Hurá! MŽP pochopilo, že základom biodiverzity je viac vody v krajine

Autor: Michal Kravčík | 11.9.2014 o 10:53 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1172x

Spomínam si na jedno školenie realizátorov vodozádržných protipovodňových opatrení v Demjate pri Prešove (2011), kde som dostal otázku, že či viem koľko zajačica potrebuje vody, keď kojí mláďatá? Odhadoval som na liter denne. Vychádzal som z toho, že človek potrebuje 2-3 litre. Autor otázky ma opravil. Potrebuje 5 litrov denne! Tak priatelia, celé desaťročia sme vysušovali krajinu. Preto aj Slovensko stráca na rôznorodosti fauny a flóry, ako genetickej banky života, ako tvrdí Akčný plán ochrany biodiverzity, ktorý vláda schválila na ostatnom rokovaní.

Preto máme ohrozených viac ako 40% vyšších rastlín a takmer 60% percent stavovcov, lebo je málo vody v krajine. Nedostatok vody v krajine znamená, že zajačica nevrhne mláďatá i stáda voľne žijúcej zveri sú nižšie. O tom by mohli poľovníci rozprávať. Ako napríklad migruje voľne žijúca zver za vodou. Žiaľ v období spriemyselňovania krajiny sme bezhlavo odvodňovali i kanalizovali vodu z územia až tak, že krajina vyschla. Preto poklesáva biodiverzita. Teraz musíme investovať viac ako 500 mil. eur. To hovorí  Akčný plán na ochranu biodiverzity. Je to polovica toho, čo navrhoval Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny na ochranu Slovenska pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou.

Potešilo ma, že envirorezort ide touto cestou. Viac by ma však potešilo, ako jedného z autorov kritizovaného i nenávideného spomínaného programu, že MŽP ide aj cestou spájania politík medzi ochranou prírody, biodiverzity s ochranou pred povodňami, suchom, klimatickou zmenou i vytváraním zelených pracovných príležitostí pre nezamestnaných i trvalo udržateľným rozvojom.

Ak by envirorezort dokázal prepojiť politiku ochrany biodiverzity s ochranou území pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou s podporou zelených pracovných miest, Slovensko by sa stalo inovátorom minimálne pre Európu, ako štartovať rozvojové impulzy štátu so záujmami ochrany prírody. Na toto múdre politické rozhodnutie by stačilo investovať 1 miliardu eur a nie 34 mld. eur, ktoré údajne treba investovať na ochranu Slovenska pred hroziacou klimatickou zmenou. Navyše by Slovensko v budúcnosti nebolo ohrozované ani nedostatkom  vody, ani suchom i mohlo by ponúkať svoju strategickú surovinu, teda vodu tým, ktorí trpia jej nedostatkom.       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?