Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dať prácu 33 tisíc nezamestnaným by nestálo štát ani cent (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

hradzky stavali aj Aztekovia :)))

myslim, ze toto je pre autora blogu charakteristicke. Aztekovia boli v 9. storoci este vselikde, ale nie na Yucatane, kde bola civilizacia Mayov. A ti, ked pchopili, ze mozu budovat hradzky, okamzite vypli bagre a miesacky, zahodili prepocty a prestali nezamestnanych vojnovych zajatcov obetovavat bohom, dali im dreveny ryl (lebo kovy nemali) a kopali kde si mysleli, ze kopali ich prapredkovia. Ale opatrne, nech to preboha nevyzera ako nieco regulacia toku, alebo vacsi zasah do krajiny lebo to sa nerata a este by o tom napisal nejaky grafoman blog :)
 

grafománia je diagnóza,

ale napriek nej nájde Kravčík svojich oddaných obdivovateľov...

Tento článoček má niekoľko zásadných chýb - napr. Mayovia na Yucatáne sa nezaoberali nijakým "prehlbovaním studní" - tie ich "studne" sú totiž prírodnými krasovými útvarmi a hlboké sú (prirodzene a odjakživa) až príliš. Mimo toho boli Mayovia v práci s vodou šikovní - budovali vodovody, kanalizačné systémy a p. Ale "hrádzkam" sa to nepodobalo o nič viac ako rímske akvadukty alebo Kadáfího "podzemná rieka". Mayovia skrátka žili v dažďovom pralese, v ktorom dochádzalo k sezónnemu nedostatku vody, ktorý museli preklenúť. Neboli tam prakticky nijaké potoky, ktoré by sa dali prehrádzať, pretože voda vsakovala okamžite pod zem.

Toto Kravčíkovi a jeho apoštolom, samozrejme, nevadí, pretože im stačí, že to malo "niečo s vodou".

Vážnejšou chybou je to, že článok absolútne ničím nedokazuje svoje tvrdenia (napr. to v nadpise). Obsahuje len somársky mostík od vody v Indii, na Yucatáne a na Cypre k európskym 200 mil. a k tvrdeniu, že ich poskytnutie Kravčíkovi na jeho projekty by z nás urobilo ekonomickú veľmoc - bez vysvetlenia ako a prečo, avšak predpokladajúc, že tie peniaze tam niekde ležia a nikto iný ich nepotrebuje a nebude potrebovať, a že tam asi spadli z neba a nie z našich daní, takže sú pre nás zadarmo...

Inými slovami, Kravčík zlyhal v dôkaze svojho (tentokrát ekonomického) tvrdenia, rovnako ako vždy zlyhával aj v dôkazoch svojich hydrologických tvrdení.
 

 

Ani len tie ekonomicke tvrdenia nie su v poriadku.Nic nie je zadarmo, ani dotacie z EU.Kazdemu cloveku na SK bude chybat 40 EUR na zhorsenych sluzbach statu obcanovi. A dalej-kto uz len bude robit za 505 Evri - odvody zamestnavatela-odvody zamestnanca? No dobre, tak sa dohodnime, ze len 15 000 prac. miest.Zhruba na 3 km2 nasho Slovenska 1 pracovnik budujuci od rana do vecera priehradky a hradzky na potoku, ktory ide zastavit nohou...Za rok urobi zadrznu kapacitu 200prac.dni x 10m3 kapacity=2000 m3.A ak pride privalovy dazd 50 mm/hod/m2,cize na 3 km2 spadne 3x1000mx1000mx50mm/10 00(litrov/m3)=150000m3, hradzky zadrzia 1.3% vody jeden jediny raz.A je po nich:((( O kolko bude nizsia hladina vody kvoli hradzkam v dome postavenom po znamosti so starostom v inundacnom pasme potocika?
 

