Z USA na Slovensko a zo Slovenska do Južnej Dakoty

Autor: Michal Kravčík | 12.8.2014 o 1:20 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1139x

Liečiť krajinu je pre nich spôsob, ako obnovovať kultúru, ktorá je zakorenená v zemi. Tu nejde len o vodu, alebo bývanie; ako hovorí Candace. Je to "údel a osud našich ľudí." Takto končí svoju reportáž Kristin Moe o pláne jednej rodiny z Južnej Dakoty zastaviť sucho v americkom časopise „yeas!“ (http://www.yesmagazine.org/planet/guardians-of-the-plains-one-lakota-family-s-struggle-drought). Túto iniciatívu naštartovala Indiánka Candance Ducheneaux z kmeňa Lakotov, ktorá videla v roku 2010 publicistický film  Blue Gold od producenta Sama Bozza (www.bluegold-worldwaterwars.com).

Film okrem iných súvislostí ukazuje na iniciatívu Modrá alternatíva, ktorá vznikla na hornej Toryse, ako alternatíva k priehrade Tichý Potok a rozvinula sa Programom revitalizácie krajiny za Vlády Ivety Radičovej (2010-12). To bol aj dôvod, prečo som v júli 2012 prijal pozvanie od Candance navštíviť Cheyenne River Reservation, ktorá je domovom kmeňa Lakotov. Jeden rok vidieť úplne vysušenú krajinu s horúčavami nad 40 stupňov a o rok na to historické povodne, zreálňoval možnú realizáciu Modrej alternatívy v jednej z najchudobnejších častí USA, kde nezamestnanosť presahuje 80%.

Takto vznikla iniciatíva obnovy vody vo vysušenej krajine Cheyenne River Reservation pod názvom MNI, čo v indiánskom jazyku znamená VODA (http://mniwater.org). Tento rok sa konal prvý kemp na ktorom sa stavali hrádzky podľa projektov na Slovensku. Čo k tomu dodať? Možno akurát to, že tak ako v 90-tých rokoch minulého storočia ja i moja organizácia MVO Ľudia a voda získavala podporu z americkej strany, tak sa teraz získané skúsenosti z tejto podpory transferujú naspäť do tých regiónov USA, ktoré potrebujú pomoc.

A čo ešte viac dodať? Možno už len to, čo tvrdí indiánka Candence: "Máme milión akrov vysušenej pôdy. Ak sa nám podarí presvedčiť domorodé národy, aby sa pridali k iniciatíve, môžeme mať obrovský vplyv nie len na hydrologický cyklus v našej krajine, ale staneme sa príkladom pre zvyšok sveta". Tak keď nie Slovensko, prečo nie Dakota!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?