Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zákon o slobodnom prístupe k informáciam možno aj zneužiť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

hehe, pobavil som sa

"Ostáva mi len veriť, že vďaka takýmto aktivitám občiansky sektor nedopadne v očiach verejnosti podobne, ako lekári so svojimi odborárskymi bosmi."
Miso, to vdaka tebe a tebe podobnym xajzlikom je treti sektor nepriatel verejnych financii a strednej, dane platiacej triedy, nie nejaky clovek, ktory chce vediet, kde sa vyparili jeho tazko zarobene dane a odvody. Dufam, ze hned po volbach ta zasiju do leopoldova a budes tam pekne dlho, chlape!
 

 

Tak pod toto sa podpisem.
A dodam ,ze aj pod tvojimi blogmi padlo vela otazok.Mal si moznost odpovedat a nespravil si to.A po tomto clanku aspon vsetci vidia coho sa bojis.Otazok ,ktore ked zodpovies pravdivo pojdes brucat...brum brum.
 

Starostovia, starostkine prebuďte sa...

Pán Kravčík,

jedná sa o absolútne legitímne otázky občanov financujúcich vládny program zo svojich daní a vy to samozrejme dobre viete. Neviem v čom je problém, nechápem prečo nie sú tieto informácie prístupné na webe aj bez toho aby sa niekto na to pýtal. Resp. všetci sledujúci túto Vašu aktivitu vieme prečo tomu tak je.

Skúste si pán Kravčík pozrieť Váš otvorený list pánovi Havlovi v predchádzajúcom príspevku. Dali ste tam pánovi Havlovi tento sľub:

„Sľubujem Vám, že sa naďalej budem snažiť spájať čriepky pozitívnej občianskej energie, aby som svojou troškou prispel k budovaniu hodnôt takej občianskej spoločnosti, o ktorú ste sa po celý svoj život usilovali.“

To ste napísali pred pár dňami. Zabudli ste? Ja viem, aj to bol len účelový článok ako väčšina Vašich blogov. Pán Kravčík, píšete v tom istom blogu pre pána Havla s hrdosťou, ako ste v minulosti v občianskej kampani zastavili výstavbu vodnej nádrže Tichý Potok. Ako sa Vám mohlo stať, že ste sa ocitli na opačnej strane barikády? Žeby zištné dôvody?

Keď ste Váš vládny projekt pripravovali len na základe politickej podpory pani Radičovej, v rozpore s celou odbornou verejnosťou a realizujete ho v rozpore so zákonmi SR a EU, čo ste čakali? Nedávali ste odpovede, vyhýbali ste sa diskusiám s odborníkmi. Čakali ste a čakáte, že všetci budú ticho a budú sa Vás báť? Pán Kravčík, Vaše uvažovanie je totalitné, ale komunizmus je už za nami. Áno, vtedy sa dalo ľudí zaujímajúcich sa o kšefty vrchnosti označiť za nepriateľov spoločnosti (tak ako sa to pokúšate robiť teraz vy) a vec bola vybavená. Viem, nič iné Vám už nezostáva, lebo relevantné argumenty ste nikdy ani nemali. To dokazujú aj diskusie tu. Mne osobne ste nikdy na konkrétnu otázku neodpovedali a bolo ich veľa. Je to znak odbornej núdze Vášho konania. Je to jasný znak začiatku Vášho konca pán Kravčík. Každá prázdna mydlová bublina raz praskne. A to prasknutie je o to väčšie, čim je viac nafúknutá.

Páni starostovia je mi ľúto, že budete musieť čeliť v nachádzajúcich obdobiach týmto tlakom. Verte mi, na vine nie sú občania žiadajúci informácie. Ak budete obracať hnev na nich, robíte chybu a príčinu problémov nevyriešite. Na vine je úrad splnomocnenca vlády, kde vymysleli program a jeho realizáciu často v rozpore so zákonom. Zmluvy s obcami účelovo naformulovali tak, aby ťarcha prípadnej nezákonnosti padla na Vás. Boli ste tlačený do nezákonnosti, ale všimnite si, že vina je podľa zmlúv len na Vás. Bolo to Voči Vám samozrejme nečestné. Pocítite to hneď pri prvom lámaní chleba. Obávam sa že Vás v tom nechajú.
 
Hodnoť

Pán starosta dostal zatiaľ iba jednu

žiadosť a už sa oháňa preťaženosťou. Faktom zostáva, že rôzne mimovládne a nevládne organizácie sú na Slovensku premnožené viac ako medvede.
 
