Podtatranský degeneratívny samovývoj

Autor: Michal Kravčík | 20.5.2014 o 13:38 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  1371x

V novembri uplynie desaťročie, čo tatranské lesy zdevastovala doposiaľ najničivejšia víchrica v novodobej histórii Slovenska. Ak sa do oblasti Tatier dostane studený front a v tom istom čase je prehriata Popradská kotlina, vzniká tzv. Tatranská bóra[1]. Minulý týždeň však podobnej víchrici čelila dokonca už polovica územia Slovenska s podobne ničivým dopadom najmä na lesy, ako pred desaťročím. Ničivé dopady extrémnych prejavov počasia ovplyvňuje na území Slovenska aj fakt, že ochrana prírody je u nás postavená na sektorovom prístupe. Ak sa jednu časť prírody snažíme chrániť a inú jej časť devastujeme vysušovaním, vzniká konflikt - nielen eticko-morálny či legislatívny. Je tu aj vyvolaný konflikt medzi teplým a studeným vzduchom v atmosfére, ktorý výrazne znásobuje rýchlosť vetra. Riziko nielen pre Tatry, ale i celé Slovensko.

Neriešime problémy integrovane - buď totálne devastujeme alebo totálne ochraňujeme. Poznáme len čiernobiely svet, ten farebný je náš nepriateľ. V spoločnosti je len minimálny záujem viesť kultivovaný odborný a vecný dialóg o príčinách vzniku neštandardných javov v atmosfére. Nevieme preto predvídať, ako môže počasie zasiahnuť do našich životov a ako systémovo tento problém riešiť. Aj preto je nielen príroda na Slovensku v systematickom degeneratívnom samovývojovom procese. Výsledok? Takmer 100% istota, že naša krajina bude v tomto storočí čeliť čoraz častejším a dramatickejším turbulentným prejavom počasia. No a tie budú čoraz častejšie vyvolávať extrémne prejavy správania sa u ľudí.

Extrémne prírodné i spoločenské prejavy degenerujú našu spoločnosť už dnes. Keďže na Slovensku máme aktuálne pri moci ľudí, ktorých základnými črtami sú oportunizmus a populizmus, a nie citlivé vnímanie súvislostí s hľadaním reálnych riešení, trend agresívnych prejavov v prírode i v spoločnosti dramaticky porastie. Nemusel by. Stačila by snaha o návrat k podstate: „Mať viac vody v krajine“. Niektorí jej hovoria sedliacky rozum.

 

[1] http://www.sme.sk/c/7208221/bora-sa-po-10-rokoch-vratila-slovensko-prislo-o-dva-miliony-stromov.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?