Povodňové (ne)istoty Ficovej vlády

Autor: Michal Kravčík | 10.9.2014 o 10:51 | Karma článku: 8,32 | Prečítané:  1146x

Dažďová voda i bahno z prietrže mračien by ostali na poliach a nepritiekli  by do pivníc rodinných domov a na obecné komunikácie v obciach Zborov a Stebník, ak by v extravilánoch obcí boli urobené vodozádržné opatrenia.

Aj tento kuriózny septembrový príbeh včerajších lokálnych povodní v Bardejovskom okrese potvrdzuje, že opravovať poškodenú krajinu treba plošne a na celom Slovensku. Takto bol nastavený program Radičovej vlády a takto sa začal aj realizovať. Štruktúra programu sa opierala aj názor expertov na hydrológiu, že prílivové dažde padnú kdekoľvek, kedykoľvek a v akomkoľvek množstve. To potvrdzujú aj posledné udalosti zo včerajška. 

Nástupom Ficovej vlády bol program Vlády Ivety Radičovej zastavený a obce nechané na povodňové (ne)istoty. Prečo obce ostávajú v povodňových (ne)istotách? Ak odborníci štatistický vyhodnotili, že ďalšie povodne prídu zas až o niekoľko desaťročí, tak takými radami Vládu Róberta Fica klamú. Títo odborníci, namiesto poznania reality zmien v hydrologickom cykle a ich príčin,  prijímajú vyhlásenia proti nebezpečnému šíreniu názorov Kravčíka. Žiaľ nepostrehli, že časové a priestorové zmeny rozdelenia zrážok sú už realitou a nárast extrémnych prívalových dažďov, z ktorých sa rodia nebezpečné lokálne záplavy v budúcnosti budú len a len rásť. Prečo? Lebo máme poškodenú krajinu a opravovať ju nechcú „kompetentní“, lebo to je o robote a nie o peniazoch.

Kuriózne na príbehu včerajších povodní v Bardejovskom okrese je, že Úrad vlády SR rozhodol, že projekt Prosperujúci Zemplín, financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu bude realizovať šarišská obec Nižná Polianka práve z Bardejovského okresu. Aká to prezieravosť zo strany úradu Róberta Fica. Žiaľ je to cynická prezieravosť. Úrad Vlády Róberta Fica podporil jednu obec vo výške 1,6 mil. eur s nákladmi 26 eur na vybudovanie jedného kubíka vodozádržných opatrení. Za tieto peniaze Programom revitalizácie krajiny by sa pomohlo 13-tim obciam a v nich by sa vybudovalo 400 tisíc m3 vodozádržných opatrení a nie len 65 tisíc m3, ako navrhuje projekt pre Nižnú Polianku.

Ak existuje solidarita medzi obcami v Bardejovskom okrese, mal by starosta Nižnej Polianky prehodnotiť svoje rozhodnutie a pomôcť obciam vo svojom okolí, keď sa už na neho usmialo politické šťastie. Tiež by mali prehodnotiť svoje stanoviská aj Združenie miest a obcí, environmentálne združenia i Nóri, ktorých Úrad vlády pri rozhodovaní o projektoch oklamal. Ak k tej solidarite nedôjde, tak je reálne, že to dopadne podobne, ako dopadol projekt v Oľšavici v Levočskom okrese, kde z projektu z viac ako 700 tisíc dolárov sa v Oľšavici vybudoval "až" jeden gabión, ktorého hodnota môže byť tak asi na 5 tisíc dolárov. Projektovým koordinátorom v Oľšavici bol totiž ten istý človek, ktorý je koordinátorom projektu v Nižnej Polianke.         

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?