Protipovodňová ochrana Košíc? Len likvidácia obľúbenej krčmy

Autor: Michal Kravčík | 3.6.2014 o 11:55 | Karma článku: 9,43 | Prečítané:  1684x

Kto by povedal, že protipovodňová ochrana mesta Košice bude raz visieť na šnúrke od obľúbenej krčmy Košičanov, známou pod názvom „Súdky“. A to len preto, lebo vodohospodári pri zvyšovaní protipovodňovej bezpečnosti mesta rozširujú a prehlbujú koryto Hornádu namiesto odstraňovania podstaty rastúceho povodňového rizika. Jeho príčina tkvie v poškodenej krajine Spiša, z ktorej stekajú dažďové vody do nádrže Ružín nad Košicami rýchlejšie ako v minulosti. Ak poškodenú krajinu na Spiši nebudeme revitalizovať, Košiciam nepomôže ani rozširovanie, ani prehlbovanie koryta Hornádu s údajne nevyhnutným odstránením údajne na čierno postavenej obľúbenej krčmy (http://kosice.dnes24.sk/pohostinstvu-sudky-odzvonilo-musi-ustupit-protipovodnovej-ochrane-mesta-175853).

40 miliónov eur vyčlenených na rozšírenie a prehĺbenie koryta Hornádu tak vyjde nazmar, pretože bez obnovy poškodenej krajiny na Spiši bude riziko povodní pre Košice nielenže pretrvávať, ale aj rásť. Za tieto peniaze by sa pritom mohlo na Spiši zrealizovať asi 10 miliónov m3 vodozádržných opatrení, ktoré by mohli povodňový prietok v Košiciach i pod Košicami znížiť aj o viac ako 100 m3/s.   

Na Spiši by sa vytvorilo viac ako 2000 pracovných príležitostí. Vodnej nádrži Ružín by sa prinavrátila zašlá sláva. V Košiciach by sa nemuselo bagrovať koryto Hornádu a ľudia pri návšteve obľúbenej krčmy by mohli sedávať bližšie pri vode. Obce pod Košicami by sa nemuseli báť z narastajúcich z povodní, lebo mestské koryto im nebude na hlavy posielať ešte rýchlejšie a ničivejšie povodňové vlny, než doteraz. No a Súdky? Ostali by príjemnou a obľúbenou košickou krčmou naďalej s blízkym dotykom ľudí s vodou v rieke Hornád. 

Ale, jednoducho, sa to nedá, lebo z toho nie je kšeft.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?