10 rokov po víchrici v Tatrách stále v zákopoch

Autor: Michal Kravčík | 19.11.2014 o 15:35 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  711x

Aj po desiatich rokoch Tatranskej víchrice, kedy padlo viac ako 12 tisíc hektárov monokultúrného vysadeného lesa ostali lesníci i ochranári v zákopovej vojne. Keď v Bavorsku po veternej smršti v roku 1988 padlo v monokultúrnych lesoch viac ako 70 mil. m3 dreva, tak ochranári s lesníkmi sa nehádali, ale sa spojili v partnerskú spoluprácu pre ekologizácii lesov v celom Nemecku. Výsledok? Predišli ďalším kalamitám, lebo robili také kroky, ktoré dovolili aj stojace monokultúrne lesy vyrezať a ich výsadbou pretvárať na zmiešaný prírode blízke lesy.

Pred rokom som bol v jednom z nich, kde som ja osobne v 90-tych rokoch vysadil viac ako 100 tisíc stromčekov rôznych druhov od listnáčov až po ihličnany pri Mníchove, kde som sa presvedčil, že ak človek spolupracuje s prírodou, tak sa dá aj nemožné.

A čo my? Od extrému, po extrém. Buď totálne niečo chránime, alebo devastujeme. Aj Tatranský príbeh je presne o tom. Preto si dovoľujem už po niekoľkokrát poukázať aj na takú ekosystémovú ochranu lesa, ktorá sa zrodila vo Vodnom lese Slovenskej sporiteľne, kde človek spolupracoval s prírodou na jej obnove. Nech sa páči tu je link na článok, ktorý je stále aktuálny: http://kravcik.blog.sme.sk/c/333528/Ako-obnovovat-poziarom-vetrom-ci-lykozrutom-poskodene-lesy.html. Keď sa lesníci i ochranári navzájom kritizujú v akom zúboženom stave je tatranská príroda, tak by sa v prvom rade mali pozrieť do zrkadlá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?