Krajne nevyvážený extrémizmus klimatológov

Autor: Michal Kravčík | 26.9.2014 o 0:41 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  749x

Keď som si prečítal článok klimatológov o nevyváženom rozložení zrážok, ktoré vyvolávajú intenzívne lejaky[1], tak som nevedel či mám plakať, alebo sa smiať. To, že typy extrémneho počasia, vlny horúčav, povodne, extrémne zrážky či sucho sú častejšie a výraznejšie už vie každý somár. Preto očakávam od odborníkov, ktorí sa tomu venujú, že nám laikom povedia minimálne to, prečo to tak je.  Keďže vedecká komunita ma stále problém popísať príčiny rastu extrémnych lejakov, tak ja ako jeden zo "samozvancov" slovenskej vedy pokúsim sa vysvetliť laickej verejnosti, prečo to tak je

Dážď začína kondenzáciou vodných pár v atmosfére. Ak sú mraky na oblohe roztrúsené, prší a neleje. Ak sú však mraky na oblohe silno skoncentrované vtedy neprší, ale leje ako z krhle. Otázkou je za akých okolností dochádza k intenzívnej koncentrácii mrakov na oblohe. Vieme dobre, že intenzívne lejaky vznikajú z prehriatia, z čoho logický vyplýva, že ide o letné obdobie.

Práve klimatológovia sa zvyknú vyjadrovať o výskyte búrok z prehriatia v letnom období. A čím je viacej krajina prehriata, tým je väčšia pravdepodobnosť výskytu ťažkých mrakov na oblohe a z nich extrémnych búrok i intenzívnych lejakov. A kedy krajina je viac prehriata? Nuž vtedy, keď ju viac vysušíme. A veru ju vysúšame a fest. O tom som písal už veľa krát.

Ak si nádejní klimatológovia na príkladoch intenzívnych lejakoch vo Vratnej i v Bratislave dovolili prezentovať názor, že k mnohým extrémom v počasí by nedošlo nebyť globálneho otepľovania, tak len potvrdili, že problematike klimatológii vôbec nerozumejú a nás laickú verejnosť zavádzajú. A tragédia na tom je ešte aj tá, že sa odvolávajú na  mnohé odborné štúdie, ktoré sa dopracovali k tomu, že častejšie a extrémnejšie prší a zrážky sú krajne nevyvážené. Ak naši i svetoví klimatológovia ozaj dospeli k poznaniu, že zrážky sú krajne nevyvážené, tak ja ako samozvaný vedec sa pýtam, či financovanie takýchto poznatkov z verejných zdrojov je vyvážené. Alebo krajne nevyvážené? Kde sme vlastne to vlastne klesli? Už sme na samom dne?

[1] http://komentare.sme.sk/c/7400523/ked-prsi-tak-leje-preco-vytapa-bratislavu.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?