Poloz na hrad!

Autor: Michal Kravčík | 13.12.2014 o 0:56 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  793x

Zažili sme krásny večer, keď naše „baby“ vyhrali nad vicemajsterkami sveta v hádzanej. Tréner zmobilizoval dievčatá k heroickému výkonu. V športe je raz darmo. Všetko je na očiach verejnosti a klamať sa nedá. Ani podvádzať. Ani priživovať sa na úkor tých, ktorí na to majú. Zvlášť na medzinárodnom poli.   Ak by sa v športe rozhodovalo tak, ako v politike, tak by sme sa dožili veľkej hanby. Našťastie aspoň v medzinárodnom športe platia princípy férovosti a rovnej súťaže bez podvodov. Pri sledovaní výkonu našich hráčok mi však vírili hlavou myšlienky o vplyve kormidelníka na spoločný výkon tímu, aby sa dokázali sústrediť a zmobilizovať pre spoločný úspech.

Viete si predstaviť, že by sme mali takého kormidelníka na čele štátu? Ak sa zamyslíme nad tým, že by bol takto zmobilizovaný pospolitý ľud na Slovensku k spoločnému heroickému výkonu, ako naše hádzanárky, Slovensko by sa v priebehu jedného roka stalo zázračnou krajinou šťastných ľudí.  Vieme si predstaviť, aký by bol výsledok, ak by kormidelníkom hádzanárok bol extrovert typu Róberta Fica, ktorý by z namiesto mobilizácie tímu pre spoločný úspech vnášal chaos a ohováranie iných za vlastný neúspech? Nie nevieme si predstaviť ani nechceme na to pomyslieť!  Preto nechápem, ako 40% občanov Slovenska verí v to, že extrovert Róbert Fico dokáže vyviesť  Slovensko z biedy na cestu prosperity.

Na poslednom TEDx v Kežmarku som mal možnosť vypočuť si  úžasnú prednášku od americkej právničky Susan Cain o výnimočnom talente introvertov a ich schopnosti mobilizovať ľudí pre spoločné dobro (http://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts?language=sk). Podľa Susan Cain bol výnimočným introvertom Mahátma Gándhí, ktorý dokázal nenásilnou formou zmobilizovať pospolitý ľud Indie k nezávislosti. Dovolím si povedať, že tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz je typickým introvertom, ktorý dokázal zmobilizovať naše hádzanárky k úžasnému výkonu, ktorého sme boli svedkom. A takých Polozov by sme mali mať všade a mali by mať náležitú spoločenskú úctu, podporu  i priestor na to, aby pospolitý ľud pomohli vyviesť na cestu prosperity a spoločenského dobra.  

Len tak na okraj pripomínam, že v súčasnej marketingovej kultúre agresivity extrovertov, je ťažké, ba priam zahanbujúce byť introvertom. Susan Cain vo svojej zanietenej prednáške hovorí, že introverti prinášajú svetu výnimočný talent a schopnosti. Preto si zaslúžia mať väčší vplyv na spoločenský život ako extroverti. Skúsme sa nad tým zamyslieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?