Vytešené ubolené duše na povodňovej vlne

Autor: Michal Kravčík | 26.7.2014 o 23:08 | (upravené 26.7.2014 o 23:40) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  1849x

Včera vytopilo niekoľko obcí v Kežmarskom okrese. Diskutér L-pack v článku[1], ktorý informoval o tom, ironický diskutuje, ako je to možné, že ich vytopilo, keď sa v obciach Slovenská Ves, Vlková, Veľká a Malá Franková  realizovali protipovodňové opatrenia za niekoľko stotisíc eur. A údajne zlyhali.  Tak sa poďme pozrieť na to.

V spomínaných obciach nebolo vynaložených niekoľko stotisíc eur, ale len po 20 tisíc eur zo štátneho rozpočtu a po 30 tisíc eur z Európskeho sociálneho fondu na zamestnanie po desať nezamestnaných pred tým, ako program realizácie bol Vládou Roberta Fica zastavený (marec 2012). Za tieto peniaze v každom katastri obce zrealizovali po 10 tisíc m3 vodozádržných opatrení.

Ak by sa v programe pokračovalo minimálne tým tempom, ako v roku 2011, bolo by doteraz zrealizovaných v  ďalších 120 tisíc m3 vodozádržných opatrení, čo je asi 50% celkovej potreby, aby obce boli kompletne ochránené. To by dalo prácu 40 nezamestnaným, ktorí mohli zvyšovať povodňovú bezpečnosť vo vlastných obciach. Tento špás by zaťažilo štátny rozpočet  80 tisícami eur a Európsky sociálny fond 120 tisícami eur. Takže spomínaný diskutér účelovo klame. A vie prečo. Zrejme je finančne zainteresovaný na predražených projektoch, ktoré sú ohrozované lacnejšími projektami.

Dovolím si tvrdiť, že už polovica zrealizovaných protipovodňových opatrení, ktoré sú potrebné na ochranu spomínaných obcí by zabezpečila to, aby včera neboli zaplavené domy. V obci by sa sotva dosiahol druhý stupeň povodňovej aktivity. Z toho vyplýva, že v obciach by neboli povodňové škody.     

Čo k tomu dodať. Iba ak to, že Slovensko nie je slobodnou krajinou. V nej sa aktivuje množstvo tieňov z minulosti, ktorí slúžia na to, aby napomáhali z našej krajiny robiť lokajskú krajinu plnú neschopných a frustrovaných ľudí, závislých na centrálnom rozhodovaní i plánovaní.

Tu sú niektoré protipovodňové opatrenia, aby sme mali predstavu, čo sa robilo hlboko v lesoch napríklad nad obcou Malá Franková.

 

[1] http://poprad.korzar.sme.sk/c/7303402/zatopilo-obce-pri-kezmarku-varuju-pred-dalsou-povodnou.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?