10 rokov po víchrici v Tatrách stále v zákopoch

Autor: Michal Kravčík | 19.11.2014 o 15:35 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  926x

Aj po desiatich rokoch Tatranskej víchrice, kedy padlo viac ako 12 tisíc hektárov monokultúrného vysadeného lesa ostali lesníci i ochranári v zákopovej vojne. Keď v Bavorsku po veternej smršti v roku 1988 padlo v monokultúrnych lesoch viac ako 70 mil. m3 dreva, tak ochranári s lesníkmi sa nehádali, ale sa spojili v partnerskú spoluprácu pre ekologizácii lesov v celom Nemecku. Výsledok? Predišli ďalším kalamitám, lebo robili také kroky, ktoré dovolili aj stojace monokultúrne lesy vyrezať a ich výsadbou pretvárať na zmiešaný prírode blízke lesy.

Pred rokom som bol v jednom z nich, kde som ja osobne v 90-tych rokoch vysadil viac ako 100 tisíc stromčekov rôznych druhov od listnáčov až po ihličnany pri Mníchove, kde som sa presvedčil, že ak človek spolupracuje s prírodou, tak sa dá aj nemožné.

A čo my? Od extrému, po extrém. Buď totálne niečo chránime, alebo devastujeme. Aj Tatranský príbeh je presne o tom. Preto si dovoľujem už po niekoľkokrát poukázať aj na takú ekosystémovú ochranu lesa, ktorá sa zrodila vo Vodnom lese Slovenskej sporiteľne, kde človek spolupracoval s prírodou na jej obnove. Nech sa páči tu je link na článok, ktorý je stále aktuálny: http://kravcik.blog.sme.sk/c/333528/Ako-obnovovat-poziarom-vetrom-ci-lykozrutom-poskodene-lesy.html. Keď sa lesníci i ochranári navzájom kritizujú v akom zúboženom stave je tatranská príroda, tak by sa v prvom rade mali pozrieť do zrkadlá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.


Už ste čítali?