nejde o to, koľko vody zadržia hrádzky

a koľko nie.
ide predsa o tom, že smer zabudol v socíku melioračné a odvodňovacie kanály na skolektivizovanej dedine a vôbec si neuvedomil, že teraz, keď ide privatizovať lesné majetky prostredníctvom zákona o pozemkových spoločenstvách, účinného od 1. mája, bude musieť vysvetľovať prečo zaleje obce na severovýchode sr voda tisícročná.
napokon, keby to bol taký problém, neboli by potichu uverejnili výzvu na stavebnej fakulte tu:


------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------
Prispôsobenie sa zmene klímy - prevencia povodní a sucha - výzva EHP

Úrad vlády SR ako správca programu SK02 Prispôsebenie sa zmene klímy - prevencia povodní a sucha vyhlasuje výzvu ACC02 na predkladanie žiadostí o projekt.

Projekt musí obsahovať:

vypracovanie stratégie adaptácie na zmenu klímy,
sieťovanie príslušných zástupcov zúčastnených strán,
realizáciu opatregní na prisôsobenie sa zmene klímy.

Oprávnení žiadatelia - mestá alebo mestké časti s viac ako 20.000 obyvateľmi a rozlohou k. ú. najmenej 300 ha.

Oprávnení partneri sú navyše aj

inštitúcie verejnej správy,
inštitúcie založené alebo zriadené orgánmi verejnej správy alebo inštitúcie, kde orgány verejnej správy majú rozhodovacie právomoci alebo majetkovú účasť,
mimovládne organizácie,
vedecké, výskumné a vzdelávanie inštitúcie.

Žiadosti sa predkladajú do 28. 6. 2013, 15.00 hod.
 
Hodnoť

Je to tak.

p.Kravcik vie o com hovori, posmeskari sa odbavuju ako ten prvy svaty.
Kto chodi do prirody a vsima si, najde v tvrdeni p.Kravcika len a len pravdu.
Voda je zaklad zivota.
Dufam, ze raz niekto najde nejaky sposob, nejaky algoritmus na blokovanie posmeskarov, ludi odbavujucich sa na rozumnych nazoroch a vobec to nebude cenzura, len zlepsenie kvality debat.
K veci treba diskutovat a nie zosmiesnovat.
 

 

"vobec to nebude cenzura"
ani za komunistov to nebola cenzúra. len vtedy to volali konštruktívna kritika. máš sa čomu priúčať
 
Hodnoť

Nerozumiem

Precital som si par clankov od autora, aj diskusii k nim. Nejdem rozoberat historicku korektnost ani podobne nedostatky.
Premna je faktom, ze vodu v obdobi dazdov je potrebne zachytavat. Osobne planujem vsetku dazdovu vodu zo strechy domu zachytavat do 15tis litrovej nadrze zakopanej na dvore. Nasledne tuto vodu pouzivat na splachovanie WC v dome a zavlahu zahrady. Investicia to sice je na zaciatku vyssia, ale mat zasobu vody aj v obdobi sucha resp. nepustit vodu z letneho lejaku do kanalu mi pride logicke.

Preto suhlasim, ze vodu je potrebne podla moznosti zachytavat v prirode resp. nadrziach aby sme jej nasledne mali dostatok v pripade sucha. Ale to ludia nejak nechcu pochopit....
 

ale nie, to všetci chápu,

už mnoho tisíc rokov. Ibaže ak povieš A, musíš povedať aj B. Tá voda, ktorú zachytíš je potom v tej tvojej nádrži a nie napr. v rieke. Pokiaľ ide o tvoju mininádrž, tou vodnú bilanciu krajiny neovplyvníš, dokonca sa dá povedať, že ňou mierne tlmíš nadmerný odtok zo zastavaných plôch. Takto v malom teda nikomu neuškodíš a sebe pomôžeš. OK.

