Poloz na hrad!

Autor: Michal Kravčík | 13.12.2014 o 0:56 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  788x

Zažili sme krásny večer, keď naše „baby“ vyhrali nad vicemajsterkami sveta v hádzanej. Tréner zmobilizoval dievčatá k heroickému výkonu. V športe je raz darmo. Všetko je na očiach verejnosti a klamať sa nedá. Ani podvádzať. Ani priživovať sa na úkor tých, ktorí na to majú. Zvlášť na medzinárodnom poli.   Ak by sa v športe rozhodovalo tak, ako v politike, tak by sme sa dožili veľkej hanby. Našťastie aspoň v medzinárodnom športe platia princípy férovosti a rovnej súťaže bez podvodov. Pri sledovaní výkonu našich hráčok mi však vírili hlavou myšlienky o vplyve kormidelníka na spoločný výkon tímu, aby sa dokázali sústrediť a zmobilizovať pre spoločný úspech.

Viete si predstaviť, že by sme mali takého kormidelníka na čele štátu? Ak sa zamyslíme nad tým, že by bol takto zmobilizovaný pospolitý ľud na Slovensku k spoločnému heroickému výkonu, ako naše hádzanárky, Slovensko by sa v priebehu jedného roka stalo zázračnou krajinou šťastných ľudí.  Vieme si predstaviť, aký by bol výsledok, ak by kormidelníkom hádzanárok bol extrovert typu Róberta Fica, ktorý by z namiesto mobilizácie tímu pre spoločný úspech vnášal chaos a ohováranie iných za vlastný neúspech? Nie nevieme si predstaviť ani nechceme na to pomyslieť!  Preto nechápem, ako 40% občanov Slovenska verí v to, že extrovert Róbert Fico dokáže vyviesť  Slovensko z biedy na cestu prosperity.

Na poslednom TEDx v Kežmarku som mal možnosť vypočuť si  úžasnú prednášku od americkej právničky Susan Cain o výnimočnom talente introvertov a ich schopnosti mobilizovať ľudí pre spoločné dobro (http://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts?language=sk). Podľa Susan Cain bol výnimočným introvertom Mahátma Gándhí, ktorý dokázal nenásilnou formou zmobilizovať pospolitý ľud Indie k nezávislosti. Dovolím si povedať, že tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz je typickým introvertom, ktorý dokázal zmobilizovať naše hádzanárky k úžasnému výkonu, ktorého sme boli svedkom. A takých Polozov by sme mali mať všade a mali by mať náležitú spoločenskú úctu, podporu  i priestor na to, aby pospolitý ľud pomohli vyviesť na cestu prosperity a spoločenského dobra.  

Len tak na okraj pripomínam, že v súčasnej marketingovej kultúre agresivity extrovertov, je ťažké, ba priam zahanbujúce byť introvertom. Susan Cain vo svojej zanietenej prednáške hovorí, že introverti prinášajú svetu výnimočný talent a schopnosti. Preto si zaslúžia mať väčší vplyv na spoločenský život ako extroverti. Skúsme sa nad tým zamyslieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri fitness centrách a kúpaliskách štát ustúpil. Kde ešte treba testy?

Štát kúpil 64,9 milióna antigénových testov, množstvo ešte nepoužil.

Covid automat: Od oranžovej po bordovú, aké opatrenie platia v okresoch

Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme.

Dobré ráno

Dobré ráno: Rómom z Moldavy sa Kaliňák neospravedlnil

Súdy postupne oslobodzujú obete razie.


Už ste čítali?