Mútne vody ministra Kaliňáka

Autor: Michal Kravčík | 18.5.2014 o 21:52 | (upravené 18.5.2014 o 22:05) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1293x

Po zhliadnutí vodou zaliatych údolí na východnom Slovensku minister vnútra Róbert Kaliňák vidí príčinu rýchleho naplnenia Ľubického potoka vo vyrúbaných lesoch Levočských vrchov (http://presov.korzar.sme.sk/c/7204470/kalinak-vidi-pricinu-povodni-na-vychode-aj-vo-vyrubanych-lesoch.html).  Vraj sa tam voda neudrží v teréne a steká do menovaného potoka. Je zaujímave, že práve minister vnútra za dva roky vo vláde nepodporil Program revitalizácie krajiny, ktorý začal ešte za Radičovej  vlády, aj keď  mal ako jeden z cieľov práve zadržiavanie vody v krajine. Navyše súčasná vláda nepriniesla k nemu ani alternatívu, teda ak nepočítame nezmyselné priehrady Tichý Potok a Slatinka. Možno teraz by mala vláda vysvetliť, ako konkrétne by dve menované priehrady pomohli Kežmarčanom a tatrancom.

Slová ministra Kaliňáka sú o to zarážajúcejšie, že o programe mal dostatok informácii, a navyše pred parlamentnými voľbami v rámci kampane tvrdil, že je dobrý a že on ako nový minister spraví všetko pre to, aby ochránil majetok a životy občanov

Tieto výroky by neboli také zarážajúce, keby neopakovali to, čo ja tvrdím už dve desaťročia a dokonca sám minister Kaliňák tvrdí, že už pred štyrmi rokmi bol svedok takejto situácie v Levočských vrchoch. Práve minister vnútra  by mohol zodpovedať, prečo za dva roky od znovuzvolenia neurobil nič, aby ochránili občanov a majetok, ak teraz vraví, že voda sa v teréne neudrži.

 V knihe „Po nás púšť a potopa“, ktorá vyšla v roku 2012, sme s autorským kolektívom podrobne zdokumentovali a objasnili možné príčiny zrýchleného odtoku vody a najvážnejšie typy poškodenia krajiny, ako aj niektoré riešenia realizované v rámci Programu revitalizácie krajiny (http://www.bluealternativenadacia.sk/pdf/po_nas_pust_a_potopa.pdf).  

Levočské vrchy s kilometrami lesných ciest sú, na strane 13. Možno na nešťastnej strane. Myšlienky tejto knihy nadväzovali na Novú vodnú paradigmu, na implementácii ktorej pracujem už viac ako dvadsať rokov. Žiaľ, ak by moje názory neboli ignorované, nemusel by teraz minister Kaliňák hladať nanovo príčiny zrýchleného odtoku vody.

O tom ako a kade voda odteká bolo napísané už mnoho na mojom blogu aj na iných miestach (http://gazovic.blog.sme.sk/c/332256/Polnohospodarska-poda-vyznamne-zvysuje-riziko-povodni.html). Ale ako sa vraví, bol to len hrach odrážajúci sa od steny.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?