Kravčík však básni o vplyve na úrovni krajiny, on má ambície meniť klímu. On nezachytáva vodu pre nejaké použitie, ťažiskom jeho projektov sú hrádzky. A ak by tie naozaj zachytili tak významné množstvá vody, tá voda by potom niekde chýbala. Ide o fenomén dávno známy a dobre zdokumentovaný. Aj Aralské jazero vyschlo vďaka "zachytávaniu vody v krajine". Vodu, ktorá pôvodne tiekla Amu-darjou a Syr-darjou do jazera inžinieri typu Kravčíka odviedli na polia. Ta, sa tá voda vyparil a podľa Kravčíka tam malo vzniknúť ním sľubované prepetuum mobile a v krajine malo pršať viac a viac (veď tá vyparená voda predsa mala tvoriť oblaky, nie?) a do jazera tiež malo pritekať stále viac a viac vody. Ale nestalo a jazero vyschlo.

Jediné, čo nás na Kravčíkových plánoch môže ukľudňovať je to, že v skutočnosti ich realizuje tak amatérsky, že účinnosť je blízka nule. Takže nakoniec jeho hrádzky neuškodia, ale ani nepomôžu, čo sa mi za tie peniaze sa mi to zdá málo... Zadarmo by sme dosiahli to isté.

Skús si aspoň uvedomiť (na príklade toho jazera), že neexistuje perpetuum mobile, kde čím viac by som vodu zadržiaval, tým viac by tiekla. Musíš si vybrať - buď ju zadržíš, ochrániš ľudí pred povodňami, ale väčšina tej zadržanej vody sa ti vyparí, alebo ju necháš tiecť, ale riskuješ tie povodne.
 

Rozumiem

Poznam problematiku Aralskeho jazera, rozumiem.

V tom pripade by bolo vhodne toky zregulovat aby pripadne privalove dazde nesposobovali take skody a skutocne ta voda sa zdrzala v krajine aspon o trosku dlhsie. Z mojho pohladu su najhorsie zastavane uzemia a strechy (obchodne cetra, vyrobne haly). Tieto skutocne vodu odvedu a ta zmizne rovnako rychlo ako naprsi. Preto planujem tu nadrz.

Myslim si, ze statne dotacie v podobe urcitej zlavy alebo odpustenia dane na taketo nadrze s ucelom hospodarit s vodou by nebola uplna hlupost. V nasom state existuje ovela viac a horsie "investovanych" penazi.

Ale ked sa clovek rozhliadne okolo, na cierne skladky odpadu, mnozstvo odpadkov, zdevastovanu krajinu. A to nie som ziaden ekologista, len normalny obcan, ktory sa na to uz nemoze pozerat. Usetrit par eur pri vystavbe domu vyhodenim stavebneho odpadu pri ceste? Je to ubohe a odporne.
 

suhlas

zda sa ze Kravcikove znalosti o starych Mayoch a Aztekoch su minimalne a ze trocha prestrelil

ale inak su hradzky OK a staviam sa za ne ...
nechapem preco mu za ne nadavaju, podla mna je to dobry projekt, da ludom pracu a pomoze s vodou
samozrejme ako tu uz diskuteri podotkli nie je to samoucelne vsetko
obcas treba aj velke nadrze a treba aj zalesnovat (les zachyti najviac vody)
ale hradzky su jeden dolezity krok ktor nevedeno preo ma nepriatelov vo sucasnom smere a medzi vodohospodarmi ....
co im brani aby hradzky boli ?
nic, len vymyslaju
 

Hm...

