reklama

Nechcem pokazené počasie

Rast extrémov počasia je najničivejším prejavom prebiehajúcej klimatickej zmeny. Poruchy v počasí sa prejavujú jeho náhlymi zmenami a často ich násilným charakterom. Častejšie a extrémnejšie sú dažde, veterné smršte i dlhodobé suchá. Paradoxne regióny, ktoré sú najviac presušené, sú i najviac postihované extrémnymi prejavmi počasia. Žiaľ, vznik ničivejších a častejších povodní ľuďom bráni vidieť, že ich región preto navštevuje extrémne počasie častejšie, lebo chybnými rozhodnutiami v starostlivosti o krajinu sa odvodňuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Dlhodobo vysušovaná krajina spúšťa špirálu dezertifikácie, t. j. jej premeny krajiny na step, polopúšť alebo púšť. Preto step, púšť i polopúšť treba chápať v kontexte poškodzovania krajiny človekom s deštrukciou malých vodných cyklov, v ktorých recykluje menej vody ako v minulosti. Napríklad prílišné pečatenie zemského povrchu s kanalizovaním dažďovej vody, intenzívne poľnohospodárstvo či neúmerný chov dobytka s nadmerným spásaním vegetácie má dramatický vplyv nie len na degradáciu vegetácie a vysušovanie krajiny, ale aj na zmenu klímy s pokazeným počasím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlhká pôda je schopná prijať viac dažďovej vody, ako vysušená. Ak spadnú intenzívne dažde do presušenej krajiny, vsakovanie vody do pôdy je pomalšie a povrchový odtok rýchlejší. Preto suchá pôda sa správa ako nepriepustný povrch a prispieva k dramatickému stúpaniu hladín v potokoch. Ten istý dážď, ktorý padne do vlhkejšej krajiny, ľahšie absorbuje dažďovú vodu a hladiny v potokoch stúpajú pomalšie.

Povodne, suchá, víchrice a iné extrémne prejavy počasia sú syndrómom pokazenej krajiny, ktorú človek pri jej využívaní poškodzuje. V tomto kontexte treba vnímať aj netypické septembrové dažde. Pripomínam, že tento rok začal neštandardnou extrémne teplou zimou, pokračoval jarným suchom, letnými častými a výdatnými dažďami. Bude zaujímavé aké neštandardné prejavy počasia nás čakajú na jeseň i v ďalšej zime. Nie je to náhodou tak, ako s pokazeným strojom, ktorý prestal fungovať kvôli jednej súčiastke?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechcem pokazené počasie, preto robím všetko preto, aby Slovensko nevysychalo. Lebo viem, že pokazené počasie súvisí s odvodňovaním krajiny. 

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu