Šokujúce zaostávanie Slovenska za Rakúskom

Autor: Michal Kravčík | 2.9.2014 o 0:20 | Karma článku: 13,04 | Prečítané:  4297x

V Rakúsku nesvieti slnko inak ako u nás. Aj voda tečie rovnako. Tiež nemajú bohaté náleziská ropy či plynu, ani more. Ba ani tú, vraj najlacnejšiu, elektrinu z jadrových elektrární, ktorú my máme. Napriek tomu majú z krajín štandardnej veľkosti najvýkonnejšiu ekonomiku v priemere na obyvateľa a najnižšiu mieru nezamestnanosti v Európskej únii.

A čo naše Slovensko? Premiér teraz kričí o ochrane národnoštátnych záujmov pri rozširovaní sankcií proti vojenskej expanzii Putinovho Ruska na Ukrajinu. Namiesto toho, aby sa premiér pred vyslovením názoru na problém hlboko zamyslel a získal čas, aby mu poradcovia povedali, ako prispieť k riešeniu problému, on rovno strieľa od pása. Zrejme náš premiér nevie a poradcovia pri jeho povahe majú strach mu poradiť, že v dnešnom ekonomicky prepojenom svete čisto politické rozhodnutia nie je možné realizovať bez negatívnych dopadov na ekonomiku. To po prvé.

A po druhé to, že múdri politici svojimi rozhodnutiami vytvárajú ekonomické prostredie, v ktorom nemôže dôjsť k vydieraniu štátu napríklad zastavením dodávky plynu. Prečo? Lebo energetický systém štátu je možné tak nastaviť, aby akékoľvek možné vydieranie stratilo zmysel. Vieme dobre, že prvé politické vydieranie plynom bolo v roku 2009. Vtedy vládol premiér Robert Fico. Prešlo 5 rokov a čo sa za tých 5 rokov stalo? Energetický systém Slovenska je naďalej závislý na dodávkach ruského plynu.

Ak by Robert Fico na ostanom Európskom samite chcel chrániť strategické záujmy štátu, prišiel by namiesto vetovania sankcií proti Ruskej expanzii na Ukrajinu riešeniami a nie vyhrážkami. Aké riešenia existujú? Napríklad také, že Slovensko i Európa bude investovať do diverzifikovaných energetických zdrojov, ktoré mestám, obciam i ekonomike umožnia byť energetický sebestačnými bez ruského plynu. Tak, ako je to napríklad v Rakúsku. On to neurobil ani pred 5-timi rokmi, ani teraz. Jednoducho preto, lebo princíp jeho vládnutia nie je v efektívnom využívaní verejných zdrojov aj pre ochranu záujmov Slovenska.

Ako sú zdeformované záujmy Slovenska? Skúsme sa porovnať so susedným Rakúskom. Slovensko dováža až 90% energetických surovín, kým susedné Rakúsko iba 20%! Slovensko patrí ku krajinám s najvyššou závislosťou na zahraničných energetických surovinách a Rakúsko opačne. Patrí ku krajinám s najnižšou závislosťou na energetických surovinách. Zemný plyn na Slovensku sa podieľa 26-timi percentami, kým susedné Rakúsko iba 12-timi percentami! A čo sa týka energetickej náročnosti Rakúska a Slovenska? Ten je šokujúco priepastný! Na Slovensku sa spotrebuje na 1000 eur hrubého domáceho produktu  6,5 násobne viacej energie, ako v susednom Rakúsku! Neviem, či to potrebuje ďalšie komentáre. Takýto priepastný rozdiel 25 rokov po páde komunizmu so susedným Rakúskom, s ktorým nás spája spoločná história, dokazuje, že politici sa k štátu správajú ako ku koristi. Pán premiér, seno nežerieme!    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?