Kravčíkove znalosti o Aztékoch naozaj netvoria gro tohto článku. Svedčia však o (ne)zodpovednom prístupe autora ku svojej práci a o (ne)úcte k čitateľom, veď tých pár indiánskych informácií sa dá overiť behom minúty cez gúgla a wikipediu.
Horšie je však to, že Kravčík ignoruje aj kalkulačku a z číslami narába veľmi voľne, ležérne, priam by sa žiadalo povedať, že ich tlačí z brucha.
33 000 pracovných miest zadarmo (?)... No na ako dlho?
V diskusii je už napísané, že to predstavuje 505 eur v superhrubej mzde počas jedného roka. V čistom možno polovička, za to všetko sa žiada od "zmestnaného človeka" náročná fyzická práca v útulnom lese. Nie je zakalkulovaný žiadny materiál, nekalkuluje sa náradie (o strojoch ani nehovorím), dokonca ani doprava na pracovisko a ochranné pomôcky. Mne to tak trochu pripomína otrokov, alebo nevoľníkov - vám nie?
Vo svojom príspevku sa pýtate prečo Kravčíkovi nadávajú.
Pretože on nedá ľuďom prácu, nanajvýš napíš takúto stupiditu. Hrádzky nie sú Kravčíkov vynález, učí sa o nich na stredných a vysokých odborných školách lesníckych a poľnohospodárskych. Už dlhé desaťročia sa to učí a aj uplatňuje v praxi, no zatiaľ ešte nikoho nenapadla taká hlúposť (alebo drzosť?), aby ich vydával za protipovodňové opatrenia.
O tom, že "občas treba aj veľké nádrže" sa môže presvedčiť každý. V roku 2010 zvládla vážska kaskáda úplne v pohode tisícročnú vodu a keby nestála Ružínska priehrada, tak centrom Košíc by vtedy netiekol Šustrov potôčik, ale Hornád.
 
Hodnoť

Niektori idioti si myslia

ze EU peniaze nestoja stat ani cent. Komunisticki idioti si zmodernizovali heslo: "Kto neokrada stat okrada rodinu" na "Kto neokrada EU, okrada stat a svoju rodinu".
Takychto vyzirkov je potrebne izolovat a nechat dozit v separacii.

EU peniaze pre Slovensko su peniaze slovenskych danovych poplatnikov (plus/minus).
 

 

Tiež by som sa rád opýtal pána Kravčíka, odkiaľ sú podľa neho tie peniaze v Eurofondoch.
Toľko snáď aj Kravčík vie, že sú to hlavne naše dane.

Vedomé používanie klamstiev len svedčí o snahe zapáčiť sa za každú cenu. Zároveň to svedčí aj o tom, že autor klamstiev nedisponuje reálnymi argumentami pre svoje populisticky ladené, často úsmevné teórie riešiace všetky neduhy. Ľudia používajúci klamstvá majú obyčajne veľký problém rozoznať kde sú hranice morálky.

Je zaujímavé sledovať aj to, ako sa pri nedostatku relevantných argumentov niektorí ľudia snažia číro odborné záležitosti povýšiť na politické. Ako sa snažia politikom v opozícii a ich voličom vsugerovať, že ich program je program vzdoru voči práve vládnucej koalícii. (Pre zabránenie prípadným útokom podotknem, že nie som zástanca ani obhajca žiadnej politickej strany. No a ani betón nie je môj kamarát.)

Páčia sa mi aj tvrdenia takého typu, ako napr. v tomto blogu o tom, ako sa chudáci vedci sporia, ako zanikla Aztécka ríša. A samozrejme nechýba tomu podtón, jasný náznak, že ON to samozrejme vie úplne presne. To je proste ON. Všetky stáročné problémy ľudstva vyrieši pri rannej káve. Ako dôkaz použije čokolvek čo sa "rýmuje" s problémom ktorý rieši. Ale keď už nejde o peniaze, je celkom dobrá zábava čítať to.
 
Hodnoť

Lenže práve o to vládnuca garnitúra

nestojí. Výška vynaložených (a z väčšej časti potom rozkradnutých pre klientov z vlastnej hlavy) prostriedkov je priamo úmerná vykrikovaniu premiéra a jeho dvoch nohsledov na ministerstve pre vyhadzovanie financií a na ministerstve na likvidáciu pracovných miest a rodiny.
Dokladuje sa tým AKÚ snahu vynakladá vláda v tomto Smere a aká je úžasne obetavá, keď to zaplatia daňoví poplatníci a EÚ. Eurofondy budeme asi neskôr musieť vrátiť, pretože sa ukáže, koľko z nich sa roztatárilo nezmyselnými dotáciami a na projekty podobné tým čo teraz predkladá minister na likvidáciu školstva.
 