Hodnoť

 

ako sa daju zneuzit informacie, ak su pravdive ?
jedine, ze by sa starostovia chystali klamat, alebo uz klamali.
 

Obce a ich reakcie

Obce sa neradi rozdelia s informáciami s verejnosťou. Aj tento príklad, čo zverejnil Kravčík je úbohý. Jasne, že sa boja, keď brali mzdy za svojich bratrancov a sesternice. To nie je na webe, to je v kapsách starostov a v kapsách vodných majstrov v Košiciach ...
 
Hodnoť

dokumentácia využitia štátnych peňazí

Subjekt (v tomto prípade obec), ktorý používa prostriedky zo spoločného, by mal mať hodnovernú dokumentáciu o narábaní s týmito prostriedkami. Ak by obec takúto dokumentáciu mala, tak odpoveď na tých 17 otázok zaberie imho tak hodinku, možno dve. Keď by dostala otázky od viacerých pýtajúcich sa, je veľká pravdepodobnosť, že sa budú opakovať. T.j. odpoveď na druhú sadu otázok sa bude dať vyrobiť z tej provej odpovede v čase rádovo minút.
.
Podľa mňa tie otázky boli položené korektne a je úplne na mieste, ak sa nájdu ľudia, ktorí v mene nás všetkých, čo tieto veci platíme, vyžadujú odpovede na takto položené otázky. Týmto vyjadrujem svoju vďaku týmto ľuďom. Majú a budú mať moju podporu.
 

Som úprimne šokovaný.,

To tie informácie nie sú už dávno na webe??? Čo robí polícia a prokuratúra? Veď to je verejné priznanie defraudácie. Sú tie zmluvy vôbec platné?
 

 

práve o to ide, že takmer všetky odpovede sú dávno na webe. keby niekomu úprimne záležalo na odpovediach, tak si ich nájde.
 

Zavadzate, samozrejme nie su na webe,

ale skuste ma presvedcit o opaku. Dajte mi prosim postupne linky na odpovede na vsetkych 17 otazok z textu aspon pre par lokalit a ja sa Vam rad ospravedlnim pan mikulasko. Mozno by bolo dobre pan mikulasko najprv mat aspon minimalnu znalost veci a az potom sa zapajat do diskusie. Ovsem ak Vase ciele nie su ine, ako hajit pravdu...
 

myslím, že je tam toho dosť

myslím, že je tam toho dosť: http://www.krajina.gov.sk/2605...
 

 

Súhlas Tibor - Kravčíkov projekt je veľmi pokútny, takže sa ani nedivím, že ho podobné žiadosť 211/2000 Z.z. hnevajú - ako uvádzaš, každý má právo na vyúčtovanie peňazí daňových poplatníkov do posledného centa.

Mimochodom ten e-mail starostu je na trestné oznámenie - ako si môže dovoliť riešiť Zákon o slobodnom prístupe k informácia na základe toho "že najskôr nám treba zistiť, čo je to za mimovládka"?

Takže ak sa dá nad niečim pozastaviť, tak sú to jedine pripomienky starostu resp. Kravčíka.
 
Hodnoť

Toto ma byt priklad zneuzitia zakona?

Aj tu v diskusiach boli kladene podobne otazky a ostali vacsinou bez odpovede. A pritom by stacilo, aby autori tych myslienok, odborni garanti ci realizatori, pripadne vsetci v spolupraci zavesili pozadovane informacie na web. Ak je vsetko "koser", zabili by niekolko much jednou ranou: spropagovali by svoj pristup k rieseniu problematiky na zaklade realnych dat, ziskali by si dobre meno (ak je sa cim chvalit). uspokojili by zaujem verejnosti a odbremenili by ubohych starostov :). Tieto okolky skor svedcia o tom, ze vsetko v poriadku nie je. Ta trocha casu na spracovanie pozadovanych vystupov predsa stoji za vyvratenie podozreni.
 
Hodnoť

 

Neviem prečo sa autor článku čuduje, keď niekoho zaujíma ako sa nakladá s verejnými financiami. Malo by byť samozrejmosťou zverejniť odpovede na všetky otázky. Ani jedna z nich sa mi nezdá zbytočná. Keby bola na príslušných stránkach zverejnená kompletná dokumentácia k projektom, stačilo by poskytnúť všetkým ktorí sa o to zaujímajú príslušný link. Pán Kravčik, hádam sa nebojíte verejnej kontroly?
 
Hodnoť

:))

tieto otazky sa posielaju prave preto, aby sa zistilo ci je vsetko v sulade so zakonom ! ...
Ved tato uvaha je logicky nezmyselna, chyba mi pointa a dovod?
 
