„Kravčíkove“ hrádzky pomáhajú!

Autor: Michal Kravčík | 23.5.2014 o 14:15 | Karma článku: 12,74 | Prečítané:  4235x

Posledný mesiac som v súvislosti s kampaňou pred voľbami do Európskeho parlamentu intenzívne cestoval po Slovensku. Stretával som sa aj so starostami početných obcí. V ostatných necelých dvoch týždňoch poznačila toto moje predvolebné putovanie aj nateraz posledná povodňovo - vetrová kalamita, ktorá zasiahla najmä východ, stred a sever Slovenska. Pribudli tak nové smutné príbehy živlami poškodených ľudí i krajiny.

Čo je však dôležité. V obciach, v ktorých sa pre dvomi - tromi rokmi realizovali opatrenia v rámci Programu revitalizácie a obnovy poškodenej krajiny (v roku 2010 ho spustila vláda Ivety Radičovej), boli škody na majetku samospráv a občanov neporovnateľne nižšie, alebo vôbec neboli, než pri poslednej veľkej povodňovej vlne v júni 2010. Opieram sa pri tomto tvrdení o reakcie niekoľkých starostov z rôznych častí severo-východného Slovenska, ako i o vlastné poznatky z terénu. Fyzicky jednoducho nedokážem prejsť takmer 500 obcí, v ktorých sa projekty v rámci spomínaného programu realizovali.

Vodozádržné opatrenia v chotároch obcí - teda nielen hrádzky, ale aj vytvárané zasekávacie pásy, lesné poldre v kopcoch, obnovované remízky či len jednoduchá zmena smeru orby na poliach po spádnici na orbu po vrstevniciach - dokázali v praxi svoj význam. Niekde zabránili rozsiahlym ničivým škodám, niekde prípadné škody eliminovali takmer úplne. Pripájam fotografie z chotárov niektorých obcí:

 

V chotároch niektorých obcí v povodí Torysy nakrútil reportáž redaktor týždenníka Týždeň Eugen Korda:http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2014/05/21/kravcik-nas-ochranil-pred-povodnami/

Na adresu mojich kritikov. Spoza stola, od počítačov, sa samozrejme jednoducho kritizuje i rozdávajú rozumy. Oveľa ťažšie je niečo reálne urobiť, aby čoraz početnejšie extrémne prejavy počasia mali čo najmenší dopad na poškodenú krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú. Netvrdím, že môj spôsob riešenia tohto obrovského a čoraz ťaživejšieho problému je ideálny. Vo svojom prístupe sa však snažím zohľadňovať „sedliacky rozum“. Navyše, ak štátne inštitúcie v tejto oblasti dlhodobo zlyhávajú. Jednoducho, zatiaľ štát mentálne nedokáže realizovať potrebné opatrenia v takom rozsahu a s takým prístupom, aby krajinu čo najviac chránil a súčasne ju revitalizoval. A súčasne dal možnosť miestnym ľuďom pracovať na obnove svojich chotárov i komunít. Desaťtisíce ľudí na našom vidieku pritom nemajú prácu alebo za ňou musia cestovať aj niekoľko tisíc kilometrov. A pre často odľahlé komunity je určite oveľa prospešnejšie, keď ich dlhodobo nezamestnaní nevysedávajú len po krčmách, ale niečo zmysluplné pre seba i komunity robia.

Toto všetko skĺbil do seba spomínaný Program revitalizácie a obnovy krajiny. Ľudia - voliči, by sa preto mali politikov pri moci pýtať, prečo v tomto programe odmietajú pokračovať. Pretože naša krajina je z veľkej časti zničená a aj jej ľudia sú z veľkej časti zničení. Len naši politici sú spokojní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?