Príležitosť pre Terchovú stať sa lídrom novej ekonomiky Slovenska

Autor: Michal Kravčík | 23.7.2014 o 23:56 | (upravené 24.7.2014 o 0:57) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  2213x

Autor Modrej ekonomiky profesor Gunter Pauli tvrdí, že východiská pre ekonomický rozvoj spoločnosti  treba hľadať v prírode. Tam platí, že negatíva sú pozitíva a problém je príležitosťou. Ak povodňou zničená Terchová zabudne na ekonomickú štandardizáciu pri svojej obnove a bude sa orientovať na obnovu povodňou poškodeného prostredia na princípe rozmanitosti, stane sa ešte viac atraktívnejšou nie len pre cestovný ruch, ale aj ako  priestor spoznať riešenia, inšpirovaných na prírode.

Takáto obnova prináša totiž viacnásobné úžitky a veľa spoločných výhod. Vrátane zamestnanosti, rozvoja sociálneho kapitálu i ekonomické zhodnocovanie prírodného, kultúrneho i historického dedičstva. Koľko by takýto model obnovy Terchovej stál? Odhadujem asi 15 mil. eur. Je to veľa, alebo málo? Ak porovnáme, že rezort životného prostredia schválil za prvej Ficovej vlády 5 mil. eur z eurofondov na reguláciu potoka v Roztokoch na ďalekom východe, kde žije sotva 400 ľudí, potom môže ľahko nájsť spôsob financovania obnovy povodňou zničenej Terchovej, v ktorej žije viac ako 10 násobne viac ľudí.

Žeby sa takýto zázrak pri obnove Terchovej stal? Ozaj by to bol zázrak. Spomínam si na jedno televízne vystúpenie majiteľa nejakého penziónu práve z Terchovej, ktorý sa v predchádzajúcej teplej zime posťažoval, že budú si nárokovať kompenzáciu od štátu, keď tak málo klientov sa prišlo ubytovať. A keďže kompenzáciu si nárokujú poľnohospodári, tak veru, prečo by si nemohli nárokovať aj oni.

Teraz tento majiteľ penziónu, ak ozaj nechce v budúcnosti živoriť, ale seriózne prosperovať, mal by práve teraz robiť všetky kroky, aby so svojimi kolegami i samosprávou obce využili všetky páky i spoločenské tlaky na také investovanie do obnovy povodňou poškodenej Terchovej, ktorej sa pomôže rozvinúť prírodu ešte do unikátnejších foriem rôznorodosti. Aby Terchová ešte viac prilákala ľudí spoznať tento kraj. Určite ich nebude lákať zregulovaný potok.. Tak čo Terchovčania? Ukážete Slovensku príklad, ako sa má obnovovať dedovizeň? Ešte do väčšej nádhery, akú sme poznali pred povodňou? Je to na vás, či túto historickú šancu využijete!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská tvrdí, že jej nejde o návrat do talára, hoci sa proti disciplinárke odvolala

O námietkach bude rozhodovať nový senát. Termín ešte nie je.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba má strach, bojí sa Harabina

Extrémisti sa snažia vytvoriť jednotný front.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Nechcela by Jankovská radšej mlčať?

Jankovská vyniká teflónom navonok a odhodlaním dovnútra.


Už ste čítali?