Košický primátor Richard Raši sa neoprávnene obohacuje na úkor mesta

Autor: Michal Kravčík | 27.10.2014 o 12:48 | (upravené 28.10.2014 o 14:21) Karma článku: 9,32 | Prečítané:  2688x

Keď sa stal Raši primátorom Košíc, poslanci mu schválili plat 4.323 eur. K poslaneckým odmenám vo výške 3.742 eur sa tak začalo hromadiť do jeho rodinného rozpočtu viac ako 8 tisíc eur mesačne. Keďže nie je časovo jednoduché pendlovať medzi Košicami a Bratislavou, tak si pán primátor vybavil aj rokovania mestského zastupiteľstva na pondelok, aby nebol obťažovaný „vážnymi povinnosťami“ v Bratislave. A tak náš pán primátor ľavou zadnou zvláda riadiť druhé najväčšie mesto Slovenska z Bratislavy, či z Barce, kde býva. Zlé jazyky hovoria, že náš pán primátor ani primátorom Košíc nechcel byť, lebo ho ťahá vysoká politika. Ale jeho face ho predurčuje, že nemusí veľa robiť, aj tak do funkcie zvolený bude. Nuž raz darmo, niekto je predurčený na robotu a niekto na peniaze.  

Ako sa komunálne voľby blížili, tak náš pán primátor zistil, že občas niečo pre to mesto musí spraviť. A tak primátor začal rozbiehať aj hru so šetrením mestských peňazí. Prvý krok bol, že si nechal skrátiť plat primátora na polovicu. Teda z 4.323 na 2.882 eur. Tým znížil rozpočet svojej rodiny na 6.624 eur.

Asi mu toto nestačí pokrývať rozpočet rodiny, ktorá je zvyknutá žiť na inej nohe, ako bežný Košičan, možno preto pán primátor rozhodol robiť aj iné kúsky. Napríklad žalobami na súde za hanobenie dobrého mena. Nevedno, koľko tých žalôb je na súde, no iste verejnosť bude zaujímať napríklad to, že sa odvolal voči rozsudku Okresného súdu Košice I, ktorý rozhodol síce v jeho prospech, ale neuznal mu odškodné 3.000 eur, ktoré si náš pán primátor vymáha na súde za to, že som mu pošpinil dobré meno.  

Mladý ambiciózny politik zrejme zistil, že vykonávať primátorskú funkciu na pätinový úväzok a brať z vlastnej iniciatívy polovičný plat je pomerne jednoduchá vec. Jeho snaha šetriť mestské peniaze za každú cenu, aby sa ukázal verejnosti, ako to s nami Košičanmi myslí vážne a úprimne je v poslednom období korunovaná aj novelizáciou zmeny zákona o Košiciach na zníženie poslaneckých odmien. Celá táto iniciatíva nášho pána primátora má však vážny nedostatok, ktorý zaváňa nie skromnosťou, ale bezbrehou rozšafnosťou.  Primátor ide šetriť šušne na poslaneckých odmenách, ale na projektoch sa nezmyselne míňajú milióny eur.   

Stačí si len pripomenúť koľko stála rekonštrukcia troch mestských parkov v projekte EHMK. Oficiálne rekonštrukcia stála 10 mil. eur. Za tieto peniaze by nie len v zrekonštruovaných parkoch mali vzniknúť malé rajské záhrady pre Košičanov, ale aj zrevitalizovaná komplet mestská zeleň. Ďalší príbeh je v rekultivácii skládky Myslava za viac ako 10 mil. eur. Zlé jazyky hovoria, že na to stačilo 1 mil. eur.

Treba ešte hovoriť o ďalších príbehoch? Papaláši si myslia, že žerieme slamu a nevieme oddeliť pleve od zrna. Dôvera u občanov sa nebuduje populizmom, ale serióznou prácou pre mesto. Náš pán primátor ju môže získať iba vtedy, ak sa vzdá poslaneckého mandátu a budete sedieť na zadku v Košiciach 24 hodín a budete sa venovať mestu i svojej rodine, aby sme spolu menili Košice, ako na svojich bilbordoch tára.

 Z kampane na zníženie poslaneckých odmien novelizáciu Košického zákona strieka jasný populizmus, ktorý hovorí nie o šetrení peňazí mesta Košice, ale o túžbe Richarda Rašiho stať sa zas primátorom mesta. Práca terajšieho pána primátora Richarda Rašiho pre Košice je hodná asi tak pätine času, ktorý venuje Košiciam jedným dňom v týždni. Preto mu prináleží odmena 864 eur a 60 centov za to, že zabíja čas s mestom a nie za to, že ho zveľaďuje. Preto ak vráti Richard Raši do mestského rozpočtu neoprávnené prijaté peniaze, ktoré si nezaslúžili, tak ja ako možno budúci, ak ma občania zvolia, vzdám celého poslaneckého platu na celé 4 roky. Pripomínam, že primátorovi bola za predchádzajúce 4 roky vyplatená odmena viac ako 100 tisíc eur.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy koronavírusom

Na Spiši uzavreli päť osád, celkovo máme 682 nakazených.

Stĺpček Osmelené

Tety, žienky, plné pôrodnice. To, ako premiér hovorí o ženách, veľa napovie

Mať rád a rešpektovať je rozdiel.


Už ste čítali?