Najlepšia výstraha pred záplavami je obnova poškodenej krajiny

Autor: Michal Kravčík | 4.9.2014 o 13:50 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  810x

„Povodne, ktoré začiatkom týždňa postihli obce neďaleko Levíc, mohli vraj spôsobiť menšie škody. Viacerí starostovia tvrdia, že výstraha pred záplavami prišla neskoro. Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý varuje samosprávy pred nebezpečenstvom povodní vysvetlil, že na monitorovanie všetkých vodných tokov nemá peniaze.“ Toľko strohý záver, ktorý zverejnil Slovenský rozhlas, ako reakciu na zaplavenú obec Ipeľský Sokolec. Nuž čo sa dá robiť, keď nás nebesá trestajú. Ozaj je to tak? Tak sa poďme pozrieť na to.

Minulý rok postihlo obec Terany, ani nie 20 km vzdialenú od Ipeľského Sokolca[1]. Obec Terany si dala vypracovať štúdiu[2] a na základe ktorej následne zrealizovala projekt protipovodňových opatrení, ktorý si obec financovala sama z vlastných peňazí. Stálo ju to 30 tisíc eur a teraz občania obce nemusia čakať na žiadne varovania, ktoré vlastne ani neexistuje. Ako sa vyjadril zástupca Slovenského hydrometeorologického ústavu nemajú peniaze na monitorovanie všetkých vodných tokov a včas varovať občanov obci pred ničiacou povodňovou vlnou.

A aj keď by mali, nič to nerieši. Monitorovací systém včasného varovania záplav, ktoré vznikajú zo svahov poškodenej poľnohospodárskej krajiny ešte nikto na svete nevytvoril.  Je to ďalšie smutné ponaučenie z neschopnosti kompetentných sa pozrieť pravde do očí, čo je príčinou častejších a extrémnejších lokálnych záplav na Slovensku a čo je prioritnejšie z hľadiska investícií. Či donekonečna zdokonaľovať systém varovania, ktorý tento štát buduje už viac ako 20 rokov a aj tak je nedokáže chrániť ľudí pred skazou. Len tak mimochodom pripomínam, dramatický pokles povodňových škôd nastal v tých obciach, kde sa realizovali protipovodňové opatrenia za čias Radičovej vlády a nie v tých obciach, ktoré sú zahrnuté do monitorovacieho systému včasného varovania.  A vôbec existuje zoznam obcí, ktoré sú zahrnuté do monitorovacieho systému včasného varovania?    

[1] http://www.obecterany.sk/?stranka=fotogaleria&id=233

[2] http://www.obecterany.sk/?stranka=fotogaleria&id=234

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedala o korupcii

Za rozhodnutím vypovedať nie je zlomená psychika ani iné vplyvy, tvrdí advokát.


Už ste čítali?