Pán premiér, nie sme stádo!

Autor: Michal Kravčík | 29.6.2014 o 15:12 | Karma článku: 13,22 | Prečítané:  3095x

Nuž keď som po pracovnom sneme SMERu vás počul na tlačovej konferencii, aké vynikajúce návrhy predkladáte v novom pláne „sociálnych istôt“, tak som nevedel, či mám plakať, alebo sa smiať. Možno by bolo dobré nechať vás, aby ste padli až na dno. No nedá sa. O tom, v akej kondícii bude náš štát sme zodpovední všetci občania Slovenskej republiky a preto je našou povinnosťou verejne hovoriť o tom, čo znamená aj váš nový plán sociálnych istôt, ktorým chcete dovládnuť do najbližších parlamentných volieb. Analyzovať všetky dôsledky ponechám na odborné inštitúcie. Ja som si vybral hneď prvý bod vášho plánu a to „zvýšenie minimálnej mzdy“.

Na Slovensku je takmer 2,7 mil. produktívneho obyvateľstva. Z viac ako 380 tisíc ľudí, ktorí nemajú prácu, poberá cca 45 tisíc dávky v nezamestnanosti s priemernou výškou 321 eur a viac ako 180 tisíc poberá dávky v hmotnej núdzi, aby neskapali od hladu. Viac ako 150 tisíc ľudí nepoberá žiadnu podporu a teda žije z vlastnej podstaty, ako sú úspory, či sa príležitostne zamestnáva na čierno. Z vlastnej skúsenosti však viem, že desaťtisíce týchto ľudí chcú zmysluplne pracovať aj za terajšiu minimálnu mzdu. Viem, že ak by mesačne zarobili 352 eur, cítili by sa dôstojne, lepšie by sa stravovali, boli by menej chorľaví a snívali by o lepšom živote pre svoje rodiny s adekvátnym postavením vo svojej komunite. Myslím, že je dôstojnejšie pre človeka pracovať za minimálnu mzdu 352 eur, ako žiť mesačne so 60 eur sociálnej podpory a trieť biedu. A toto štátostrana na svojom pracovnom sneme neriešila. Riešila rozdávanie balíčkov a  v tomto konkrétnom príklade ani nie zo svojho.

Na sneme ste riešili a nám stádu ste zvestovali, že od biedy nás má zachrániť aj zvýšenie minimálnej mzdy. Neviem, či viete pán premiér, ale minimálnu mzdu poberá okolo jedného percenta ľudí v produktívnom veku, teda okolo 27 tisíc ľudí. Títo ľudia sú prevažne zamestnaní súkromnými podnikateľskými subjektmi v hladových dolinách, kde nieto žiadnej práce. Zvýšením minimálnej mzdy budú nútení zamestnávatelia ešte viac odvádzať aj do štátu, alebo prepúšťať ľudí a tých, ktorí ostanú ešte viac vykorisťovať. Napríklad pri zvýšení minimálnej mzdy o čistých 50 eur, bude zamestnávateľov stáť niečo cez 22 mil. eur ročne. Z toho štát získa cca 6 mil. eur na odvodoch.

Nie tak dávno, pred dvomi rokmi ste zrušili jedno opatrenie bývalej vlády, ktoré už v roku 2011 dalo zmysluplnú prácu viac ako 10 tisíc tým ľuďom, ktorí po vidieku trú biedu. Ak by ste sa nedali svojimi radcami oklamať a pokračovali v tom, čo začala Vláda Ivety Radičovej, tak dnes by ste za spomínaných 250 mil. eur vytvorili 35 tisíc pracovných miest v hladových dolinách a ľudia by vás zbožňovali. A čo z toho by mal štát? Nuž štátu by sa na daniach a odvodoch vrátilo viac ako 60 mil. eur. A čo ešte pán premiér? Nuž akurát to, že tých 250 mil. eur, ktoré získate na lepšom výbere daní, by Ste mohli investovať do rozvojových impulzov vytvárania ďalších pracovných príležitostí, pretože spomínaných 250 mil. eur s radosťou zafinancoval Brusel. Prečo? Lebo zamestnávanie nezamestnaných na obnove poškodenej krajiny, aby bolo menej povodní, sucha i dramatických zmien počasia je jedna z top tém, ktorú Brusel zaujíma a bude zaujímať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?