Hodnoť

Darewadi, Maharastra, India

Zaujimave, je ze ked si do Google Earth alebo Google Maps zadate vyhladat tu akoze ludmi vysusenu a zdevastovanu oblast s nazvom Darewadi, Maharastra, India, tak zistite
1. ze je to jednak v kanone z troch stran obkolesenej 1200 m vysokymi kopcami pohoria Zapadny Ghat, ktory tam smerom na vychod sposobuje dazdovy tien uz aspon 100 milionov rokov: http://en.wikipedia.org/wiki/F...

2. Ze ludia sa tam aj tak zivia pestovanim ryze, teda ze je to tam komplet cele posiate zavodnenymi ryzovymi polickami kde za pol roka pocas monzunov dopestuju ryzu a druheho pol roka je tam totalne sucho kedy to komplet vyschne. Asi je to tam prirodzeny režim počasia už miliony rokov plus minus obcasny vykyv.

Hmm
Ze by ani tie tisice ryzovych poli, ktore su pol roka plne vody aj tak nemalo ziadny vplyv na klimu, ked to tam cele do pol roka vyschne? Nuz to by sa Kravcikovi narusila teotia o vplyve par mini jazierok na celo kontinentalnu klimu.

Ze by tie Indicke vykyvy pocasia skor ovplyvnovala oceanska La Nina
http://en.wikipedia.org/wiki/L...
 

Čo Kravčík nepíše

Pán Krkavčík neuvedie napríklad takú vec, že projekt Darawedi sa týka plochy cca 1500 hektárov (čo je plocha jedného maličkého povodia), že tam vláda investovala cca 3 mil. rupií (čo je zhruba 42 tis. eur) a z toho bola okrem závlah a 40 studní postavená škola, prístupová komunikácia a niekoľko desiatok latrín.
Detaily tu:
http://wotr.org/upload/Darewad...
 
Hodnoť

2/3 Postupnost

Prvy clanok:
- Vláda môže hneď vytvoriť 3.000 pracovných príležitostí bez dotácií
Druhy clanok:
- Dať prácu 33 tisíc nezamestnaným by štát nestálo ani cent

v priebehu par dni ocakavajme dalsie clanky, napr.:
- Vlada ma moznost zamestnat 333 tisic nezamestnanych
A potom napr.:
- 3 miliony 333 tisic nezamestnanych na Slovensku by malo pracu, ak by sa vlada spravne rozhodla...
 


Najčítanejšie


 1. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 1 209
 2. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS-SD podobný hlasu z Generálnej prokuratúry?? 778
 3. Rudolf Pado: Hyeny v plášťoch a anemická veda na prahu Matovičovho experimentu 197
 4. Mišo Šesták: Vražedné susedské spory v stredoveku 148
 5. Soňa Bulbeck: Absurdnosť antikoronavírusových opatrení v praxi... 140
 6. Pavel Macko: Dobrý krok, ale do cieľa je ešte ďaleko. 109
 7. Pavol Kopecny: Celoplošné testovanie podľa mňa nie je rozumné. 101
 8. Ján Rudolf: Ako sme obstarali milióny antigénových testov 101
 9. Simona Kyselicová: Ako sa (ne)dodržujú nariadenia počas cesty lietadlom 96
 10. Martin Greguš: Premiér Matovič vs Občan Greguš. Igor, hovorím ti NIE 72

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Lockdown = zníženie šírenia nákazy, otvorenie = nárast a stále dokola, prečo?
 2. Ivan Čarnogurský: SYMBOL 1488 JE FAŠISTICKÝ SYMBOL
 3. Patrik Lenčéš: A čo na to Boh? Nebojte sa!
 4. Marian Vojtko: Čo to pápež povedal?
 5. Jan Vaněra: Navštívili sme Žarnovicu - 17.10.2020
 6. Marian Letko: Venované popieračom a sebcom
 7. Štefan Vidlár: 13. komnata
 8. Miriam Studeničová: Už nie slová, ale činy! Blíži sa k nám dianie v znamení kríža!
 9. ADRA Slovensko: Dobrovoľníctvo v Gruzínsku, kde čas plynie akosi pomalšie
 10. František Cudziš: Chytá vás, SME-tiari, panika?


Už ste čítali?