Aspoň pokus o integráciu Rómov? Za primátora Rašiho? Zabudnite!

Autor: Michal Kravčík | 10.11.2014 o 10:24 | Karma článku: 5,74 | Prečítané:  461x

Populizmus ponúka vždy pre väčšinu občanov - voličov ľúbivé a zdanlivo jednoduché riešenia. V prípade najťaživejšieho problému mesta Košice však na Luníku IX určite nestačí len búrať zdevastované „vybývané“ obytné bloky. Pretože sa len rozrastajú nelegálne osady. Problém s nelegálnymi osadami je na Slovensku najväčší práve v Košiciach. A môže za to Magistrát pod vedením Richarda Rašiho. Je Rašiho zodpovednosťou, že dopustil, aby sa problém, ktorý bol ako-tak sústredený v jednej mestskej lokalite, rozšíril doslova po celom území mesta. V Košiciach to, okrem iného, prudko zhoršilo bezpečnosť a kvalitu života obyvateľov.

Od roku 2008 dalo mesto zbúrať už skoro tretinu Lunika IX - už šesť obyvateľmi zdevastovaných panelákov spolu s 210 bytmi. Niektorí ľudia dostali náhradné, iných prichýlili známi či šli do zahraničia. Mnohí sa však stali nelegálnymi osadníkmi. Napríklad v Mašličkove, ktoré vzniklo v roku 2011. Táto prudko sa rozrastajúca nelegálna osada je doslova produktom Magistrátu pod vedením Richarda Rašiho. Toto načierno obsadené územie pritom patrí mestu, ktoré nekoná. V Košiciach je pritom aktuálne už 16 nepovolených osád. Len sa odhaduje, že sa v nich zdržiava 1000 až 2000 neprispôsobivých a sociálne vylúčených osôb. Žijú v rôznych chatrčiach, ako zdroj energie využívajú sviečky, za zdroj vody im často slúži potok. Čo bude s týmito ľuďmi, ak príde tuhá zima? Opäť dopustíme, aby im pomrzli deti?

Samozrejme, každý si musí riešiť sám svoju bytovú otázku. To však platí pri skupinách obyvateľstva, ktoré sa o seba dokážu postarať. Ľudia v osadách to nedokážu. Najmä preto, lebo sa s nimi systematicky nepracuje. Napríklad - v meste by logicky mal pôsobiť najvyšší počet sociálnych terénnych pracovníkov na Slovensku. Je ich pritom len zlomok z potrebného počtu. Mesto má pritom za úlohu na základe ešte minuloročného (!) uznesenia vlády vytvoriť stratégiu riešenia rómskej problematiky na svojom území. Stále ju nemá. Vďaka Rašimu a spol. na Magistráte tak tento problém v meste narastá do neúnosných rozmerov. Aj preto nemôže Richard Raši v sobotňajších voľbách dostať od Košičanov dôveru a ich hlas v primátorských voľbách!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?