Hodnoť

 

z textu autora:
"jednotlivé projekty, ktoré sa realizujú, obsahuje účinné kontrolné mechanizmy."

Tato floskula na slovensku znamena to, ze vsetko je dohodnute tak, aby sa minimalne 50% dalo uliat inde a ked vsetko pojde hladko, tak sa navysi rozpocet o dalsich 50%, ved ked uz sype, tak nech poriadne.

Taketo 'kontrolne' mechanizmy funguju v EU, v nasej statnej sprave a vsade tam, kde sa minaju nase dane v prospech par vyvolenych a verejnosti sa predkladaju plany a projekty na zachranu sveta. Takze zaujem kohokolvek o informacie jej legitimny a pochopitelny. Autor sa s tymto clankom akurat tak zosmiesnil.
 
Hodnoť

kravcik má pravdu

Zákon má asi dieru.
To "asi" je preto, lebo som zákon nečítal.
Voči niektorým námietkam, aj keď v zásade proti ním nič nemám, mám nasledovné výhrady.
Na reakciu agra a Tibora Pospíšila. Nejde o to, či starosta dostal len jednu požiadavku, ale že ich mohol dostať nespočet a nie na jedno kopyto, ale s rôznymi obmenami. Ale aj keby boli na jedno kopyto, stále to znamená časové a tam, kde nemajú internet aj značné materiálové náklady.
Ja, keď chcem vedieť, čo eviduje centrálny depozitár na mojom účte, tak musím za to zaplatiť. Ale keď si len tak zmyslím, požiadať o informáciu k nejakej veci len tak z dlhej chvíle, má kvôli tomu niekto stáť v pozore?
Teda ak má zákon dieru, tak asi vo vymedzení kompotencie. Kto sa môže pýtať a koho sa môže pýtať. Prečo by mi musel napríklad starosta z hociktorej obce odpovedať na horeuvedené otázky? A zadarmo? Asi by mal mať túto povinnosť ten úrad, ktorý obci poskytol nejaký grant. Ak by som bol však občanom nejakej obce, iba vtedy by som mal byť legitímny aj na položenie podobných otázok priamo obci. Pravda v tomto prípade už zadarmo.
 

ale

pán starosta. v takej skorumpovanej krajine ako SR je táto kontrola potrebná. A Kravčík .. kedy dáte link na ten web hornošarišských umelcov? Alebo ste tých 40 000€ už minuli? Chápem, že takým ako vám sa Infozákon n epáči..
 

je to presne naopak

Je to presne naopak, ako píšeš. Informácie o narábaní s verejnými prostriedkami by mali byť verejné. Všetky informácie o podobných projektoch by mali byť od začiatku verejné, t.j. napríklad vyvesené na webe. A potom by bolo úplne jedno, koľko a akých žiadostí o sprístupnenie informácii by prišlo. Na každú by sa odpovedalo odkazom na príslušnú internetovú stránku. Skutočne transparentný realizátor verejných projektov by si existenciu kritizovaného zákona vôbec nevšimol. Všímajú si ho a vadí len tunelárom.
 

informácia na webe

Tibor, nejde o to, že verejné informácie by nemali byť verejné. Za projekt transparentné mesto získalo mesto Martin "Oscara".
Ale problém je v tom, či je, alebo nie je zákon deravý.
Môže si starosta (ak má internet) na webovú stránku zavesiť čo tam má byť a mňa napadne sa ho spýtať na nejakú buď idiotinu, alebo niečo od veci. Ak je to idiotina, tak ho trestuhodne oberám o čas. Ak sa spýtam niečo od veci a on mi odpovie, že všetko je na webe, tak mi nezostane nič iné len prehrabať web a zistiť, že tam nie je odpoveď na moju otázku. A čo? Však odpovedal. Že od veci? ...
Mimochodom, ak si túto reakciu prečíta aj m8642, môže byť pravdou, že prenesene starosta v Hornej Dolnej je platený aj z tvojich daní, ale nehovor, že je aj tvojim zástupcom, ak bývaš niekde inde. A takisto mi nehovor, že konkrétna mimovládka zastupuje konkrétnych občanov. Nie je samospráva ako samospráva. Niektorá nemá na to, aby mala vlastnú kanceláriu, vykurovanie atď. Ale podľa zákona máš právo na to, aby aj starosta takejto dediny stál pred tebou v pozore, aj keď o nej nič nevieš a nič s ňou nemáš spoločné.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 952
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 449
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 218
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 198
 5. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 182
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 163
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 137
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 103
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 82
 10. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 81

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?