali profesiu vodohospodárov, že už nevidia vodu, ale len kšeft. Najsmutnejšie na príbehu Východoslovenskej nížiny je to, že aj po roku 1989 sa pokračuje v devastácii tohto nádherného kúta Slovenska. Zbedačuje to nielen prírodu, ale aj ľudí, ktorí na Zemplíne žijú. Aj v roku 2014 Úrad vlády, pod vedením premiéra Roberta Fica, zrušil financovanie projektu revitalizácie poškodenej krajiny a nechal presmerovať 3,8 milióna eur z Nórskeho finančného mechanizmu na rekonštrukciu čerpacích staníc na Východoslovenskej nížine. Len to zefektívni odčerpávanie vody z nížiny a prispeje to k zmene tohto regiónu na vysychajúcu step a následne aj na púšť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?