Nové vodopády zrodené z príležitosti obyčajných ľudí

Autor: Michal Kravčík | 9.9.2014 o 14:48 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1231x

Minulé sa mi ozvali priatelia z Českého Ramsarského výboru na ochranu mokradí, že by radi navštívili zrealizované projekty revitalizácie krajiny z čias Radičovej vlády.   Tak ma prinútili, aby som sa na vlastné náklady vybral za nimi, lebo ich pobyt bol limitovaný programom na trase od Varína pri Žiline na Oravu a potom cez Turiec na Ústredie ochrany prírody a krajiny v Banskej Bystrici. Navrhol som im návštevu v Krasňanoch pri Varíne a potom Zázrivú a možno aj Sklabiňu, ak im čas dovolí.

Keďže Krasňany som už tu prezentoval na svojom blogu (http://kravcik.blog.sme.sk/c/341547/Experti-z-Korei-a-Nemecka-na-projekte-protipovodnovej-prevencie.html), tak sa sústredím na Zázrivú. Tam som sa osobne tešil aj ja, lebo v katastri obce zrealizovali 499 opatrení, na ktorom pracovalo 30 nezamestnaných. Bol som zvedavý nie len na fungovanie zrealizovaných opatrení, ale aj vnímanie tých, ktorí to realizovali.  A takto fungujú nové vodopády, zrealizované obyčajnými ľuďmi.

 

 

A čo sa týka účastí nezamestnaných? Nuž tam to je tiež zaujímavé. Obecný koordinátor projektu, ktorý nás sprevádzal, ponúkol konkrétne príklady zmeny správania sa ľudí, ktorí začali na projektoch pracovať. Ľudia s bezprizorného správania a nezáujmu o robotu odrazu pookreli a prejavovali ohromnú chuť do roboty. Rozprával o tom ako tri tímy, ktoré koordinoval, medzi sebou súťažili a vymieňali si skúsenosti, ako lepšie a kvalitnejšie pracovať. Ako sa tešili na pokračovanie projektu i ako hlboko prežívali sklamanie, že projekt v marci 2012 bol kompetentnými zastavený. Jedno dôležité posolstvo miestneho človeka zo Zázrivej je „daj bože duševného zdravia tým, ktorí majú problém pochopiť, že obyčajní ľudia budú mať istotu, ak dostanú príležitosť“. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?